הרב הראשי לשעבר יונה מצגר צפוי לעמוד לדין על קבלת שוחד לאורך שנים, בסכום כולל של כשבעה מיליון שקלים. במרכז החקירה ניצבת עדותו של מי שהיה אחד ממקורביו של הרב - והפך לעד מדינה נגדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עד המדינה הקליט את הרב במספר מפגשים שנערכו בין השניים. בהקלטות נשמע הרב מנסה לכאורה לשכנע את העד לשקר למענו, מעשים שעשויים לשלוח את מי שהיה רב ראשי לכלא:

‬הרב מצגר: הסכומים זה לא מיליונים.

עד המדינה: זה בטח מיליונים, הרב. הם יודעים את הסכומים שקיבלנו, באמת... הם הוציאו לי מהטלפון שלי את כל המיילים שלי. במיילים שלי כתוב ששלחו תרומה לבית התבשיל. יש להם שיחה שלי עם שמחה שהוא אומר לי 'תבוא תיקח ת'כסף', העשרת אלפים יורו שגדעון שלח.

הרב מצגר: תגיד שאתה תרמת את זה.

עד המדינה: מה זה תגיד 'אני תרמתי את זה'?

הרב מצגר: לעניים.

עד המדינה: לאיפה? למי זה עניים?

הרב מצגר: נתנו לכל מיני עניים.

עד המדינה: עשרת אלפים יורו תרמתי לעניים? אני צריך להוכיח את הדברים האלה. הם יודעים שכביכול אני נתתי לך. אני אומר להם שלא. שאני לקחתי את זה לעצמי.

הרב מצגר: מה אתה רוצה שאני אעשה?

עד המדינה: אני לא יודע. תגיד לי אתה מה לעשות.

הרב מצגר: אתה חייב להמשיך בדרך שלך. אני אגן עליך כל חיי. החיים שלנו משותפים. אנחנו קשורים אחד לשני.

הרב מצגר
"הכל מהבנק". מצגר | צילום: רויטרס, חדשות

בהקלטה אחרת נשמע הרב מצגר מדריך את עד המדינה כיצד לענות לחוקרים, שמנסים לברר מהיכן הגיע הכסף שהועבר על פי החשד לרב הראשי לשעבר:

עד המדינה: הם מצאו פה בבית בחיפוש עם רשימות של סכומים וכאילו מיליון (שקלים) פלוס, שאני אסביר להם מה זה. הם בטוחים שזה מהכסף שקיבלנו משמחה, כי שמחה אמר שהוא נתן לי כסף כביכול.

הרב מצגר: הכל מהבנק, הכל.

עד המדינה: אני לא אמרתי שנתתי לך, אז הם לוחצים ולוחצים. אני לא יכול להגיד 'אני לא זוכר, אני לא יודע', בגלל שהם משמיעים לי (הקלטות).

הרב מצגר: מה הבעיה שלך להגיד שאתה לא זוכר, לא יודע?

עד המדינה: אבל אם משמיעים לך כל הזמן...

הרב מצגר: למה אתה רוצה למצוא חן בעיניהם? כל מה שאתה אומר זה אחר כך נגדך. אל תיתן להם.

עד המדינה: הרב תשמע - הם עקבו, הם צילמו, הראו לי קלסר של תמונות מכל האירועים שהיינו, בכל מיני מקומות. הם בטוחים שכאילו אני ניהלתי את הכספים, שזה אצלי ואני לא מספר להם איפה. הם יושבים לי על הראש. הם אומרים - 'זה של הרב אבל אתה מנהל את זה. תגיד לנו איפה זה נמצא'. אני אומר להם 'אני לא יודע על מה אתם מדברים, אין כסף'.

הרב מצגר: אין.

בחודש שעבר הודיע היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כי הוא שוקל להעמיד לדין את הרב האשכנזי הראשי לשעבר, יונה מצגר, בגין עבירות רבות ובהן שוחד - בכפוף לשימוע. וינשטיין טען כי על פי החשד, מצגר לקח לכיסו מיליוני שקלים כשוחד, אך פרקליטיו של הרב טוענים כי הוא מכחיש את החשדות.