לא מסכים עם ליצמן? אריה דרעי
הזוג דרעי בדרך לחקירה (ארכיון) | צילום: פלאש 90 / יונתן סינדל

שבוע בדיוק לאחר שנחקרו לראשונה, שר הפנים אריה דרעי ורעייתו יפה, נחקרו הבוקר (שני) בפעם השנייה בלהב 433 למשך כשש שעות. בני הזוג נחקרו גם הפעם בנפרד, בחשד שקיבלו כספים במרמה במסווה של תרומות לעמותת "מפעלות שמחה" בראשות יפה דרעי, ועשו בהם שימוש לצרכים אישיים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חוקרי המשטרה מנסים לתהות על מסלול הכספים ועל השינוי במטרותיהם - בעיקר במקרה של המיליארדר מיכאל מירילשווילי, שתרם כספים לעמותה. העבירות המיוחסות לדרעי - ובהן מרמה, גניבה, הלבנת הון ועבירות מס - הן עבירות חמורות, הגם שלא מיוחסת לו עבירת שוחד. בתחילה דובר בעיקר על עבירות מס - סביב דירות שמכר השר לאחיו שלמה דרעי ומימון בניית בית הנופש בספסופה - אך התיק כיום מכיל חשדות של ממש לעבירות חמורות.

גורם אכיפה בכיר אמר בשבוע שעבר כי תיק החקירה נגד השר אריה דרעי בחשד לעבירות שחיתות "בינוני עד חלש מאוד". אותו גורם הוסיף ואמר כי זו לא "הכצעקתה" וציין שבכל הנוגע לעבירת המיסוי התיק "חזק מאוד עד סגור".

מנכ
"לא היה צ'ק שהגיע למקום אחר". סננס | צילום: חדשות 2

מאחר שמדובר בעיקר בחשד לביצוע עבירות כלכליות, במשטרה מעריכים כי חקירת הפרשה תימשך עוד חודשים ארוכים. מהממצאים שנאספו עד כה, החוקרים מתמקדים בעבירות המס והלבנת ההון, וכן בחשד שבחלק מהתרומות שהוקצו לעמותת "מפעלות שמחה", בראשה עמדה יפה דרעי, נעשה שימוש לצרכים אישיים. בעניין זה, רוב התורמים לעמותה ובכלל זה גם המיליארדר הישראלי-גיאורגי מיכאל מירילשווילי ובנו יצחק, בעלי ערוץ 20, כנראה לא ידעו על השימוש שנעשה בכספים לצרכים אישיים.

דרעי עצמו הגיב ביום חמישי לראשונה לחקירה נגדו: "מודה לקדוש ברוך הוא". דרעי הוסיף: "אני מודה בשמי ובשם אשתי הצדקת לקדוש ברוך הוא על כל מה שקורה, על כל חקירה וכל פרסום. אין לנו שום תלונות".

"כל צ'ק מקבל קבלה"

בתם של בני הזוג ומנכ"לית העמותה, שיפי סננס, טענה אתמול בריאיון בלעדי כי "הכל פה מתנהל כדת וכדין". היא הוסיפה כי "לצערי הרב, בימים האחרונים אני שומעת על 'העמותה של משפחת דרעי'. רצינו שיראו פה - זו לא עמותה של משפחת דרעי, זה מפעל חיים של משפחת דרעי".

סננס מכחישה בתוקף את הטענות שהכספים שמגיעים לעמותה משמשים לצרכים משפחתיים ופרטיים. "מעולם לא היה כזה דבר", היא אומרת. "מעולם לא היה צ'ק שהגיע למקום אחר. כל צ'ק מקבל קבלה. יש פה כל כך הרבה הוצאות".