שעות ספורות לאחר שהודיעה המשטרה כי עצרה הבוקר (שני) שישה מטפלים בבתי אבות במרכז הארץ בחשד לאלימות נגד מטופלים, מתפרסמים סרטוני מצלמות האבטחה של המוסד. בסרטונים שפרסמה המשטרה, נראים המטפלים נוהגים באלימות כלפי מטופלים, מפעילים כוח במהלך הטיול ואף מושכים בשיערם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לאחר חקירה סמויה שהתמקדה בשני בתי אבות במרכז הארץ, נאספה תשתית ראייתית נגד מספר עובדים בחשד לביצוע עבירות אלימות כלפי קשישים במקום, חלקם בני למעלה מ-90", תאר סנ"צ זיו שגיב, ראש מפלג תשאול ימ"ר מרכז. "נתקלנו במקרים של הפעלת כוח מיותר בהרמת הקשישים והטיפול בהם, באופן שהעלה חשד ממשי להפעלת אלימות כלפי הקשישים".

לאחר חקירה סמויה של כמה חודשים נעצרו הבוקר החשודים המועסקים כמטפלים ומטפלות בשני בתי אבות בפתח תקווה וברחובות, בחשד לביצוע עבירות אלימות נגד קשישים בהם טיפלו במסגרת תפקידם. במקביל הבעלים של שני בתי אבות זומנו לחקירה באזהרה, כשבשלב זה הוחלט לא להביא אותם להארכת מעצר.

במהלך פעילות משטרת ישראל בתוך כתלי בתי האבות נחשפו מספר מקרים בהם מטפלים ומטפלות חרגו, לכאורה, מדרך הטיפול הסבירה והפעילו כוח נגד הקשישים ואף ביצעו כלפיהם פעולות שלדברי המשטרה "לא עולות בקנה אחד מהתנהלות המצופה מעובדים עם אוכלוסיות קשישים בגיל מופלג, חלקם תשושי נפש".

התעללות בקשישים
אילוסטרציה | צילום: "עורב חקירות", חיפה

במהלך החקירה הסמויה נאספו ראיות לאירועים בהם מטפלות ומטפלים הפעילו כוח כלפי המטופלים, לרבות משיכה בשיערם של הקשישים, משיכה של קשישה בחוזקה בכדי להעבירה מהכיסא למיטה, הטחת מגבת בפניו של קשיש לאחר ניגובו, משיכת קשישה מראשה בכדי להעבירה מכיסא גלגלים והטחתה במיטה, זריקת טיטול על פניה של קשישה, הכאת קשישה ברגלה והכאת קשישה אחרת בפניה וכן הטחת כריות בראשו של קשיש.

"פעילות המשטרה - רק ההתחלה"

במשטרה מגדירים את זה כפעילות ערכית אחרי שבתקופה האחרונה הצטברו לא מעט תלונות מילדים להורים שנמצאים בבתי אבות, שאספו בעצמם את התיעוד. במשטרה הוחלט לבצע פעילות סמויה רחבה, ובלשים נכנסו באופן סמוי לבתי אבות ותיעדו כיצד המטפלים מתעללים בקשישים וחסרי ישע. הם ראו ושמעו איך מתנהלת השגרה בבתי אבות, ואחרי שתקופה ארוכה אספו ממצאים וראיות הוחלט להפוך את החקירה הסמויה לגלויה.

"אלה מראות קשים, שלחנו את מיטב הבלשים והחוקרים שמתמודדים בדרך כלל עם פשע חמור והיה להם קשה כשראו בעצם מי מטפל בקשישים חסרי ישע", אמר קצין בכיר במשטרה. "זאת פעילות התרעתית, להעביר מסר לכל בתי האבות, שזאת רק ההתחלה. אנחנו מקוום שיתר בתי האבות ילמדו ויפיקו לקחים כי בכוונתנו להרחיב את הפעולות האלה עד שנוכל למגר ככל האפשר את ההתעללות הזאת. אלה ההורים שלנו".