פרשת רוני ריטמן: מפכ"ל המשטרה לשעבר אסף חפץ טען הבוקר (רביעי) בתכנית "נכון להבוקר" עם אפי טריגר בגלי צה"ל כי יש לאפשר למפקד להב 433 הפורש לעבור לכל תפקיד, כולל תפקידי קידום. על החשד לפיו ריטמן הטריד מינית קצינה אמר חפץ כי "לא צריך להוציא דברים מפרופורציה, הוא לא אנס אותה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"בוא נניח שהוא חיבק אותה, נניח שהוא נתן לה נשיקה בניגוד לרצונה", אמר חפץ. "מפכ"ל תפקידו לתת פרופורציה. הוא לא אנס אותה, הוא לא עשה דברים נוראיים, אנחנו מדברים על דברים שבסופו של דבר יכולים לטפל בהם אבל לא לשפוך את התינוק עם המים".

"כמפכ"ל הייתי מאוד חרד ליציבות המערכת, לא להוציא דברים מפרופורציה", המשיך חפץ. "זה מה שהוא מנסה לעשות. גם השר מפריע לו בעצם האמירות שלא יקדם אותו. ריטמן הוא קצין מוכשר ביותר, אחרי הנזיפה אפשר יהיה לשים אותו בכל תפקיד, כולל תפקידי קידום. השיקולים הפוליטיים או המשפטיים הם לא במקום".

"ריטמן לא אנס". חפץ | צילום: פלאש 90

זמן קצר לאחר מכן התראיין חפץ בתכנית "קלמן-ליברמן" ב"כאן" רשת ב', ואמר דברים דומים. "התלונות נגד ריטמן הן דבר זניח, ואירועים כאלה קורים לכולם", אמר. "אני חושב שמדובר בקצין מצוין. גם אם זו הייתה הבת שלי הייתי אומר גם לה שזה זניח. יש דברים כאלה בחיים. צריך להתנגד להם אבל צריך גם לקחת אותם בפרופורציות. גם לי היו אירועים, לא אחד ולא שניים. אני הואשמתי בעבר בהדלפות ומוניתי להיות מפכ"ל".

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך נפגש אתמול עם ריטמן ונזף בו - לאחר שהתחייב בפני בית המשפט לנקוט נגדו בצעדים פיקודיים-משמעתיים. "מתוך הערכה ואמפתיה, ובצער - אני נאלץ לנזוף בך", אמר המפכ"ל לניצב. במשך פגישת השניים, שנמשכה כשעה, לא עלה נושא מינויו של ריטמן לתפקיד חדש במשטרה, לאחר שהוחלט על סיום תפקידו כמפקד יחידת להב 433.

"על אף שלכאורה לא ניתן היה לנזוף בקצין, שכן הוא לא הודה ולא היה מוכן לקחת אחריות למעשים שייחסה לו הקצינה, נוצר מצב חדש בעקבות פסיקת בג"ץ שאיפשר לנקוט בהליך הזה של נזיפה, ולא היה ניתן לערער על כך", הבהירו פרקליטיו של ריטמן, עורכי הדין אייל כהן וירון לונדון. בעבר הביעו ריטמן ופרקליטיו התנגדות להצעה לנזיפה, באומרם כי "רק אם הקצין מודה או מקבל אחריות למעשה אז אז ניתן לנזוף בו. במקרה הזה ניצב ריטמן אינו מודה ואינו מוכן לקבל אחריות למעשים שהקצינה מייחסת לו". 

מידע מכפיש על המועמדים הועבר ליועמ
אלשיך, ארכיון | צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות

בקרוב יתחיל המפכ"ל בשורת שיחות וראיונות עם קצינים בדרגת תנ"צ וניצב, במטרה לגבש את סבב המינויים הבא בצמרת המשטרה - בו אמור גם ריטמן לקבל תפקיד חדש, ככל הנראה תפקיד מטה. גורמים במשרד לביטחון פנים אמרו אתמול כי השר ארדן לא יאפשר את מינויו של ריטמן לתפקיד מפקד מחוז או ראש אגף התנועה, שבהם רואה השר את ליבת העשייה בנושאים החשובים שעל הפרק בפעילות השוטפת של המשטרה.

במקביל, שלשום הגיש ריטמן מכתב תלונה נגד התנהלות מח"ש בעניינו. בתלונה, שהוגשה ליחידה לבירור תלונות נחקרים במשרד המשפטים, התייחס ריטמן להקלטות שפורסמו בכלי התקשורת הנוגעות לחקירותיו. "אין ‏ספק‏ כי ‏מדובר ‏בגילוי ‏דרמטי המטיל‏ צל ‏כבד ‏על ‏ניקיון ‏החקירה ‏שהתנהלה‏ נגד ‏ניצב‏ ריטמן במח"ש,‏ כמו ‏גם ‏מניעיה, ובמיוחד ‏בכל‏ הנוגע ‏להמלצה להעמיד ‏אותו לדין", נכתב. מהמחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה נמסר בתגובה: "הטענה שהעלו עורכי דינו של ניצב ריטמן לגבי החקירה בעניינו הינה טענה מופרכת מיסודה, חלק מסדרת טענות 'קונספירטיביות' חסרות שחר, שהועלו על ידו ועל ידי עורכי דינו כבר בזמן החקירה ולאחריה, ונקבע זה מכבר שאין להן כל יסוד".