היועמ
"חקירות נתניהו - בישורת האחרונה" | צילום: מארק ישראל סאלם, פלאש 90, חדשות

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט נשא דברים היום (רביעי) בהשקת פורום היועצים המשפטיים הראשיים במשרדי ממשלה בלשכת עורכי הדין. "אנחנו בישורת האחרונה בחקירות נתניהו", אמר. "בוצעו פעולות חקירה שלא שמעתם עליהן". ברקע נאומו של היועמ"ש נשמעו קולות המפגינים נגדו, בהם פעילי מפלגת "המחנה הציוני".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

היועץ התייחס לניסיונות של אנשי ציבור שונים לפגוע באמון של הציבור במוסדות אכיפת החוק. "נעשים מאמצים של בעלי עניין לקעקע את אמון הציבור בגורמי מערכת אכיפת החוק השונים", טען היועץ. "כפי שדיברתי בעבר, הרעשים הללו אינם יכולים ואינם מחלחלים לעבודתנו. נעמוד כצוק איתן אל מול הקולות הללו".

מנדלבליט התייחס גם ללחץ המופעל כלפיו לזרז את פעולות החקירה ולשתף את הציבור בהתפתחויות השונות. "צריך לזכור שחקירה פלילית אינה תכנית ריאליטי אי אפשר לשתף את הציבור בכל רגע נתון בכל מה שקורה כי אם נעשה כן תיפגע היכולת להגיע לחקר האמת", אמר. "חובה עלינו ועל כלל הציבור לאפשר למשטרת ישראל לחקור באופן הטוב ויסודי ביותר ולהגיע לגילוי האמת".

מפגינים מחוץ לנאום היועמ
מפגינים מחוץ לנאום היועמ"ש, היום | צילום: החדשות

היועץ המשפטי סיפר כי הפרסומים בכלי התקשורת השונים בימים האחרונים בנוגע לחקירות של נתניהו אינם נכונים. "הפרסומים שמתיימרים לשקף מידע מהחקירות ולהסיק מסקנות על טיב מערכת החקירה - אומר זאת בצורה ברורה הם פשוט כוזבים ולא נכונים, כך גם הניסיונות לייחס לי דברים מטעמי או מקורבים אליי. הם לא משקפים את עמדותיי או השקפת עולמי".

מנדלבליט תקף את הטענות המושמעות לפיהן ראש הממשלה מקבל יחס שונה מנחקרים אחרים. "איש אינו עומד מעל החוק, אין אדם שיש לו דין שונה, כך היה באשר לפתיחת החקירות וניהולן וכך גם יהיה אם נמצא דיי ראיות שמצדיקות כתב אישום", סיפר. "אם יהיה סיכוי סביר להרשעה זו תהיה אמת המידה היחידה בתיקים הללו כמו בכל תיק אחר. לא על סיסמאות, לא על ציוצים ולא כותרות".

נתניהו (ארכיון)
לקראת המלצות משטרה, נתניהו | צילום: רויטרס, חדשות

"לא נפחד לקבל החלטות קשות שצריך", המשיך היועץ. "הכל יהיה לפי הספר ולפי הראיות. עד כה נחקרו עשרות רבות של עדים, בוצעו חיקורי דין ביבשות שונות, נחתם הסכם עד מדינה משמעותי ובוצעו פעולות רבות אחרות שעל רובן לא שמעתם. העבודה הזו לוקחת זמן, היא נעשית במקצועיות מתוך שיקול של האינטרס הציבורי".