אנסטסיה רוסנוב ואליעזר קנדינוב ז
אנסטסיה רוסנוב ואליעזר קנדינוב ז"ל | צילום:

שבועיים אחרי שאנסטסיה רוסנוב ואליעזר קנדינוב ז"ל נרצחו בראשון לציון והרוצח יאן גבריאלוב התאבד בתום מצוד משטרתי - משטרת מחוז מרכז מפרסמת היום (רביעי) את תחקיר האירוע המקיף. מסקנות התחקיר משבחות את התנהלות המשטרה ומעלות כי לא נפל בה כל רבב. עם זאת, מהתחקיר עולה כי למרות שהמשטרה ביצעה סיורים מתחת לביתה של המנוחה, גבריאלוב הצליח להגיע למקום, לירות למוות בקור רוח באנסטסיה ובבן זוגה הנוכחי - ולהימלט מבלי להשאיר סימן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

תחילתו של התחקיר ב-22.5 - שלושה ימים לפני הרצח. סמוך לשעה 21:00 הגיעה אנסטסיה לתחנת המשטרה בראשון לציון והגישה תלונה נגד בן זוגה לשעבר בשל איומים על חייה. בזמן ששהתה בתחנה קיבלה ממנו מסר נוסף - בשיחת טלפון הבהיר לה כי הוא יודע היכן היא נמצאת ודרש ממנה לעזוב את התחנה מיד.

סוף המצוד אחר גבריאלוב
סוף המצוד אחר גבריאלוב | צילום:

שיחת הטלפון חיזקה את הרושם של החוקרים שהאיום על אנסטסיה הוא ממשי וכי גבריאלוב הוא עבריין אלים שלא יהסס להשיג את מטרתו. עוד באותו הערב קישרו את אנסטסיה עם עובדת סוציאלית במטרה להעביר אותה למקלט לנשים מוכות, ובמקביל החלו בלשים לחפש אחר גבריאלוב.

בשעה 02:40 אחרי חצות הועברה אנסטסיה למקלט באזור הצפון. במהלך הלילה יצרה המשטרה קשר עם זוגתו לשעבר של גבריאלוב - אם ילדיו - וביקשה להעביר דרכה מסר על כך שהוא דרוש לחקירה. למחרת הוציאה המשטרה צו מעצר לגבריאלוב.

זירת הרצח בראשון לציון
זירת הרצח בראשון לציון | צילום: חדשות 2

ניידות משטרה הגיעו לכתובתו של החשוד בגני תקווה ולביתה של אמו בפתח תקווה, אך הוא לא נמצא. סמוך לשעה 19:30 באותו ערב הודיעה אנסטסיה לחוקר המשטרה כי החליטה לעזוב את המקלט ולחזור לביתה. החוקר ניסה לשכנע אותה להישאר במקום עד למעצרו של גבריאלוב, אך היא סירבה. הוא תדרך אותה ליצור עמו קשר מידי בכל מקרה חריג.

למרות הסיורים - נכנס, רצח ונמלט 

למחרת חידשו במשטרה את הניסיונות לשכנע את אנסטסיה לשוב למקלט, ובמקביל התרחב החיפוש אחר גבריאלוב. מוקד 100 תודרך להעניק עדיפות עליונה לכל פנייה מאנסטסיה והשוטרים הגיעו למספר כתובות נוספות שבהן עשוי היה גבריאלוב להימצא. בין היתר ביצעו תצפיות סמויות וגלויות בבת ים, חולון, פתח תקווה וגני תקווה.

גם ביום הרצח עצמו, בשעה 10:00, יצרה חוקרת משטרה קשר עם אנסטסיה וניסתה לשכנע אותה לשוב למקלט, אך היא התמידה בסירובה. בשעה 11:00 העבירה תחנת ראשון לציון את פרטי החשוד לכל הניידות במחוז ויצאה הנחיה לבצע סיור מחוץ לביתה ברחוב פיק"א 23 ולהפגין נוכחות. התחקיר העלה כי ההנחיה הזאת בוצעה.

הלווייתה של אנסטסיה רוסנוב
הלווייתה של אנסטסיה רוסנוב | צילום: חדשות 2

למרות המאמצים, בשעה 14:26 התקבלה ההודעה על מציאת שתי גופות בדירתה של אנסטסיה בקומה ה-10. שעה וחצי לאחר מכן הועברה החקירה ליחידה המרכזית של משטרת מחוז מרכז וצוות ימ"מ הוקפץ בשל מסוכנותו של החשוד.

הרצח אירע ביום רביעי, וביום שבת קיבלו במשטרה אינדיקציה לכך שגבריאלוב נע לכיוון אזור המרכז. בשעה 18:32 הוא אותר במהלך נסיעה במחלף נשרים, סמוך לרמלה, שם זיהה את כוח המשטרה בעקבותיו. בשלב זה החל להימלט תוך נסיעה פרועה, במהלכה חצה מספר צמתים ברמזור אדום. הוא נעצר לבסוף בלוד, שם נוגח על ידי ניידת שבה נסעו מפקד מחוז מרכז, ניצב מוטי כהן, ושוטר נוסף.

"פרסום תמונתו היה הופך אותו למסוכן יותר"

במהלך התחקיר העיד כהן כי ירה לעבר גבריאלוב במטרה לנטרל אותו לאחר שהבחין ב"ידו מונפת בתנועת אחיזה לעבר חפץ". ברכבו של גבריאלוב נמצאו לאחר מעשה שני חורי כניסה - בכיסא הנהג ובמשקוף הדלת, אך רק לאחר נתיחת גופתו התברר כי נהרג כתוצאה מירי עצמי.

זירת הרצח בראשל
זירת הרצח בראשל"צ | צילום: אלירן חיאט, חדשות 2

ניצב כהן אף התייחס להחלטה שלא לפרסם את שמו ותמונתו של גבריאלוב במהלך המצוד אחריו - החלטה שעוררה ביקורת נרחבת, גם מתוך שורות המשטרה. "מדובר בעבריין ערמומי, מתוחכם, קר רוח ובקי ביכולות המשטרה", אמר. "הנחת העבודה הייתה כי כל עוד עומד לידינו יתרון טכנולוגי, לצד החשש שפרסום תמונתו יגרום לו לרדת למחתרת ויהפוך אותו למסוכן ביתר שאת, יש להימנע מפנייה יזומה לציבור". הוא ציין כי ההחלטה הזו היא שאפשרה להוביל את גבריאלוב ל"מפגש עם כוח משטרתי ולא עם אזרחים תמימים".

בשולי דבריו התייחס כהן גם לפרסומים השונים אודות נסיבות תפיסתו של גבריאלוב. ביום לכידתו פורסם בכל כלי התקשורת כי ניצב כהן עצמו פגע והרג את גבריאלוב במהלך המצוד. "עד לרגע זה לא פורסמה בשום הודעה רשמית של המשטרה זהות היורה באירוע", אמר. "אני מאמין בחופש העיתונות. במקרה הזה אירוע, שהוא הישג מבצעי ברור, סוקר באקלים ביקורתי כלפי המשטרה".