הגבלות יוטלו על לא מחוסנים? בצל הביקורת שנשמעת בימים האחרונים - לאחר הפרסומים שעוררו מחלוקת בקרב השרים, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר הבוקר (ראשון), כי הוא לא התיר להטיל הגבלות על לא מחוסנים, ללא הצדקה אפידמיולוגית. בהמשך לחשיפה שלנו ב"מהדורה המרכזית" בשבוע שעבר, הוא הדגיש בהודעה מטעמו כי נדרשת חוות דעת מקצועית כדי לאפשר הגבלות על הישראלים שעוד לא התחסנו. 

"הרינו להבהיר כי היועץ המשפטי לממשלה לא התיר הטלת הגבלות על לא מחוסנים ללא הצדקה אפדימיולוגית/ בריאותית. כפי שהבהירו היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה מר רז נזרי, ההגבלות נועדו בראש ובראשונה למנוע התפשטות המחלה", נמסר בהודעה. "על כן הטלת ההגבלות צריך שתהיה מבוססת על חוות דעת מקצועית של משרד הבריאות בנוגע ליעילות האפידמיולוגית/בריאותית של ההגבלות ולא הוטלו מגבלות שאינן משרתות תכלית בריאותית של המאבק במחלה".

בשבוע שעבר פרסמנו כי נשקלות עוד דרכים לעודד התחסנות, בהם תמריצים למתחסנים וסנקציות נגד לא-מתחסנים. ההצעות עלו בשורת התייעצויות שראש הממשלה נפתלי בנט קיים בימים האחרונים.

תו ירוק (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
ההצעה המפתיעה של בנט: רק תלמידים מחוסנים יוכלו להגיע לבתי הספר | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הרעיון הראשון שעלה שוב לאחרונה הוא הטלת חובת חיסון במגזר הציבורי, אך סיכויי ההיתכנות המשפטית שלו נמוכים עד קלושים. בנוסף, עולה האפשרות לחייב אנשים לא מחוסנים לשריין מקום מראש במלונית עוד לפני שהם טסים לחו"ל, וכשהם יגיעו לנמל התעופה בן גוריון הם יצטרכו להציג אישור על כך. הסנקציה הזו נבחנת בינתיים רק במישור התיאורטי, מאחר שכרגע מי שחייב בבידוד במלונית הם רק אלו שחוזרים ממדינות אדומות, שאליהן אסור לנסוע.

_OBJ

בפגישה עם אנשי משרד הבריאות הציג בנט בשבוע שעבר תוכנית חדשה, שלפיה רק ילדים "מוגנים" ילכו לבתי הספר - ואלו שלא יילמדו מרחוק. אנשי משרד החינוך קיבלו את ההצעה בפליאה וכינו אותה "קיצונית". גם הנהגת ההורים הארצית תקפה: "נקרא להשבתת כל מוסד חינוכי".