בחלקו הראשון של התחקיר הבאנו את סיפור הניצול המחפיר של לאה ליאת אנדה, שורדת שואה שסבלה מסכיזופרניה ומדיכאון קשה – ומצאה את מותה באופן מסתורי. אמש (שלישי), בחלקו השני של התחקיר, חשפנו כי סיפורה של לאה הוא רק אחד מבין עשרות סיפורי ניצול מיני וכלכלי מזוויעים שביצע לכאורה שי ברנוביץ בנשים מבוגרות ותשושות נפש במשך שנים. 

"תיבת הפנדורה" נחשפת

בארגז שהחביא שי ברנוביץ בדירתה של לאה מצאנו כמויות בלתי נתפסות של חומרים מוקלטים ומצולמים: כרטיסי סים, כרטיסי זיכרון, כוננים קשיחים ודיסקים. בין עשרות תיעודים מיניים וקשים לצפייה, שספק אם בוצעו בהסכמה, מצאנו דיסק אחד חריג במיוחד. בסרטון נראית לאה מצהירה לכאורה "בדעה צלולה" על כוונתה להוריש את כל רכושה לברנוביץ אחרי מותה.

אדוה דדון  (צילום: חדשות)
תחקיר הנוכלים: בעקבות הפרשה המזעזעת בשרון | צילום: חדשות

ברנוביץ תיעד כל רגע מהקשר שלו עם לאה ועם קורבנותיו הנוספות במשך שנים. במהלך התחקיר גילינו שברנוביץ ניהל במקביל עשרות קשרים זוגיים עם נשים מבוגרות, חלקן בודדות וככל הנראה סובלות מבעיות נפשית. הוא הקפיד להרעיף עליהן אהבה מזויפת וסיפר לכל אחת שהיא אשתו היחידה. כמו לאה, חלקן נקשרו אליו, ופיתחו בו תלות.

אלימות מינית מצולמת

בין הצילומים הנוראיים שאסף הנוכל, ניתן למצוא גם סרטונים אינטימיים עם אותן נשים. "יש לך את הגוף הכי יפה בעולם", הוא אמר להן. "אני אוהב ה*** שלך". במקרים מסוימים נראה שהנשים כלל לא יודעות שהן מצולמות או לא מסכימות לכך.

אדווה דדון (צילום: חדשות)
הנוכלים | "קופסה שחורה": ניצול מיני וכלכלי | צילום: חדשות
ישראלה ורפי, ילדיה של לאה אנדה ז"ל (צילום: חדשות 12)
ישראלה ורפי, ילדיה של לאה אנדה ז"ל | צילום: חדשות 12

בהמשך התברר ששי קרא גם לחבריו – ותיעד אותם עם אותן נשים, לכאורה בניגוד לרצונן. "אוהבת שני גברים *** ביום ובלילה", אמר באחד הסרטונים. "אני רוצה שתשב עליה, אחר כך היא תשב עליך". הוא הפציר בה "תרימי את הרגל", והיא התחננה: "לא, אני לא רוצה. אל תצלם". 

העומדים מן הצד

לאורך שנים של ניצול, היו מי שידעו על מעשיו של שי – בין אם שכנים ואנשים מהסביבה שראו, בין אם צוותי רווחה שהכירו את המקרה ובין אם קרובי משפחתו של שי עצמו. "לך לזקנות העקומות שלך", אמרה לו קרובת משפחתו בשיחה שהוקלטה. "אתה בחיים לא תתחתן. תהיה אומלל כל החיים – מזקנה לזקנה". מי שניסה לא לעמוד מנגד ולהתריע – קיבל איומים.

לאה אנדה ושי ברנוביץ (צילום: חדשות 12)
לאה אנדה ושי ברנוביץ | צילום: חדשות 12

ילדיה ישראלה ורפי הגיעו עם החומרים המצולמים להגיש תלונה במשטרה, אך גם שם החליטו לטמון ראשם בחול. "היה השתלטות של בחור צעיר על אימא שלי", אמר רפי לחוקרת. "הבן-אדם הקליט מעל עשור". במקום לחקור, השוטרת שאלה מאיפה ההקלטות ומדוע צפה בהן ופגע בצנעת הפרט.

"אנחנו לא הכתובת. המשטרה לא תעשה עם זה כלום. תפנו לחיים אתגר"

תגובת השוטרת לאחר הגשת התלונה

רפי לא ויתר וביקש לדבר עם קצינה בכירה יותר. "הן כולן חולות נפש", הסביר לה. "גם אימא שלנו הייתה מאושפזת". השוטרת הבכירה סירבה לצפות – וסירבה גם לעזור. "אני לא חושבת שהמשטרה היא הכתובת", אמרה. "זכותך להגיש תלונה על 'למה זרחה השמש', אבל אני חוזרת ואומרת. המשטרה לא תעשה עם זה כלום. אני לא יודעת אפילו איזה עבירה יש בזה". מה היא כן המליצה? לפנות לחיים אתגר. "הוא יכול לפרסם, הוא עושה תחקירים מאוד יפים".

העימות עם הנוכל

סימן השאלה הגדול שמרחף מעל כל הפרשה הוא: האם הפעם שי לקח את זה צעד אחד יותר מדי? היכן הוא היה כשלאה נפלה, מתי גילה שהיא מחוסרת הכרה ומתי הזמין את המשטרה? חיפשנו אחריו בין כל הכתובות שבהן היה רשום לבין בתי הנשים המבוגרות שטען שגר איתן. עד שמצאנו אותו. 

לאה אנדה ז"ל (צילום: חדשות 12)
לאה אנדה ז"ל | צילום: חדשות 12
ישראלה ורפי - ילדיה של לאה אנדה (צילום: חדשות 12)
ישראלה ורפי - ילדיה של לאה אנדה | צילום: חדשות 12

הבנתי שאתה מנצל קשישות ונשים תשושות נפש. 

אני לא ניצלתי אף אחד.

יש לי כאן סרטונים מאוד קשים. 

תראי לי. היא חברה שלי, תראי לי שניצלתי אותה. תראי שניצלתי אותה כספית. אני מכחיש, תראי לי הוכחה. בואי תדברי עם עורכת הדין שלי.

למה אתה נלחץ? 

אבל בואי תראי שזה לא נכון,

מי זו? היא יודעת שהיא מצולמת? 

גם היא ידידה שלי טובה. זה לפני 20 שנה, מה הקשר?

לאורך השנים האחרונות כמה מערכות יחסים כאלה עם נשים מבוגרות ותשושות נפש היו לך? 

היו לי כמה, מה הקשר אבל? גבר יכול להיות עם כל מי שהוא רוצה, מה הקשר? אני אביא לך את כל ההוכחות, כל הראיות שלא לקחתי שקל מאף אחד. אני אוכיח לך.

אתה מנסה להשתלט עכשיו על צוואה של אישה בשם לאה, ניצולת שואה. 

מה הקשר? מה הקשר? היא רצתה לתת לי... היא רצתה על דעת עצמה, כן. היא לא תשושת נפש, היא הייתה בסדר גמור.

היא ידעה שאתה מצלם את האקטים המיניים שלכם? 

מה אכפת לך? זה דברים אישיים שלי. זה סרטון מלפני 20 שנה, מה הקשר?

אבל כתוב 2019. 

זה עריכה.

לאה אנדה (צילום: חדשות 12)
לאה אנדה | צילום: חדשות 12

במהלך השיחה הנוכל מכחיש שוב ושוב את כל החומרים המתועדים. הוא טוען שהנשים שלא מצא את הנשים במוסדות למתמודדי נפש, שלא ניסה להשתלט על רכושן ושלא צילם אותן באקטים מיניים ללא ידיעתן. באשר למותה של לאה – הוא משנה את גרסאותיו. פעם טוען שמצא אותה בדירתה, ופעם טוען שהמתין להגעת המשטרה; פעם טוען שחי איתה באותו הבית ופעם טוען שנהג לעזוב אותה למשך כמה ימים.

החקירה – והתגובות 

לאחר בדיקת החומרים ועימות עם הנוכל, פנינו לתחנת משטרת נתניה. הם פתחו בחקירה ודאגו להוצאת צו שופט כדי לצפות בצילומים המזעזעים. במקביל, פנינו גם לאגף הרווחה של העירייה באשר הנשים הבודדות שאיתן ברנוביץ עדיין נמצא בקשר. 

שי ברנוביץ, הנוכל (צילום: חדשות 12)
שי ברנוביץ, הנוכל | צילום: חדשות 12
מיטתה של לאה אנדה ז"ל (צילום: חדשות 12)
מיטתה של לאה אנדה ז"ל | צילום: חדשות 12

מסנגורו של שי ברנוביץ, עו"ד גל שר טוב, נמסר בתגובה: "מרשי והמנוחה ניהלו מערכת יחסים כבני זוג לכל דבר ועניין במשך למעלה מ-18 שנה. השניים חיו ובילו יחדיו, מרשי טיפל בה, סעד אותה ובילה איתה באהבה ובנתינה אין סופית. מותה העציב אותו עד מאוד. יודגש כי אם היה חשד כלשהו לפלילים מטען מרשי, הרי שמזמן היה מוזמן לחקירה, דבר שלא קרה מעולם.

הרוח הנושבת מאחורי הכתבה היא של בני משפחתה של המנוחה, שמנסים ליצור מניפולציה, בשיאו של הליך משפטי המתנהל בימים אלה בעניין הצוואה, כדי להשפיע על ההליך. בני המשפחה חיטטו בארגז החפצים של מרשי, שכלל מחשב ודברים אישיים, ובכלל זה פנקס צ'קים, משחקי מחשב, דיסקים והקלטות פרטיות. 

כל חומר שהושג בדרך זו, הינו, לשיטתנו, חומר שהושג תוך ביצוע עבירות חמורות של גניבה ופגיעה בפרטיות. טענתכם בדבר ניצול נשים נוספות או ניצול נשים בכלל הינן חסרות שחר, כמו גם הטענות לאיומים. בידי מרשי הוכחות המוכיחות את ההיפך".

בית משפחת אנדה (צילום: חדשות 12)
בית משפחת אנדה | צילום: חדשות 12

מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "התיק של לאה ז"ל טופל לפני למעלה מעשור. כרגע מתקיים הליך משפטי הקשור לעניינה ובית המשפט ביקש מכל הגורמים שטיפלו בה בעבר, כולל מהרווחה, את התיקים".