פרשת החשד לאונס באיה נאפה, שעוררה הדים רבים בישראל וגם בעולם, עשויה להיפתח מחדש. היום (רביעי) פורסם בסוכנויות הידיעות בבריטניה כי הצעירה הבריטית, שהאשימה 12 נערים הישראלים באונס, הגישה תביעה לבית הדין האירופי לזכויות אדם. תביעה זו מוגשת על רקע החלטת הרשויות בקפריסין שלא להורות על חקירה חדשה של הפרשה. עורך דינה הדגיש כי היא "נחושה בדעתה להוציא את הצדק לאור". 

הצעירים הישראלים, שבילו בשנת 2019 באי המסיבות בקפריסין, נחשדו בביצוע אונס קבוצתי בתיירת הבריטית - אז הייתה בת 19. עם סיום החקירה והמשפט, הוחלט לסגור את התיק נגדם והתיירת הואשמה בתלונת שווא והורשעה. נזכיר בינואר 2022 ערערה הצעירה לבית המשפט העליון של קפריסין והרשעתה נמחקה.

וודקה וקונדומים: כך נראה החדר של הנערים בקפריסין (צילום: החדשות )
וודקה וקונדומים: כך נראה החדר של הנערים בקפריסין | צילום: החדשות

עורך דינה, מייקל פולק, סיפר כי "הנערה ומשפחתה קיוו שהרשויות בקפריסין יחליטו לחקור מחדש את המקרה כדי שהצדק ייעשה. הרשויות החליטו שלא לעשות זאת - וכולנו נותרנו מאוכזבים". עוד אמר כי בכתב התביעה שהגיש נטען כי "זכויותיה של המתלוננת הופרו בשל חקירה רשלנית עד כדי הפרת חובתה של קפריסין לחקור כראוית את עבירות מין שלטענתו בוצעו. "ברור שהתיק שלו גדוש במחדלי חקירה", אמר. "אין זה אלא הוגן שתתקיים חקירה של חוקר אובייקטיבי בלתי תלוי".

ככה איה נאפה נראית עכשיו 2 (צילום: עדי אלפסי, mako חופש)
איה נאפה: כך אי המסיבות הקפריסאי נראה היום | צילום: עדי אלפסי, mako חופש

עורך הדין הסביר כי על פי אמנת זכויות האדם האירופית, לכל אדם יש זכות שיחקרו כראוי עבירות מין שלכאורה בוצעו בו - אם התלונן על כך. כמו כן, טוען עו"ד פולק, כי "החלטת היועץ המשפטי לממשלה שלא לחקור מקרה זה, וכן שהחלטה זו תהיה בלתי ניתנת לערעור בבתי המשפט המקומיים - היא חריגה".

"אנחנו נשארים נחושים להשיג צדק עבור הלקוחה שלנו", הבהיר. "יחד נגרום לשינוי שיוביל לכך שקורבנות עבירות מין יטופלו בצורה הוגנת ברפובליקה של קפריסין בעתיד. זו נותרה מטרה בלתי מושגת, וככל הידוע לנו ממשלת קפריסין לא הצליחה לבצע בדיקה כלשהי שתציג שינויים חיוביים כלשהם. אנו בטוחים שבית המשפט האירופי יעמוד לצדנו ונמשיך לעודד את היועץ המשפטי לממשלה לבחון מחדש את החלטתו בתיק זה".

ניר יסלוביץ (צילום: רונית ינון)
עו"ד ניר יסלוביץ | צילום: רונית ינון

עורך הדין ניר יסלוביץ, שייצג כמה מהנערים שנחשדו בעבירות המין - ובכלל זה את החשוד המרכזי, מסר בתגובה לתביעת המתלוננת: "בית המשפט העליון של קפריסין ביטל את ההרשעה בשל פגמים בניהול המשפט כנגדה, על ידי בית המשפט המחוזי. זה לא אומר שהלקוחות שלי ביצעו עבירות כלשהן נגדה ובוודאי שאין בכך שום דבר שמוכיח שחס וחלילה הלקוחות שלי ביצעו את מה שיוחס להם. לכן, אני בכלל לא מודאג מהעתיד שיבוא".