שבועיים לאחר שתחקיר חדשות 2 חשף את מסכת ההתעללויות בקשישים בבית האבות "נאות כיפת הזהב" בחיפה, הוגשה הבוקר (רביעי) הצהרת תובע נגד ארבעה מהמטפלים שעבדו במקום, ונגד האחות האחראית, בחשד להתעללות ותקיפת חסרי ישע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לאחר חקירה מאומצת של משטרת ישראל וגיבוש ראיות כנגד החשודים בפרשה, הוגשה הבוקר בבימ"ש שלום חיפה הצהרת תובע", מסרו במשטרה. "בימים הקרובים צפויה הפרקליטות להגיש כתבי אישום נגד החשודים. עוד הבהירה המשטרה כי צוות החקירה המיוחד שהוקם ימשיך בחקירה ובאיסוף ראיות כנגד מעורבים נוספים.

ארבעת המטפלים והאחות הראשית נעצרו בפשיטה שערכו אנשי משרד הבריאות, יחד עם השר יעקב ליצמן, ימים ספורים לאחר החשיפה שהתאפשרה לאחר שאחד מעובדי המקום, דאוד וותד, החליט לצלם את הנעשה בבית האבות. לאחר דיון בהארכת מעצרה, שוחררה האחות האחראית על המחלקה הסיעודית אינסה שניידר שוחררה למעצר בית.

התעללות בקשישים
5 עובדי בית האבות נעצרו | צילום: "עורב חקירות", חיפהלפני כשבוע הודיעה המשטרה כי בשל התפתחות שחלה בחקירה, יזומנו לחקירה גם בכירים שעבדו במוסד. במהלך החקירה מסרו עדות למעלה מ-20 עובדים בהווה ובעבר בבית האבות. על פי המשטרה עובדים אלו העבירו מידע לחוקרים על ההתעללות במוסד ועל היעדר הפיקוח מצד הבעלים ומשרד הבריאות.

"אני כולי מזועזע ממה שהיה כאן"

בעקבות הפרסום הוחלט כי בעליו של המקום וגם המנכ"ל, אבי רודרמן, יודח מתפקידו - ומשרד הבריאות ייאלץ אותו לקחת מנהל רפואי שיהיה אחראי לניהול המקום במקומו. בכירים נוספים במקום יפוטרו ואחרים ימונו תחתיהם.

בית האבות
בית האבות נאות כיפת הזהב | צילום: חדשות 2
דאוד וותד שחשף את הפרשה
דאוד וותד שחשף את הפרשה | צילום: חדשות 2עוד נקבע לאחר השימוע שערך משרד הבריאות כי בכירי בית האבות יתנו דין וחשבון ישירות למשרד הבריאות מעכשיו. בית האבות יישאר סגור להרשמה לקשישים נוספים עד להודעה חדשה. במשרד הבריאות התחייבו לשכן את הקשישים שבני משפחתם יבחרו בכך במקום חלופי.

"אני כולי מזועזע ממה שהיה כאן", אמר השר ליצמן על האירועים. "זה לא אנושי, אין לי מילים אפילו. אנחנו לא יכולים לעבור על כך לסדר היום. אני מדבר על כל בתי האבות בארץ". ליצמן אמר כי בכוונתו להכניס מצלמות לבית האבות, בהסכמת המשפחות. הוא אף הסכים כי הפיקוח של אנשי משרדו לקה בחסר. "צריך להגיד תודה על התחקיר", הוסיף. "ברור שמשרד הבריאות הוא חלק מהבעיה".