מטרים ספורים מביתו של המפכ"ל רנ"צ יעקב שבתאי בשכונת מגוריו בכרכור, שכניו מתמודדים עם איומים, ניסיונות סחיטה וסכנה ממשית לחייהם.

הרקע לאירוע מתחיל לפני שלוש שנים, אז מכרו השכנים את החברה המשפחתית שהייתה בבעלותם לשותף. הם חשבו שכך הם ייצאו לפנסיה שקטה ויעזרו בטיפול בנכדים, אלא שאז התחילו לפתע דרישות של בעלי חוב.

אחת מבנות המשפחה שהייתה נתונה לאיומים סיפרה ל-N12 כי החלו להגיע טלפונים מאדם שעבד עבור החברה, ושטוען שמגיעים לו כספים. כשהדרישות לא נענו - נזרק מטען צינור על דלת הבית. כעבור כמה ימים נורו לעבר הבית יריות, וחוקרי מז"פ אף חילצו את הקליעים מהקירות. "עירבנו את המשטרה, אבל מרגיש שדבר לא נעשה. אתה מרגיש לא בטוח בתוך הבית שלך", היא ממשיכה ומספרת.

השלכת רימון
מטען צינור נזרק על דלת ביתם של שכני המפכ"ל

אחרי זמן קצר הגיעה בקשה נוספת, כאילו מנומסת, לפגישה וליישוב החוב. בשיחה נשמע אדם, המציג את עצמו בשם עבד, אומר כי "רציתי לשבת איתו לסגור את החוב של עלי". בתגובה, הוא נענה כי "אנחנו לא בחברה שלוש שנים" – אך התשובה לא סיפקה את האדם המאיים.

"כאילו שאנחנו במדינת עולם שלישי"

השכנים מספרים כי חייהם עברו טלטלה. מאז אותו אירוע הם רישתו את הבית במצלמות אבטחה והעסיקו חברת שמירה ל-24 שעות ביממה. כמו כן, הם הצטיידו בשכפ"צים ובנשקים להגנה עצמית.

למרות שהם שכניו של המפכ"ל, המאוימים לא ציפו ליחס מיוחד מצד המשטרה, אך לטענתם המשטרה טיפלה בתלונתם ברפיסות. "כאילו שאנחנו נמצאים במדינת עולם שלישי שאין בה חוק", הם אומרים. לדבריהם, הם פונים למשטרה מעת לעת כדי לבדוק אילו פעולות נעשו בתיק ואם החשוד הובא לחקירה. לטענתם, במשטרה התחמקו מלספק תשובות ואמרו "לא תפסנו אותו בטלפון, כיוון שהוא מהפזורה – לא נדע להגיע אליו הביתה".

תגובת המשטרה: "עם קבלת התלונה, המשטרה פתחה בחקירה, במסגרתה בוצעו ומבוצעות מגוון פעולות, לרבות גביית עדויות ואיסוף ראיות - שמטבע הדברים לא ניתן לפרטן בשלב זה. נמשיך לחקור את המקרה ביסודיות במטרה להגיע לחקר האמת".

בתום שידור הכתבה הערב ב"מהדורה המרכזית" דיווחנו כי נעצר חשוד במעשים.