אילוסטרציה (צילום: zurbagan, 123RF)
אילוסטרציה | צילום: zurbagan, 123RF

סוכן סמוי שהופעל על ידי המשטרה הצליח להפליל במהלך עבודתו באזור הדרום כ-20 סוחרי סמים, אך מסמכים פנימיים של המשטרה שהגיעו לידי חדשות 2 מעלים חשש למחדל חמור: לפי החשד, הסוכן החל לקנות ולמכור סמים בעצמו, ותוך כדי שלשל לכיסו אלפי שקלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הסוכן החל לפעול באזור אשדוד לפני כארבעה חודשים. מהמסמכים עולה, כי המשטרה גילתה איך מתחת לאפה, בזמן פעילותו בשטח ואחרי שקיבל אלפי שקלים מהמשטרה, הסוכן קנה סמים וביצע עשרות עסקאות.

במסמך פנימי הסוכן הסמוי מודה: "פחדתי לדווח למפעיל כי עדיין לא חתמתי חוזה של סוכן סמוי ולא רציתי להסתבך והחלטתי למכור את הסמים". בשלב מסוים, תוך כדי ההפעלה, המשטרה תפסה אותו אך התעלמה מכך והמשיכה להפעיל אותו. גם כשהחשוידם בסחר נעצרו המשטרה הסתירה זאת.

העניין נחשף רק בדיון בבית המשפט, אחרי הגשת כתבי אישום נגד הסוחרים שנתפסו. השופטת ענת חולתא התייחסה למחדל. "קיימת ראיה ספציפית ולא רק תאורטית להתנהלות חורגת וחריגה של הסוכן, לא רק בעברו אלא גם בהווה, ולאחר שחתם על הסכם ההפעלה", כתבה. "קיים אינטרס של הסוכן הנובע ממעורבותו הפרטית בסחר בסמים ולא ממחויבותו לערך האמת ולהסכם ההפעלה".

נגד סוחרי הסמים שהופללו הוגשו בשבועות האחרונים כתבי אישום חמורים על סחר בסמים, אבל המחדלים שבהפעלת הסוכן (שאמינותו נפגמה) מחלישים את עוצמת הראיות ש"זוהמו" ומעמידים עתה את האפשרות להרשיעם בספק.

עו"ד עמית וייצמן (צילום: חדשות)
עורך הדין עמית ויצמן | צילום: חדשות

"התנהלות מאוד מדאיגה של משטרת ישראל שהפעילה סוכן סמוי שסחר בסמים תוך כדי הפעלתו, שיקר את מפעיליו ופעל מאחורי גבם", אמר עורך הדין עמית וייצמן, שמייצג את אחד הנאשמים בסחר שנתפסו על ידי הסוכן. "לא ברור איך מבססת המשטרה כתבי אישום על בסיס סוכן מסוג זה. ראוי היה שהפעלתו תיפסל וכל מי שנעצר ישוחרר מיד".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "סוגיות הנוגעות להפעלת לסוכנים מנוהלות באופן מוקפד וסדור ונידונות על שולחנם של הגורמים הבכירים והמוסמכים לכך במשטרה ובפרקליטות, תוך שקילה יסודית ומעמיקה של מכלול הנסיבות וההשלכות ובחינת האיזונים, כאשר לנגד עיני מערכת האכיפה מונח בראש ובראשונה האינטרס הציבורי. גיוס והפעלת סוכנים ותוצריהם נבחנים ביסודיות כחלק ממארג הראיות בתיק ובסופו של דבר מונחים לפתחו של בית המשפט והחלטותיו הן שמדברות בשם עצמן.

"המאבק הנחוש והמתמשך של רשויות האכיפה בפשיעה החמורה והמאורגנת הניב תוצרים חסרי תקדים ובכללם חשיפת עבירות חמורות ומניעתן, חשיפת עבריינים, ביסוס הראיות נגדם ולראייה ניתן לראות את תוצאות הגשת כתבי האישום החמורים בתיקים הנדונים".