שבועיים לאחר התחקיר, ההתעללות בבית האבות מגיעה לבית המשפט - אך מה לא נכלל בכתבי האישום? כתבי אישום יוגשו היום (ראשון) לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד חלק מעובדי בית האבות שנעצרו בחשד להתעללות לאחר התחקיר ששודר בחדשות 2, אבל אמש (שבת) פורסם ב"חדשות סוף השבוע" שלא כל אלה שכיכבו בתמונות יואשמו, לפחות לא בשלב זה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המשטרה פעלה מהר, אך לא מיצתה את החקירה נגד כל המתועדים. כתבי אישום יוגשו נגד שלושה מטפלים ואחות אחת מבית האבות, והפרקליטות תבקש להאריך את מעצרם עד תום ההליכים. סעיפי האישום: התעללות בחסרי ישע, תקיפה בנסיבות מחמירות, איומים ולגבי האחות שתועמד לדין - גם אי דיווח.

בית האבות
בית האבות נאות כיפת הזהב | צילום: חדשות 2

כתבי האישום מפרטים עשרות מקרים בהם הותקפו קשישים - כלומר, ההתעללות שהוצגה בתחקיר היא רק קצה הקרחון. לצורך הגשת כתבי האישום גם נגבו עדויות מהקשישים.

אחד המטפלים שתועד מכה לא יואשם, וגם לא האחות הראשית שנחקרה ושוחררה: בעלי בית האבות אבי רודרמן כלל לא נחקר באזהרה, וכך גם נציגי משרד הבריאות.

בתי האבות עדיין מקבלים התראות לפני ביקורות של משרד הבריאות

מהלך זה מעיד על כך שבשלב זה המשטרה והפרקליטות "עצרו בש.ג" ועולה השאלה האם כתבי האישום בכלל ירתיעו. תביעת נזיקין בגובה מיליוני שקלים צפויה להיות מוגשת בשבוע הבא נגד שלושה בתי אבות, בהן "נאות כיפת הזהב" בשם המשפחות - אולי זה ירתיע יותר.

בעדות של המטפל דאוד וותד נחשף כי ביקורות הפתע לא מפתיעות את בתי האבות: משרד הבריאות אמר שיבדוק, וגם השר ליצמן אמר לחדשות 2 בשבוע שעבר: "הגשנו תלונה למשטרה ואנחנו בודקים, לא נהסס לפטר את מי שמדליף ונפעל שזה לא יקרה יותר".

התעללות בקשישים
חלק מעובדי בית האבות נעצרו | צילום: "עורב חקירות", חיפה

למרות זאת, מתברר שתופעת ההדלפות נמשכת: ביקורת באזור חיפה והקריות נערכה השבוע באחת בלילה. תחקיר פנימי של משרד הבריאות גילה שמישהו ידע כבר בשעה 19:30 על הביקורת ונערך מראש. מקורב לבית האבות אמר לחדשות 2: "מתברר שבשעה שמונה בערב מגיע בעל הבית ואומר להם 'חבר'ה, באחת בלילה יש לנו ביקורת פתע של משרד הבריאות', לא יכול להיות הסיפור הזה... ממשיכים עדיין לעבוד באותה מתכונת שמישהו מדליף ממשרד הבריאות".

"נראה כאילו המשרד עדיין ממשיך לטאטא את הסיפור הזה או שהמשטרה לא בודקת לעומק מה הולך כאן בכלל", הוסיף המקורב לאותו בית האבות. "הקשר החולני הזה בין משרד הבריאות לבין בעלי בתי האבות - משהו דפוק שם. פה היו צריכים להוריד איזשהו פרופיל, לפחות בתקופה הזו שבודקים - שמים קצוץ כנראה, ממשיכים לדווח לפני ביקורת פתע".

דאוד וותד שחשף את הפרשה
דאוד וותד שחשף את הפרשה | צילום: חדשות 2

בהנהלת בית האבות מסרו בתגובה כי בעלי בית האבות הגיע במקרה באותו ערב למוסד וכי על פי התנהלות משרד הבריאות בשבועיים האחרונים וריבוי הביקורות העריכו שהדבר יקרה, אך הכחישו כל קשר להדלפה או למידע מוקדם על ביקורת הפתע.

משרד הבריאות מסר בתגובה שנפתחה חקירה פנימית בנושא ההדלפה. אבי רודרמן, בעלי בית האבות "נאות כיפת הזהב", מסר שישתף פעולה באופן מלא עם חקירת המשטרה ומשרד הבריאות. במשטרה הסבירו שהחקירה מלווה על ידי הפרקליטות וכי הם לא נוהגים לשתף במהלכי החקירה.

נחקר שוב, ליצמן
"לא נהסס לפטר". ליצמן | צילום: הדס פארוש / פלאש 90, חדשות

יו"ר שדולת הגמלאים וחבר ועדת הרווחה והבריאות של הכנסת, ח"כ איציק שמולי, אמר הערב כי "את הקשר החולני בין בכירי מערך הפיקוח במשרד הבריאות לבין מנהלי בתי האבות חייבים לנתק. שר הבריאות חייב לפרק את מערך הפיקוח הגריאטרי שלו. דיווח כזה אינו רק עובד לרעת הקשישים אלא גם מושחת ומהווה מעילה חמורה בשירות הציבור. על המשטרה לפתוח בחקירה פלילית כדי לבדוק מי מקבל מה עבור הדיווחים האלו, אין די בבדיקה פנימית."