נוני מוזס, ארכיון (צילום: פלאש 90, קוקו, חדשות)
התייצב שוב במשטרה. מוזס | צילום: פלאש 90, קוקו, חדשות

חקירת החשודים המרכזיים ב"תיק 2000" - ראש הממשלה ומו"ל "ידיעות אחרונות" - נמשכת: היום (שני) התייצב שוב נוני מוזס לחקירה באזהרה במשטרהף, ונחקר במשך כשלוש שעות. מוזס נחקר גם אתמול בפרשה, במשך כשמונה שעות, במשרדי יחידת להב 433. גם עורך ידיעות אחרונות רון ירון התייצב היום במשטרה למסירת עדות בפרשה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהמשך השבוע ייחקר שוב גם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בסוף השבוע ואמש חשף כתבנו גיא פלג ציטוטים נוספים מאחת השיחות בין השניים. החוקרים עדיין לא הציגו לשני החשודים את כל הממצאים, והחשדות המדויקים כלפי נתניהו ומוזס טרם נחשפו.

רון ירון (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
התייצב במשטרה. רון ירון | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

הגירסה שמוזס שהציג עד כה בחקירה וצפוי להציג גם היום היא שנתניהו יזם הכל, גם את הפגישות וגם את ההצעות שהועלו בהן, בעוד מוזס עצמו רק הגיב - וממילא שום דבר לא יצא לפועל מהשיחות.

מנגד, ראש הממשלה טען כי מלכתחילה הכוונה העיקרית הייתה לתעד את מוזס מנסה לסחוט אותו - ולמעשה הוא לא התכוון לממש דבר מהרעיונות שעלו במפגשים. השבוע ינסו החוקרים להבין האם מעבר לשתי השיחות, נעשו גם ניסיונות מצד שני החשודים - נתניהו ומוזס - לבדוק אם אפשר לקדם את הרעיונות הללו, בהן מינוי עיתונאים ימנים והגבלת "ישראל היום". אם התשובה תהיה חיובית, אז יהיו בידי החוקרים ממצאים וראיות לבסס את החשד לעבירות פליליות.

במקביל נמשכת גם חקירת תיק 1000 בו נחשד נתניהו בקבלת טובות הנאה: השבוע יזומן להעיד יאיר נתניהו ואפשר שגם ראש הממשלה נתניהו עצמו. בפרשה זו, בה נחשפו בשבוע שעבר הסכומים ששילם איש העסקים ארנון מילצ'ן, לחוקרים יש עוד מידע רב להציג בפני נתניהו.

נתניהו: "אין לי אפשרות להגן על עצמי"

אמש התייחס ראש הממשלה נתניהו לחקירות, בהודעה שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו: "בימים האחרונים מתנהל מסע תקשורתי מתוזמר, חסר תקדים בהיקפו, כדי להפיל את ממשלת הליכוד בראשותי", כתב. "מסע תעמולה זה נועד להפעיל לחץ על היועץ המשפטי לממשלה וגורמים אחרים בפרקליטות כדי שיגישו כתב אישום נגדי".

"השיטה היא פשוטה", טען ראש הממשלה. "יום יום וערב וערב מפיצים תמלילים מסוננים שנבחרים בקפידה ושקרים מכוונים בשני הנושאים שעומדים על הפרק. כמובן שכל עוד החקירה נמשכת, אין לי אפשרות להגן על עצמי. אינני יכול לספר לציבור את הסיפור האמיתי שעומד מאחורי הדברים, שמבהיר שלא הייתה פה שום עבירה".

בדבריו התייחס נתניהו לטענות נגדו בדבר חוק "ישראל היום" וכתב כי "כולם יודעים שהתנגדתי התנגדות נחרצת לחוק שאחרים רקחו ויזמו עוד הרבה לפני הבחירות של 2013". הוא ציין כי הוא מנוע מלהיכנס לפרטי החקירה וביכולותו להתייחס אך ורק לדברים שלטענתו, היו ידועים לציבור מן העבר.

מאבק בכנסת, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
נתניהו טען: לא תמכתי בחוק | צילום: פלאש 90, חדשות

"במשך חודשים ארוכים מנעתי את הבאתו של החוק להצבעה טרומית", הסביר. "משהגיעה ההצבעה, הצבעתי נגד החוק יחד עם קומץ חברי כנסת שכלל את רוב חבריי בליכוד.
בנוסף, ידוע שלאחר שהחוק עבר ברוב גדול, פירקתי את הממשלה והלכתי לבחירות לכנסת, בין השאר בגלל החתרנות מתוך הממשלה להעביר את החוק. כולם גם יודעים שעם הקמת הממשלה החדשה לאחר הבחירות, הכנסתי סעיף מפורש בהסכמים הקואליציונים כדי למנוע הישנות חקיקה כזאת".

"בגלל כל זה - לא קרה כלום", טען. "'ישראל היום' נשאר על כנו, משגשג ופורח. ואילו התקשורת הרעה שקיבלתי ב'דיעות אחרונות' ו-ynet לא פסקה ולו לרגע. לכן כל הטענות הללו שאני פעלתי לקידום חוק 'ישראל היום' הן טענות שווא. כך גם לגבי הנושא השני (תיק 1000), כפי שיתברר במהלך הזמן".