הכרעה בוויכוח הלא שגרתי בין השופט לסוהרים: נציבת שב"ס הנחתה הבוקר (שני) להמשיך להציג את דגל ישראל בהארכות מעצר. ההחלטה נמסרה שעות ספורות לאחר חשיפת חדשות 12 ולפיה השופט איתי הרמלין דרש מנציג שב"ס באולם בית המשפט להסיר ממסך שיחת הווידאו את דגל ישראל וכיתובים פרו-ישראליים.

איתי הרמלין (צילום: מתוך האתר הרשות השופטת)
איתי הרמלין | צילום: מתוך האתר הרשות השופטת

"במסגרת הערכת מצב שקיימה הבוקר נציבת שב"ס, רב-גונדר קטי פרי, הנחתה הנציבה כי יש להמשיך ולהקפיד שכל הדיונים המשפטיים המתבצעים באמצעות מערכת הוויעוד החזותי ייעשו על רקע סמלי המדינה ודגל ישראל לצד שם היחידה שממנה מתבצע הדיון בפועל", נמסר משב"ס. 

נציבת שב"ס קטי פרי בעדותה בוועדת הבדיקה הממשלתית לבריחת האסירים  (צילום: דוברות המשרד לביטחון הפנים)
נציבת שב"ס קטי פרי | צילום: דוברות המשרד לביטחון הפנים

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בירך על ההחלטה: "נותן גיבוי מלא לנציבת שב"ס על ההחלטה להמשיך להקפיד שבכל הדיונים המתבצעים במערכת הוויעוד החזותי יעשו על רקע דגל ישראל וסמלי המדינה. לשופט אין סמכות להורות על הורדת דגל המדינה וסמלי המדינה. שופט שלא מתאימה לו מדינה יהודית, עם דגל וסמלי ישראל, יכול לעזוב את תפקידו".

מנהל בתי המשפט, השופט מיכאל שפיצר, גינה בחומרה "התבטאויות כלפי שופטים שמבצעים את מלאכתם" והבהיר: "יש בכוונתנו לפעול אל מול הגורמים השונים לקביעת העקרונות המנחים את הצדדים בדיונים מסוג זה". עוד ציין כי "הרשות השופטת עושה שימוש דרך קבע בסמל המדינה ובדגל ישראל באולמות המשפט. כך גם בדיוני מעצר הנערכים באולמות בתי המשפט, שבהם מתקיים הדיון בהיוועדות חזותית". עוד הדגיש כי "בנוסף לדגל הניצב באולם, ניתן להציב את דגל ישראל גם בבית המעצר".

העימות בין השופט לשב"ס

אמש פרסמנו ב"מהדורה המרכזית" כי השופט איתי הרמלין לא אישר את תמונות הרקע שבהם השתמשו הסוהרים - שכללו דגל ישראל ואת הכיתובים "עם ישראל חי" ו"חרבות ברזל". השופט הרמלין שאל: "מדוע מאחורי העצור דגל ישראל?". אנשי היחידה השיבו: "כך זה אצלנו בימים אלה". השופט הבהיר: "לא מקובל עליי". אנשי היחידה תהו: "גם מאחוריך, כבודו, סמל המדינה".

באירוע אחר, כך פרסמנו אמש, השופט הרמלין שאל "למה כתוב על המסך 'עם ישראל חי' ולא 'בית מעצר תל אביב'?". אנשי היחידה השיבו: "לעודד את עצמנו. חברים שלנו נהרגו, אחרים נלחמים". השופט לא השתכנע ואמר: "זה לא הפייסבוק הפרטי שלכם, לא אקיים כך את הדיון".

בדיון אחר הופיע כיתוב על המסך "ביחד ננצח", והשופט ביקש להשאיר את הכותרת הרגילה של הדיונים: "בית מעצר תל אביב". ביום אחר הכיתוב היה "חרבות ברזל", וגם אז השאירו בסופו של דבר בשב"ס את הכותרת היחידה: "בית מעצר תל אביב".

בעקבות הפרסום, שר הפנים משה ארבל הגיש תלונה לנציב תלונות הציבור על השופטים נגד השופט הרמלין. מהנהלת בתי המשפט נמסר אמש: "בדיוני וידאו קונפרנס אשר נערכים בימים אלו בשל מצב החירום, אמורים להישמר סדרי הדיון כפי המקובל בעת דיון באולם. על צג הווידאו צריך להופיע שם בית המעצר ולא כל כיתוב אחר. מדובר באירועים שאירעו במסגרת דיונים שונים ובמסגרתם הופיעו על מסך ההיוועדות החזותית כיתובים שונים, וזאת במקום שם בית המעצר. בית המשפט עמד על מחיקת הכיתוב ורישום שם בית המעצר כדי לשמור על שגרת הדיונים כנהוג".