חשד לרצח ביום המאבק באלימות נגד נשים: רשא סיתאווי, בת 32, נורתה למוות היום (חמישי) לעיני בתה בת ה-12 בבית הוריה, בשכונה המזרחית במר'אר שבגליל. לאחר שהיא נמצאה ללא סימני חיים, צוות מד"א שהגיע למקום - קבע את מותה. סיתאווי הייתה נשואה בעבר לתושב הכפר ראמה והותירה אחריה שלושה ילדים (12,8 ו-5). על פי עמותת יוזמות אברהם, מדובר בקורבן הרצח ה-114 מתחילת השנה כתוצאה מהאלימות בחברה הערבית, מהם 15 נשים.

בן הדוד של רשא: "בחורה שקטה מאוד, נרצחה בדם קר בתוך הבית"

תאופיק סיתאווי, בן הדוד של רשא, אמר ל-N12 לאחר הרצח כי "היא נרצחה בדם קר ממש בתוך הבית כשניהלה את החיים הרגילים עם הילדים. היא הייתה בחורה שקטה מאוד שעבדה לפרנסה בעסק שלה בקוסמטיקה במכון היופי".

"אין לנו שום רקע, קיבלנו את ההודעה בצורה מזעזעת דווקא ביום שמציינים את המאבק באלימות נגד נשים. לא יודעים למה זה קרה ואיך, אנחנו בהלם. זו שכונה שקטה בעיר מר'אר. סומכים על המשטרה שתעשה את העבודה שלה", הוא הוסיף. בשל המקרה, המשטרה פרסה מחסומים במע'אר ובאזור מחלף גולני.

תופיק סתאוי, דוד של הנרצחת רשא סיתאווי ממע'אר (צילום: החדשות 12)
בן הדוד של הנרצחת: "אנחנו בהלם" | צילום: החדשות 12

"שוטרים שטיפלו באירוע תאונת דרכים בכפר מר'אר הוזעקו על ידי תושבים לבית בכפר שממנו נשמעו קולות ירי. השוטרים הוזנקו למקום והבחינו באישה צעירה (32) שעל גופה סימני ירי. הצוות הרפואי שהגיע למקום נאלץ לקבוע את מותה במקום. כוחות משטרה רבים נמצאים במקום יחד עם חוקרי זירה אוספים ממצאים ובמקביל השוטרים מבצעים סריקות לאיתור חשודים במעשה", נמסר מהמשטרה.

זירת הרצח האישה במע'אר, סמוך לכרמיאל
זירת הרצח האישה במע'אר, סמוך לכרמיאל

"בשעה 15:26 התקבל דיווח במוקד מד"א על אישה שנמצאה מחוסרת הכרה בבית במר'אר. חובשים ופרמדיקים של מד"א מדווחים על אישה בת 32 עם פציעות חודרות בגופה, ללא סימני חיים וקובעים את מותה", נמסר ממד"א.

חובש רפואת חירום במד"א ח'אלד זועבי, סיפר: "חברנו לכוחות המשטרה ונכנסנו לדירה, האישה שכבה מחוסרת הכרה ועם פציעות חודרות בגופה. ביצענו בה בדיקות רפואיות - אך היא הייתה ללא סימני חיים ונאלצנו לקבוע את מותה במקום".

זירת הרצח האישה במע'אר, סמוך לכרמיאל
זירת הרצח האישה במע'אר, סמוך לכרמיאל

חה"כ עאידה תומא סולימאן (הרשימה המשותפת) כתבה לאחר הרצח: "רשא סיתאווי בת ה-32 נרצחה לעיני בתה היום - דווקא ביום המאבק באלימות כלפי נשים. החדשות המזעזעות ממע׳אר מזכירות לנו שוב עד כמה המאבק שלנו נגד אלימות הוא מאבק על החיים עצמם - עד שכל הנשים יהיו בטוחות".

לקראת יום המאבק לאלימות כלפי נשים, משרד הרווחה והביטחון החברתי פרסם נתונים שנתיים המצביעים על עלייה בדיווחים על מקרי האלימות במשפחה. מתחילת שנת 2021 ועד לחודש אוקטובר, 7,977 פניות בנושא אלימות במשפחה הגיעו אל מוקד 118 שמפעיל משרד הרווחה – ומדובר בעלייה של 10% לעומת אלו שהתקבלו בתקופה המקבילה אשתקד. במשרד הרווחה מעריכים שהעלייה נובעת מהדיון הציבורי הער בנושא האלימות כלפי נשים, שסוקרו בהרחבה.

מתוך כלל הפניות למוקד 118 השנה, 4,382 היו בנוגע לאלימות כלפי אישה במערכת זוגית. 295 פניות היו בנושא אלימות כלפי גבר במערכת זוגית ו- 1,649 עסקו באלימות כלפי ילדים בתוך המשפחה. בשנת 2020 הוקם קו מיוחד המיועד לפניות של גברים אלימים ולתלונות של גברים שבעצמם נפלו קורבן לאלימות, אליו פנו 24 גברים.

בתחילת השבוע נרצחה עאישה עבאדי, בת 55, בביתה במועצה המקומית ג'דידה מכר. המשטרה עיכבה לחקירה את בן זוגה, בן 57, בחשד למעורבות ברצח. עם פינוי הגופה למרכז הרפואי לגליל בנהריה, עשרות אנשים ניסו להתפרץ לתוך בית החולים. המאבטחים, לצד שוטרים, נאלצו להשתמש בכוח כדי למנוע את כניסתם. מבית החולים נמסר כי שני מאבטחים נפצעו קל ונזקקו לקבלת טיפול רפואי.