בית המשפט העליון דחה אתמול (שלישי) את ערר המדינה והורה על שחרורו של נתנאל בנימין, הנאשם המרכזי שהואשם בניסיון לרצח בלינץ' בבת-ים במהלך מבצע "שומר החומות".

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב שמואל מלמד הורה בשבוע שעבר לשלוח את בנימין למסגרת טיפולית כחלופת מעצר, לאחר עשרה חודשי מעצר מאחורי סורג ובריח. עו"ד נגה בן סידי ערערה בשם המדינה וטענה כי לא היה מקום לשחרורו בשל המסוכנות הרבה הנשקפת ממנו.

בית המשפט העליון קבע כי אין מקום להתערב בהחלטתו של בית המשפט המחוזי, לפיה ישהה הנאשם בקהילה טיפולית סגורה "אף שמדובר ברמת סיכון גבוהה והעובדה כי המשיב אינו עומד בכלל התנאים שנקבעו". הנימוק לכך הוא מצבו הפסיכיאטרי המורכב של בנימין, יחד עם העובדה כי בפרשה זו אחרים שוחררו.

"בית המשפט המחוזי נתן החלטה אמיצה ומוצדקת אותה אישר אתמול בית המשפט העליון", אמרו עורכי הדין עדי קידר ואלינור הרצקה, המייצגים את הנאשם. "מצערת העובדה שהמדינה שבמשך שנים התעלמה מהמצוקות הקשות של הנאשם, מתעלמת מההזדמנות הנדירה לתקן את העוול ולשקמו. אנו נמשיך במאבקו של הנאשם להחזיר את אירוע בת ים לפרופורציות המתאימות ולמסגרת המשפטית התואמת את המציאות העובדתית".

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו (צילום: ויוסי זליגר‎)
עו"ד עדי קידר מארגון חוננו | צילום: ויוסי זליגר‎

על פי כתב האישום על מעשה טרור של ניסיון רצח של סעיד מוסא, ב-12 במאי החלה התארגנות שפורסמה ברשתות החברתיות לפגוע באזרחים ערבים ובעסקים בבעלות אזרחים ערבים בטיילת בבת ים, כשבנימין וקטין נוסף לקחו חלק פעיל בקבוצות וואטסאפ שהסיתו לפגיעה בערבים.

בסביבות השעה 21:30 הגיע מוסא עם רכבו אל הטיילת עצר את רכבו בפקק תנועה, כשאחד הפורעים, ניגש אליו ושאל אותו האם הינו ערבי. המתלונן השיב בחיוב ובתגובה הוטח לעברו אגרוף, תוך שהתוקף צועק "הנה הערבי, הנה ערבי". מוסא שחש בסכנה, ניסה לברוח מהפורעים ונסע ברכבו לאחור, בעת שעשרות פורעים רודפים אחריו וצועקים "ערבי, ערבי".

סעיד מוסא, קורבן ניסיון הלינץ' בבת ים במהלך (צילום: החדשות12)
סעיד מוסא, קורבן ניסיון הלינץ' בבת ים, לאחר ניסיון ההתאבדות | צילום: החדשות12

בהמשך לכך, תקפו את מוסא עשרות פורעים, ביניהם בנימין. הם הוציאו את אותו בכוח מהרכב, חשמלו אותו בשוקר, הפילו אותו לרצפה והכו אותו באגרופים, בבעיטות ובאלה טלסקופית. במקביל לתקיפה ולאחריה, הפורעים וביניהם בנימין, חיבלו ברכב של המתלונן, ניפצו את שמשות הרכב וגנבו רכוש מהרכב. בתיעוד מהאירוע נראה הנאשם בנימין עם חולצת Wolt בצבע תכלת.

מלבד ניסיון הרצח, גם במעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה, חבלה במזיד לרכב ממניע גזעני, גניבה ממניע גזעני, התפרעות שסופה נזק מתוך מניע גזעני, הסתה לטרור והסתה לגזענות. על נאשם נוסף, להב נאוגרקר, נגזרה שנת מאסר בפועל במסגרת עסקת טיעון בגין מעורבותו בניסיון הלינץ'. עוד נגזר עליו מאסר על תנאי והוא יידרש לפצות את בעל המסעדה בסך 2,000 שקלים. בחודש שעבר פונה מוסא לבית החולים אסף הרופא לאחר שניסה לשים קץ לחייו.