החשוד בבית המשפט (צילום: חדשות 2)
הצעיר בבית המשפט, היום | צילום: חדשות 2

פרטים חדשים מחקירת ההאקר הישראלי שהלחיץ את העולם: הנער בן ה-18.5 מאשקלון שנעצר היום (חמישי), בחשד שאיים על מרכזים יהודיים ברחבי העולם ועל מוסדות נוספים, מסרב לשתף פעולה עם חוקריו ולא הוציא מילה מפיו מאז שנעצר. עם זאת, המשטרה מקווה שנמצא קצה חוט - בארנק הדיגיטלי של הנער.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חוקרי המשטרה איתרו בחשבון שניהל הצעיר באינטרנט תנועות של ביטקוין, המטבע האינטרנטי שבמקרים רבים משמש גם לעסקאות חשודות. חוקרי להב 433 גילו תנועות בחשבונו של הנער, ולכן אחד מכיווני החקירה הוא שאולי גורמים אחרים שאינם ידועים הפעילו אותו ובתמורה שילמו לו בביטקוין.

אם כיוון החקירה הזה יופרך, שאלת המניע של הנער נותרת פתוחה בשל חוסר שיתוף הפעולה מצידו. בעוד אביו של הנער נחקר ונעצר גם כן, עקבותיה של האם נעלמו מאז המעצר - במהלכו ניסה הנער לחטוף אקדח משוטרת.

האנטנה בביתו של ההאקר (צילום: חדשות)
האנטנה שנמצאה בביתו של החשוד | צילום: חדשות

מהחקירה עולה כי הצעיר הטיל אימה בארבע יבשות שונות במשך יותר משנתיים - והעסיק גופי ביון וחוקרים מסביב לעולם. מעצרו הוארך היום בשבעה ימים: בית המשפט נעתר לבקשה שלא לפרסם את שמו של הצעיר בשלב זה. בית המשפט מבקש השגחה של 24 שעות ביממה על הצעיר בן ה-19, ובמהלך הדיון להארכת המעצר עלתה סוגיית מצבו הרפואי: פרקליטתו טענה כי בעיה בריאותית ממנה סובל הצעיר הובילה לביצוע האיומים שמיוחסים לו - ואולי גם על כשירותו הנפשית.

"מדובר בצעיר ללא עבר פלילי שמגיל צעיר סובל מבעיות רפואיות קשות", אמרה עו"ד גלית בש שמייצגת את הצעיר. "קיים חשש שמצבו הרפואי משפיע על תפקודו הקוגניטיבי. לאור זאת ביקשנו מבית המשפט שיורה על הפנייתו של הצעיר לבדיקה רפואית. בית המשפט קיבל את טענותינו והורה למשטרה לבדוק את מצבו הרפואי של הצעיר".

גם אביו של הצעיר נחקר היום במשטרה. עו"ד ערן ראו, שמייצג מטעם הסניגוריה הציבורית את האב, אמר: "האב ללא עבר פלילי, משתף פעולה עם החוקרים ומכחיש את החשדות. הוא מצוי במצב קשה וכל דאגתו היא לשלומו של בנו לאור מצבו הרפואי המורכב". מעצרו הוארך בשמונה ימים וגם על שמו הוטל צו איסור פרסום. 

העלה את הכוננות בקרב יהודי ארה"ב (צילום: רויטרס)
האיומים הובילו לפינוי מרכזים | צילום: רויטרס

"יהיה מרחץ דמים"

הצעיר סובל מבעיה רפואית שאותרה כבר בגיל 14, ומסיבות שונות הוא אינו לומד בבית ספר כבר מכיתה א': הוא רכש חינוך ביתי באמצעים פרטיים, ובתוך כך גם יכולות טכנולוגיות. המחשב שבחדר ביתו הוא שידר איומים לגופים רבים: במשטרה טוענים כי החשוד הצליח להגיע לאותם מוסדות באמצעים מתוחכמים - בהם אנטנת WI-Fן שהוא הרכיב והאריכה את טווח השידור של שיחות הטלפון שערך ממכשיר שחובר למחשב שלו.

החשוד מחזיק באזרחות אמריקנית, אך ביצע את מעשיו מביתו באשקלון. החשוד הוגדר כמופנם ומסתגר בביתו. החקירה של יחידת הסייבר בלהב 433, בשיתוף פעולה עם הרשויות בארה"ב ובראשן ה-FBI, הובילה לממצאים מפתיעים: מהחקירה עולה כי במשך יותר משנתיים, הצעיר טלפן למוסדות יהודיים, שגרירויות ומקומות נוספים - ואיים שהוטמן במקום מטען נפץ.

כך נשמעה שיחה שלו: "זו פצצה של C-4, היא מרכיבה הרבה רסיסים. הפצצה בתוך תיק". באיום למרכז יהודי בדלאוור אמר: "בתוך זמן קצר, הרבה מאוד ייהודים ייטבחו -הראשים שלהם יעופו מהרסיסים. יהיה מרחץ דמים תוך זמן קצר. אני חושב שאמרתי לך מספיק, אני חייב ללכת".