תקרית חריגה במזרח ירושלים: חשוד פלסטיני נורה למוות הערב (חמישי) בשכונת עיסוויה, לאחר שלוחם מג"ב שפעל בשכונה זיהה אותו כאיום. אחד הלוחמים זיהה את החשוד, שירה מטווח קצר מכוורת זיקוקים לעבר הלוחם: החשוד, מחמד סמיר עביד בן ה-20 מעיסוויה, נורה ופונה במצב אנוש תוך החייאה לבית החולים הדסה הר הצופים, ומותו נקבע תוך זמן קצר. הלוחם לא נפגע. כנהוג במקרים מסוג זה, תיפתח חקירה במח"ש שתבדוק את נסיבות המוות והאם הייתה הצדקה לירי הקטלני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

האירוע התרחש בפעילות משולבת של מג"ב - סמויה וגלויה - בכפר בעיסוויה, שבמהלכה זיהה אחד הלוחמים שהיה על מדים את עביד - שהחזיק בידיו כוורת זיקוקים, כיוון אותה לעברו ממרחק קצר ושיגר זיקוקים. לדברי הלוחם הוא חש סכנה, ירה ופגע בחשוד. מהירי נפגע הפלסטיני והועבר לבית החולים במצב אנוש על ידי אנשי מד"א, תוך כדי שהם מבצעים בו החייאה - אך היא לא צלחה.

בעקבות האירוע, כוחות גדולים של משטרה ומג"ב נמצאים באזור מזרח ירושלים. מהמשטרה נמסר כי הכוחות "פועלים בנחישות נגד מתפרעים ומפרי סדר אלימים - לא נאפשר כל כוונה וניסיון לפגוע בלוחמים, שוטרים ובכל אזרח אחר על ידי זיקוקים ונפעל לנטרול מיידי של האיום, בכל זמן ובכל מקום".במג"ב אמרו הערב שכוורת זיקוקים מהווה נשק לכל דבר ולבטח אם הזיקוקים נורים מטווח קצר - במקרה כזה הם אף יכולים לגרום למוות.

מעט לפני השעה חצות המשטרה הוציאה הסבר מפורט לאירועים. "מוקדם יותר בשעות הערב, במהלך פעילות כוחות משטרה ומג"ב בעיסוואיה נגד מפרי סדר, נתקלו השוטרים בהפרות סדר אלימות במיוחד שכללו ידוי אבנים וירי זיקוקים לעבר הלוחמים", נכתב. "בשעה 20:50 לערך, הגיח חשוד רעול פנים ובידו כוורת זיקוקים מאחת הסמטאות בסמוך לכוח שהיה במקום, והחל בירי זיקוקים בכינון ישיר לעבר הכוח, זאת ממרחק של מטרים ספורים ובכך היווה סכנה ממשית ומיידית לחייהם".

נוסף על כך, במשטרה הדגישו: "נוכח סכנת החיים שנשקפה לחיי הלוחמים כתוצאה מהירי לעברם ובהתאם להוראות הפתיחה באש, ביצע אחד הלוחמים ירי ממוקד לעבר המפגע שהביא לניטרול הסכנה. המפגע שנוטרל, בן כ-20 תושב עיסוואיה, שנעצר בעבר בגין כוונה לבצע פיגוע ירי והשתחרר ממאסר לאחרונה, פונה על ידי הכוחות ובהמשך על ידי מד"א במצב אנוש לבית החולים הדסה הר הצופים, שם מת מפצעיו לפני זמן קצר".

מהומות במזרח ירושלים, ארכיון
מהומות במזרח ירושלים, ארכיון | צילום: חדשות

הדיווח הראשוני על האירוע התקבל במוקד 101 של מד"א במרחב ירושלים בשעה 20:36. הפצוע הובא לחבירה עם צוות מד"א בכניסה לעיסוויה. חובשים ופרמדיקים של מד"א פינו את החשוד, גבר כבן 20, במצב קריטי עם פצע ירי תוך כדי פעולות החייאה. לאחר זמן קצר, כאמור, נקבע מותו.

ירון אברהם וניר דבורי השתתפו בהכנת הידיעה.