"המצב ביניהם הידרדר עד שהם החליטו לשים מצלמה ולעקוב אחריו. זה היה רצח מתוכנן עד הסוף". בני הזוג אנדריי ולצ'נסקי וקלייר קרובלי חשודים כי רצחו את שכנם, שלמה סמי מרציאנו (57) ז"ל ביום חמישי, ביתרו את גופתו וקברו את חלקיה בחצר בשכונת ארמון הנציב בירושלים. השניים נעצרו ביום ראשון בחשד לביצוע המעשה, ככל הנראה בעקבות סכסוך מתמשך בין הצדדים. החשודים טוענים להגנה עצמית - אך קרוב משפחתו של הנרצח מתעקש כי המעשה תוכנן בקפדנות במשך זמן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חקירתם של השניים העלתה חשד שביצעו את המעשים בעקבות סכסוך שכנים מתמשך בינם לבין מרציאנו ז"ל. "היו לו בעיות כבר מזמן, והיו ביניהם תלונות הדדיות", סיפר בן עמי על האווירה העכורה בין הקורבן לחשודים. "היו סטיגמות כלפיו כי הוא סבל מסכיזופרניה. לקחתי אותו אליי ונתתי לו לגור בדירה שלי ברמלה. הוא הכיר מישהי וגר איתה במשך שלוש שנים - ובמקביל השכרנו את הדירה שלו".

ביתו של מרציאנו ז"ל
ביתו של מרציאנו | צילום:

בשלב מסוים, בן עמי סיפר כי מרציאנו החליט לשוב לביתו בירושלים - אולם אז חלה שוב החמרה במצבו הנפשי. "כל הזמן החזקתי אותו שלא יעוף, שלא יתווכח; הזכרתי לו תמיד שיש חוק ושכדאי שיגיש נגדם תלונות ותביעה. כשהוא עשה זאת ותבע את השניים - כתב ההגנה היה שהוא 'אינו נורמלי' ושיש לו רושם של 'לא נורמלי' - אז כך גם התייחסו אליו כל הזמן".

החשוד שהה בטיפול פסיכיאטרי

אנדריי ולצנ'סקי, החשוד בביצוע המעשה, טופל במשך שנים רבות על-ידי גורמי בריאות הנפש ובעבר אף אושפז בבית החולים הפסיכיאטרי "כפר שאול". במשטרה חושדים שביתר יחד עם בת זוגו את גופתו של מרציאנו. החוקרים סבורים כי שהה בדירתם ללא רוח חיים לפחות יממה, שבמהלכה הם עטפו את חלקי הגופה והכניסו אותם לשקיות ניילון.

הגינה בה נקבר מרציאנו ז"ל (צילום: חדשות 2)
הגינה בה נקברה גופתו של מרציאנו | צילום: חדשות 2

בלילה שבין שישי לשבת בסוף השבוע האחרון העבירו על-פי החשד בני הזוג את גופתו של מרציאנו בעגלה או במריצה לגינה סמוכה לביתם, שבה הם ודיירים אחרים קיבלו חלקות מהמנהלת השכונתית בארמון הנציב וגידלו ירקות ופרחים.

מהחקירה עולה כי החשודים חפרו בגינה המדוברת בור גדול שבו טמנו את חלקי גופתו של מרציאנו, אלא שבעת שהעבירו את חלקי הגופה - זיהו אותם שני נערים שחזרו באותה העת מבילוי של ליל שבת ומיהרו לדווח למשטרה.

החשודים ברצח השכן
החשודים ברצח בבית המשפט | צילום:

תחילה, חוקרים שהגיעו למקום לא מצאו דבר חריג, אך למחרת היום הגיע לביתו של מרציאנו חבר קרוב שהופתע לגלות כי הבית נותר פתוח. הוא נכנס ומצא את חפציו של המנוח בבית - אך כל הניסיונות לאתרו עלו בתהו. בשלב הזה פנה החבר אף הוא למשטרה, שם מיהרו לחבר ולקשור בין שני הדיווחים.

במשטרת ירושלים אומרים שמדובר באחד ממעשי הרצח האכזריים ביותר שבהם נתקלו החוקרים וההערכה היא שהוא תוכנן בקפידה.

"מדובר בגבר בשנות ה-40 לחייו שמוכר במשך שנים לרשויות בריאות הנפש ואף טופל על ידם", אמרו עורכי הדין אריאל הרמן ואנה בריל מהסנגוריה הציבורית שמייצגים את הגבר החשוד במעשה. "החשוד נמצא במצב נפשי קשה ומשתף פעולה במידת יכולתו ומסוגלותו עם החוקרים. אנו ממתינים שהמשטרה תסיים את החקירה ותבחן לעומק את מכלול הנסיבות שהובילו לאירוע.

עורך הדין נאיל זחאלקה, שמייצג מטעם הסניגוריה הציבורית את האישה שחשודה ברצח הוסיף: "האישה מטופלת על ידי רשויות בריאות הנפש וחיה מקצבת נכות. היא משתפת פעולה עם החוקרים, ומכחישה מעורבות בגרימת מותו של המנוח".

בהכנת הידיעה השתתפה רוני וילדר.