מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו הורה היום (שני) לאנשי אגף החקירות לבדוק האם ישנו חשד לגזענות, בעקבות דבריו של פרופ' אמיר חצרוני בתכנית הבוקר של קשת בגנות ישראלים ממוצא מזרחי. בריאיון מיוחד לרינה מצליח בתכנית "שש עם", הגיב דנינו לסערה שעורר חצרוני, ואמר כי הוראתו נועדה להרתיע מפני הסתה נוספת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אסור לתת לגל ההסתה הזה להמשיך ולעלות", הבהיר מפכ"ל המשטרה. "עצם העובדה שביקשתי לבדוק את דבריו של חצרוני יש בכך משום הרתעה".

"החלטתי להתראיין בגלל האמירות המתלהמות של מספר גופים לאו דווקא חצרוני", הוסיף דנינו. "צריך להחליט אם יש מקום לחקירה. היום רק ביקשתי לבחון את הדברים שנאמרו אתמול, האם הם הגיעו לרף הפלילי והאם יש בהם הסתה".

לדברי דנינו, מעורבות המשטרה בעקבות סערת חצרוני לא צריכה להיות מטופלת רק במישור הפלילי. "זה לא עניין של אמונה (של חצרוני) אלא עניין של חוות דעת משפטית, והוא מקל על עורכי הדין ככל שהוא מדבר יותר", הסביר המפכ"ל. "הכלי הפלילי הוא אינו הכלי היחיד. איתו צריך להתמודד עם ההסתה וההתלהמות בחברה, אך זה רק למקרים קיצוניים. צריך הוקעה ציבורית, במיוחד של המנהיגות, של הדברים".

אין תמונה
תקף את דנינו. פרופ' חצרוני

"מנהיגי ציבור צריכים להוקיע אמירות מסוג זה"

המפכ"ל גם התייחס לתגובתו של חצרוני שתקף אותו היום בעמוד הפייסבוק שלו ולגלג על מוצאו המזרחי. "אני מכבד את המוצא 'המרוקני' שלי", הבהיר דנינו. "זה בדיוק המקום בו המנהיגות צריכה לבוא לידי ביטוי. מנהיגי הציבור צריכים להוקיע את האמירות מהסוג הזה. בחברה הישראלית שילמנו בהיסטוריה מחיר יקר מדי".

בפוסט שפרסם פרופ' חצרוני הבוקר הוא כתב כי "מפכ"ל משטרה, שבשגרה מנהל מאורת עברייני מין עתירי פלאפלים עם פנסיה תקציבית, מבקש לשבור את השגרה עם חקירה פלילית נגד פרופסור בגלל שהפרופסור מתנגד לחוק השבות".

הריאיון שחולל את הסערה

חצרוני תקף גם את חבר הכנסת עמיר פרץ (המחנה הציוני), שיצא נגד את אמירותיו. "זה קורה בעקבות 'תלונה' של חבר כנסת, שעד שנת 2006 טרם למד איך להשתמש במשקפת", כתב חצרוני. דנינו ציין: "אגב, גם המפכ"ל וגם חבר הכנסת ממוצא מרוקאי".

הסערה החלה לאחר שאתמול הוזמן חצרוני לתכנית הבוקר של קשת, לאחר שפרסם סטטוס אחר בפייסבוק שבו האשים מזרחים בתוצאות הבחירות. במהלך הדיון תקף בחריפות את האורחת שלצידו, מלהקת הטלוויזיה אמירה בוזגלו. בעקבות הדברים התבקש על ידי המראיינים להתנצל או לעזוב את האולפן.

חצרוני החליט שלא לחזור בו מדבריו ויצא בסערה במהלך השידור הטלוויזיוני. בסטטוס שהעלה לרשת לאחר התקרית הוא סירב להתנצל ותקף פעם נוספת את חוק השבות שמאפשר ליהודים לעלות לישראל מארצות שאותן הגדיר "כלומיניסטן".