נחקרו באזהרה, כבל ומוזס (צילום: קוקו, יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
עסקה? מוזס וכבל (ארכיון) | צילום: קוקו, יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

חקירתו של ח"כ כבל היום (חמישי) במשרדי להב 433 עסקה במהות הקשר שלו עם מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס. במהלך החקירה הטיחו חוקרי המשטרה בחבר הכנסת כבל ממצאים שאספו שעל פיהם בשנה שקדמה לחוק ישראל היום שהוא הוביל בכנסת הייתה עסקה בינו לבין מוזס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי הממצאים שהציגו החוקרים בין כבל למוזס התנהלו יותר מ-60 שיחות טלפון, וחילופי מסרונים, וכן יותר מ-50 שיחות טלפון וחילופי מסרונים בין כבל לרון ירון, עורך "ידיעות אחרונות". חוקרי המשטרה חושדים שהעסקה בין השניים כללה קידום של חוק "ישראל היום" בכנסת על ידי כבל תמורת סיקור מוגבר של חבר הכנסת ב"ידיעות אחרונות".

אלא שכבל הכחיש היום בחקירתו בתוקף כל עסקה מכל סוג שהוא בינו לבין מוזס. חבר הכנסת אמר לחוקרים שגם הממצאים שהציגו לו לחלוטין אינם מבססים את החשד נגדו, וכי אין להם שום ראיה אחרת שתומכת בטענות נגדו.

מתקפה של כבל על גבאי (צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות)
פעל בשירות מוזס? איתן כבל (ארכיון) | צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות

ובתוך כך, במשטרה מתגבשת ההחלטה להפריד בין תיקי 1000 ו-2000 בהגשתם לפרקליטות. תיק 1000 - טובות ההנאה - נחשב "בשל" יותר, והכוונה המסתמנת להעבירו לפרקליטות עם סיכומים והמלצות תוך כחודש. תיק 2000 יועבר רק אחר כך.

"חבר כנסת נחקר היום במשך מספר שעות וזאת במסגרת חקירה המנוהלת בלהב 433", אישרו במשטרה. "החקירה מתנהלת בליווי ופיקוח של פרקליט המדינה ובאישור היועץ המשפטי לממשלה. מעבר לאמור ומטבע הדברים לא נוכל להרחיב בפרטים נוספים מחקירות מתנהלות".

"סיקור מוגבר בידיעות אחרונות" (צילום: משה שי / פלאש 90)
"סיקור מוגבר בידיעות אחרונות" | צילום: משה שי / פלאש 90

כבל מסר לאחר יציאתו ממשרדי להב 433: "נחקרתי היום קצרות. השבתי לכל מה שנשאלתי ואני סומך על רשויות החוק; כמו תמיד פעלתי כחוק ואני מציע להתאזר בסבלנות עד השלמת החקירה".

כבל, יוזם חוק "ישראל היום" ב-2014, מסר גם בינואר 2017 - זמן קצר לאחר שהפרשה נחשפה - עדות נרחבת במשטרה. בריאיון לתכנית "דקלסגל" בגלי צה"ל אמר אז כי דרש לספר לחוקרי המשטרה על המגעים לקידום החוק, שעלה גם בשיחות הישירות בין ראש הממשלה למוזס. "זומנתי למשטרה לפני יומיים לתת עדות קצרה, העדות הייתה קצרה", סיפר בריאיון.

"רצו לבדוק האם ידעתי, אני לא רוצה להיכנס לפרטים. נתתי את כל מה שיכולתי לדעת כי לא היה לי שמץ של מושג מכל השיח בני שני האישים, השיח הלא מכובד והמביך הזה. הופתעתי מאוד מהדיווחים על השיחה ביניהם, אתה לא מאמין, פשוט כך", הוסיף כבל.

להב 433, ארכיון (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות)
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות

הח"כ הסביר כי לא התקיימו בינו לבין מוזס מגעים לפני הגשת הצעת החוק: "לא הכרתי את מוזס כשהחלטתי על כך, כפי שלא הופעלתי בקרב על התאגיד, זו שליחות אישית מתוך אמונה לגבי איך שוק התקשורת צריך להיות. ברור שהוא בעל אינטרס כמו שכל האחרים התגייסו למען ישראל היום. יש בעלי אינטרסים מכל הכיוונים".

כבל הוסיף וטען אז: "עשיתי את העבודה מא' ועד ת'. ידעתי שיגיע השלב שבו אשאל את השאלות הללו". כשנשאל האם הסיקור שקיבל ב"ידיעות אחרונות" השתפר בעקבות הצעת החוק, השיב: "מה רע בכך? אני ח"כ מצטיין, אני מוכרח להגיד שלא בצניעות. שאגיש תלונה על זה? האם אני צריך להרים טלפון לעורך ולומר לו להפסיק עם זה? גם בתקופה שהגשתי את החוק הייתי בקרב מול ידיעות אחרונות, לא חשבתי מה יקרה ביום שאחרי".