ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הערב (שישי) בדף הפייסבוק שלו סרטון ובו תקף את היועץ המשפטי לממשלה בטענה כי הוא נכנע ללחץ השמאל והתקשורת. "הם לוחצים להגיש נגדי כתב אישום בכל מחיר, גם כשאין כלום, העיקר שיהיה לפני הבחירות - זה אבסורד", אמר נתניהו.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

מתקפתו של נתניהו מגיעה שעות ספורות אחרי שמנדלבליט הודיע על סירובו לדחות עד לאחר הבחירות את מועד קבלת ההחלטה על בעניינו של ראש הממשלה, החשוד בקבלת שוחד בתיקי 1000, 2000 ו-4000. בסרטון טען נתניהו כי מדובר באחת ההחלטות הגורליות בתולדות המדינה: "זו החלטה שעלולה להביא להעלאת השמאל לשלטון, והיא מתקבלת בחיפזון ובמהירות שיא".

עוד הדגיש כי היועץ מסתפק רק בקריאת סיכומים ובחוות דעת של צוות הפרקליטות. "זה אבסורד, אפשר רק לקוות שהלחץ של השמאל לא יעבוד פעם נוספת, כשהיועץ יידרש לשאלה אם שתיים וחצי כתבות באינטרנט זה שוחד. פשוט מגוחך", האשים נתניהו. "בכל מקרה - אני בטוח בצדקתי ובטוח שהאמת תצא לאור".

נתניהו ומנדלבליט (ארכיון
היועמ"ש ונתניהו (ארכיון) | צילום: חדשות

מוקדם יותר היום שיגרו פרקליטי נתניהו מכתב למנדלבליט ובו דרישה לקיים השלמות חקירה בתיקים 2000 ו-4000, וכן לדחות את פרסום ההחלטה בתיקים האחרים שכן לדבריהם יש לקיים בדיקה ארוכה יותר של חומר הראיות בשל כמותם.

"במצב דברים זה, עבודת היועץ המשפטי לממשלה, במסגרת סד זמנים לחוץ ומכווץ, מחייבת הישענות יתר שלא לומר תלות רבה בחוות הדעת של פרקליטות המחוז, בניגוד לכאורה ל'הפרדת הרשויות' הנדרשת ולצורך הנדרש בהבטחת עצמאותו המוחלטת של שיקול דעת היועץ המשפטי לממשלה", נכתב.

"אין מקום להשהות טיפול בתיקים"

במכתב שהעביר עוד קודם לכן מנדלבליט לסנגורים הובהר כי גורמי התביעה הכללית בוחנים את חומרי החקירה בתהליך מקצועי וסדור שנועד לקבל החלטה יסודית ומקצועית בהקדם האפשרי. אמש אף פורסם במהדורה המרכזית כי מנדלבליט סבור שהקפאה או דחיית ההחלטה על שימוע לראש הממשלה כמוה כהתערבות פוליטית במערכת הבחירות ולא להפך.

מנדלבליט ציין את סדר הזמנים בקבלת ההחלטה בתיקי נתניהו: "עם ההכרזה על הקדמת הבחירות, חלה על עבודת התביעה הכללית בקשר לתיקים הנוגעים לראש הממשלה הנחיה הקובעת כי 'ככלל אין מקום להשהות טיפול בתיקים נגד נבחרי ציבור או מועמדים, שהגיעו לאחר חקירה לפרקליטות או לתביעה המשטרתית לצורך החלטה אם להגיש כתב אישום. ואולם, הטיפול יהיה תוך מתן הדעת לזהירות הנדרשת'.

עו
עו"ד נבות תל צור (ארכיון) | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות
עו
עו"ד עמית חדד | צילום: כפיר זיו, חדשות

"הנחיה זו מתייחסת גם לקבלת החלטה מטעם היועץ המשפטי לממשלה על קיומה של כוונה להגיש כתב אישום נגד איש ציבור בכפוף לשימוע, וזאת, גם אם השימוע עצמו ייערך לאחר הבחירות".

במכתב מובהר עוד כי החלטה להמתין עם פרסום ההחלטה בעניינו של ראש הממשלה, על אף סיום תהליך הבחינה של תיקי החקירה הנוגעים אליו, אם התהליך אכן יסתיים, תפגע בעיקרון של שוויון הכל בפני החוק ובעקרון של זכות הציבור לדעת על החלטות חשובות מעין אלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו