בית המשפט המחוזי בלוד גזר בצוהריים (שלישי) 18 שנות מאסר על ויקטור קטן בן ה-79, שרצח את אופיר חסדאי בחניון ברמלה לפני כחמש שנים. בנוסף קטן ישלם למשפחת חסדאי פיצויים של יותר מ-250 אלף שקלים. 

בשל מצבו הרפואי, מאז הרצח שהה קטן בביתו, ללא הגבלות. ראש הרכב השופטים, ליאורה ברודי, ציינה בעת הקראת גזר הדין כי "התחשבנו במצב הרפואי של הנאשם, בנסיבות ובמצב הרפואי של אשתו. נתנו משקל לנושא הרתעת הרבים, בוודאי בשימוש בנשק חם בשל סכסוכים של מה בכך. התוצאה ממחישה עד כמה היה מותו של המנוח מיותר ואת הקלות הבלתי נסלחת של פגיעה בחיי אדם".

ברודי פנתה לאלמנתו של חסדאי, דקלה: "מקווים שתצליחו להשתקם. צריך להסתכל קדימה, תנו לילדים את חלקם בפיצוי וסיוע ככל שיצטרכו להתחלת החיים". בהמשך אמרה השופטת למוניקה, אשתו של קטן, שניגשה לדוכן כדי לשאול כמה שנים נגזרו על בעלה: "אנחנו יודעים שלא קל לכם, מקווה שהאישיות המיוחדת שלך תצליח לעודד אותו".

אופיר חסדאי ז"ל (צילום: חדשות)
אופיר חסדאי עם שתי בנותיו | צילום: חדשות

הרצח התרחש ביולי 2019, אז הגיעו קטן ואשתו מוניקה לקניון עזריאלי ברמלה. באותה עת, הגיעו לקניון גם חסדאי, אשתו דקלה ושתי בנותיהם. לפי האישום, קטן החנה את רכבו עם החזית לקיר, באופן שחורג מהקווים המסומנים על הכביש. אז יצא חסדאי מרכבו, התקרב אל מוניקה וצעק לעברה: "למה אתם חונים בשתי חניות?".

בין השניים התפתח דין ודברים ומוניקה הכתה את חסדאי באמצעות התיק שלה. חסדאי צעק בתגובה: "מה את מרימה עליי ידיים?!" והדף אותה בשתי ידיו. מוניקה נפלה ארצה והמנוח התרחק לכיוון מכוניתו.

קטן הבחין בהתרחשות בין חסדאי לאשתו ויצא מרכבו עם תיק ובו אקדח, והניח אותו על תא המטען. לאחר שאשתו נפלה, התקרב קטן אל חסדאי, נעמד ביניהם וצעק לעבר המנוח: "למה אתה מרביץ לאשתי?". אז פנה לעבר רכבו, שלף את האקדח מהתיק וירה מטווח קצר בירכו של חסדאי.

העימות בחניון שקדם למותו של אופיר חסדאי ז"ל (צילום: n12)
זירת הרצח בקניון ברמלה | צילום: n12

חסדאי, שנותר עומד על רגליו, זעק לעבר קטן: "מה אתה יורה בי?!", ואשתו של קטן צעקה לעברו לחדול. קטן לא הקשיב לקריאותיה, כיוון את האקדח לפלג גופו העליון של חסדאי וירה לעברו ירייה נוספת שפגעה בחזהו ובריאותיו, ופילחה את ליבו. לפי כתב האישום, חסדאי התמוטט, נפל ארצה ואיבד את הכרתו. בחלוף דקות ספורות הגיעו כוחות משטרה ומד"א למקום, ביצעו בו פעולות החייאה והובילו אותו מחוסר הכרה לבית החולים אסף הרופא, שם נקבע מותו.

בינואר הורשע קטן בעבירת רצח באדישות של חסדאי. השופטים דחו את טענת קטן שמדובר בהגנה עצמית, ונדחתה גם טענתו שידו רעדה בזמן הוויכוח. "הוא לא נתן לעצמו דין וחשבון, אלא פעל מתוך אדישות גבוהה ומתוך מודעות לטיב המעשה", אמרו השופטים.