בתום מגעים מתקדמים, המשטרה הודיעה היום (שני) כי יועץ התקשורת לשעבר של הזוג נתניהו ניר חפץ חתם על הסכם עד מדינה בתיק 4000. את המגעים חשף הבוקר לראשונה העיתונאי אלי סניור באתר YNET. על פי הודעת המשטרה והרשות לניירות ערך - הסכם עד המדינה נחתם עם חפץ כבר אתמול. בעקבות ההסכם, התפטר עורך דינו של חפץ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בסביבתו של ראש הממשלה נתניהו הגיבו בשאט נפש להסכם שנחתם. "כשיש משהו לא צריך אפילו עד מדינה אחד. וכשאין, גם אלף עדי מדינה לא יעזרו", מסרו. "המירוץ הבלתי פוסק אחרי עדי מדינה הוא ההוכחה הטובה ביותר שאין כלום - ולא יהיה כלום".

בפרשת "חפץ-גרסטל", בה נבדק החשד שחפץ הציע למנות את השופטת הילה גרסטל ליועצת המשפטית לממשלה בתמורה לסגירת התיק נגד שרה נתניהו, חפץ טען שלא נשלח מטעם נתניהו ורעייתו. לדבריו מדובר ב"דיבורים בעלמא" שלו ושל אלי קמיר, המקורב לגרסטל שהעביר את ההצעה ונעצר גם הוא בפרשה.

רק לפני שבועיים דיווח כתבנו משה נוסבאום כי גורם במשטרה ציין שנמשך הניסיון לגייס את ניר חפץ לעד מדינה. במשטרה סבורים כי חפץ הוא "נכס" שיכול לסייע למשטרה בכל הפרשות שנחקרות (1000, 2000, 3000 ו-4000) ואף בפרשת "חפץ-גרסטל".

אתמול שחרר בית משפט השלום בתל אביב את אלוביץ' ואת חפץ למעצר בית למשך 10 ימים בתנאים מגבילים. על השניים, שמצויים במעצר בשבועיים האחרונים במסגרת חקירת פרשת בזק (תיק 4000), נאסר ליצור קשר עם שאר המעורבים בפרשה במשך 90 יום. כמו כן הוטלו על חפץ צו עיכוב יציאה מהארץ ל-180 יום, הפקדת דרכון והרחקה ממשרדי הממשלה.

עד המדינה ניר חפץ (ארכיון)
חפץ ואלוביץ' בדיון בביהמ"ש | צילום: החדשות

המגעים התנהלו לאחר החקירה המקבילה והמורכבת

שחרורם של שניים מהחשודים המרכזיים בפרשה מגיע יומיים אחרי יום החקירות הדרמטי שערכה המשטרה לחשודים בפרשת בזק. בתום יום החקירה דווח על שורת התפתחויות משמעותיות שמצביעות על כך שהראיות לכאורה נגד נתניהו ומקורביו בתיק הזה הן משמעותיות למדי.

מדובר היה בחקירה מקבילה של שישה מעורבים לכאורה בפרשה: ראש הממשלה נתניהו, רעייתו שרה, שאול אלוביץ', רעייתו איריס אלוביץ', ניר חפץ ובכיר במשרד התקשורת שנחשב מקורב מאוד לנתניהו - מקורב שעסק בענייני תקשורת, בא ויצא פעמים רבות במשרדי הרשות לניירות ערך בתקופה האחרונה ושככל הנראה יש לו כנראה הסכם אי הפללה. השישה חשודים בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, תיווך לשוחד וסיוע במרמה והפרת אמונים.

יממה קודם לכן עימתה המשטרה בחדר החקירות את שאול אלוביץ' עם עד המדינה שלמה פילבר. במשטרה האזינו לאלוביץ' וניר חפץ במשך חודשים - גם לאחר שחקירות הרשות לניירות ערך הסתיימה לכאורה. במשטרה מעריכים כי אלוביץ' וחפץ סברו שהחקירה הסתיימה ולכן "שוחחו חופשי" - מה שהוביל ככל הנראה לראיות המוצקות נגדם בחשד גם לשיבוש חקירה. עם זאת, עו"ד חן מכחיש את הדברים. בנוסף, אלוביץ' מכחיש את החשדות נגדו - אך נראה שיתקשה להמשיך ולהתמיד בהכחשה מול העדות של עד המדינה פילבר.