ראש האופוזיציה בנימין נתניהו התייחס הערב (שני) לראשונה בקולו למגעים לעסקת טיעון עם הפרקליטות, והכחיש כי הסכים שיוטל עליו קלון. מנגד, הפרקליטות העבירה לנתניהו מסר לפיו חתימה על עסקת טיעון תהיה אפשרית רק עם היועמ"ש הבא.

המסר מהפרקליטות לנתניהו הועבר כבר לפני מספר ימים, זאת לאחר שנהיה ברור שהזמן שנותר לא מאפשר השלמה של העסקה. האפשרות של בוררות פלילית בין הצדדים גם ירדה מהפרק וכרגע שני הצדדים מבינים שצריך להמתין למחליף הקבוע של מנדלבליט.  

בסרטון שפרסם הערב נתניהו הוא התייחס לראשונה למגעים: "אזרחי ישראל היקרים והאהובים. בימים האחרונים הוכחתם שוב שאני לא צועד לבד ושמיליונים מכם צועדים יחד איתי. ריגשתם אותי מאוד ואני מבקש להגיד לכם משהו: אני אמשיך להוביל את הליכוד ואת המחנה הלאומי כדי להנהיג את מדינת ישראל בשליחותכם".

 נתניהו בבית פרקליטו בעז בן צור (צילום: החדשות 12)
נתניהו בדיונים על עסקת הטיעון בבית פרקליטו בעז בן צור | צילום: החדשות 12

נתניהו הוסיף: "הציבור כולו רואה מה שקורה בבית המשפט ואיך התנהלה החקירה נגדי. די היה בכך כדי לסגור את התיקים נגדי כבר עכשיו – אבל זה עדיין לא קרה. בימים האחרונים פורסמו טענות שגויות בתקשורת על דברים שכביכול הסכמתי להם, כגון הטענה שהסכמתי לקלון. זה פשוט לא נכון".

יש לשים לב שנתניהו לא הוריד מהפרק את האפשרות שבעתיד תיחתם עסקת טיעון. בסרטון שהוא פרסם הוא אומנם מכחיש שהסכים שיוטל עליו קלון, אך הוא לא מכחיש את הדבר הברור – על קיומם של המגעים. נתניהו גם לא הכחיש שהסכים להרשעה בעבירות אמון ועל הטלת קנס.

מדבריו של נתניהו דיי ברור שהמגעים עם מנדלבליט יסתיימו. הרושם אצל שני הצדדים כרגע הוא שמה שלא קרה עד עכשיו אולי יקרה בהמשך – בחודשים יוני-יולי – עם היועמ"ש הבא.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
מנדלבליט - יסיים את הקדנציה בסוף החודש ללא עסקה עם נתניהו? | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בתוך כך, באולפן שישי פרסמנו כי המגעים בין נתניהו ליועמ"ש מתנהלים כבר חמישה חודשים. המשא ומתן החל ביולי, ומאז התקיימו בין הצדדים לפחות 5 פגישות. הוא התנהל באופן רשמי ומסודר עם פרקליט המדינה עמית איסמן והמשנה לפרקליט, והתובעת בתיק, ליאת בן ארי.

ביום חמישי פורסמה התבטאות פומבית ראשונה של בכיר בפרקליטות לנושא הסדר הטיעון. המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שלמה למברגר, אמר בכנס של לשכת עורכי הדין במחוז הדרום כי "אין ספק שעל עבירות מהסוג שבהן אמור נתניהו להודות – יש קלון".

"לא יעלה על הדעת שכתב אישום כזה, או כפי שיישאר ממנו אחרי כל הקיצוצים", אמר עו"ד למברגר, "יישאר בלי קלון. כל מי שמבין בקלון וכל מי שאי פעם עסק בפסיקה עם קלון, מבין שלא יעלה על הדעת שבמעשים כאלה לא יהיה קלון. לא אמרתי שמגיע לו קלון, אמרתי שאם הוא יורשע או בכל כתב האישום או בכתב אישום מקוצץ – לא יעלה על הדעת שלא יהיה קלון".