להב 433, ארכיון
משרדי להב 433 | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות

חקירת פרשת השחיתות הגדולה: במשטרה השלימו את פעולות החקירה בארבע מהפרשיות שנחקרות ובכולן התגבשו ראיות שמבססות לכאורה המלצה לכתבי אישום נגד חשודים. כך פורסם הערב (שבת) ב"חדשות סוף השבוע". מעורבותה של קירשנבאום בפרשיות האלה בולטת. עדיין לא ברור אם היא עצמה תזומן לחקירתה העיקרית כבר השבוע, אבל כפי שזה נראה כעת חקירתה תימשך לפחות שבועיים או שלושה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אשר לביקורת החמורה שהטיח היום ליברמן ביועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין, אומרים בפרקליטות ובמשטרה שבחוות הדעת שקיבל היועץ וינשטיין מראש אגף החקירות והמודיעין לא נאמר שקירשנבאום הגיעה למשרדה מאז החלה החקירה הגלויה.

המכתב שנשלח אליה הוא תוצאה של חשש מבוסס כדברי גורמים במשטרה שקירשנבאום תבקש להגיע למשרד, ומאחר והמחשבים במשרדה לא נלקחו בשל מעמדה וחסינותה, היה ברור שכל כניסה אל המחשב היא בבחינת שיבוש.

בהקשר זה מעריכים גורמים במשטרה כי עוזרתה הפרלמנטרית רבין שנעצרה בין השאר בחשד לשיבוש לאחר שהתברר כי השמידה מסמך ומחקה כמה קבצים מהמחשב, פעלה, כך על פי ההערכה, בשליחותה של קירשנבאום.

לא יפליל אותה, קירשנבאום
מעורבות בולטת. קירשנבאום | צילום: פלאש 90 מרים אלסטר, חדשות

ליברמן: "סוחטים באיומים, עד ניסה להתאבד"

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן תקף היום את התנהלות המשטרה בחקירת פרשת השחיתות במגזר הציבורי, וטען כי הלחץ הרב שהופעל על הנחקרים הוביל אחד מהם לבצע ניסיון התאבדות.

"הניסיון להפוך את העצורים לעדי מדינה לא היה באמצעות הפעלת לחץ כבד אלא ממש סחיטה באיומים", אמר ליברמן. "אני יכול לספר לכם שאחד הנחקרים בפרשה, שנחקר לא כי היה חשוד במשהו אלא כדי להפעיל לחץ על אחרים, ניסה להתאבד".

בהמשך דבריו באירוע "שבתרבות" בכפר סבא בהנחיית רינה מצליח, תקף ליברמן את היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין על רקע מכתב ההרחקה ששלח לסגנית שר הפנים, פאינה קירשנבאום - כפי שחשף לראשונה גיא פלג בחדשות 2: "מאז שהחקירה הפכה לגלויה סגנית השר לא הייתה פעם אחת במשרד הפנים, אז למה לשלוח לה מכתב".

"ההסבר למהלך הזה הוא פשוט", המשיך ואמר יו"ר ישראל ביתנו. "יום קודם היה לנו כנס מוצלח של ישראל ביתנו והמכתב של ויינשטיין בא לבטל את האפקט הזה". ליברמן סיפר גם על בקשתו מפאינה קירשנבאום שלא להתפטר: ״אמרתי לה שלא צריך להיכנע בגלל לחץ תקשורתי, לא צריך למהר ולהילחץ. הגוף היחידי שקובע אם בן אדם הוא מורשע או זכאי זה בית המשפט".

"נצליח בבחירות יותר ממה שחושבים"

"אני מאמין בחפותה של פאינה והבכירים הנוספים", הוסיף יו"ר ישראל ביתנו. "אני עברתי רק 17 שנות חקירה ובסוף זוכיתי פה אחד מחוסר אשמה על ידי שלושה שופטים. כל עוד בנאדם לא הורשע הוא חף מפשע. במקרה הזה הרשיעו את כולם על תוך כדי שיתוף פעולה עם עיתונאים".

"חובתה וזכותה של המשטרה לחקור כל חשד", הוסיף ליברמן ואמר. "אך הדבר צריך לעשות ללא משוא פנים, בלי שיקולים זרים ובלי איפה ואיפה ואם מישהו מעד הוא יצטרך לשלם את מלוא המחיר. עד היום אף חבר כנסת, שר או פקיד בכיר מישראל ביתנו לא הורשע לא בשוחד, לא בגניבה ולא בהפרת אמונים".

על אף ההערכות כי פרשת השחיתות בה מעורבים לכאורה בכירים במפלגתו, ליברמן טען דווקא כי ישנה תנופה של מצטרפים חדשים לישראל ביתנו: "לאנשים במדינה יש כנראה יותר שכל ממה שחושבים כמה חוקרים או כמה עיתונאים. אני בטוח שלמרות פרשת להב 433 נצליח הרבה מעבר למה שחושבים".