חקירת הרצח של יזם הנדל"ן אלדד פרי הסתיימה ובכוונת פרקליטות המדינה להגיש כתב אישום בגין רצח נגד דניאל קדר, בן 64 מראשון לציון, שנעצר לפני כשבועיים. היום (שני) תוגש הצהרת תובע לבית המשפט, וכתב האישום צפוי להיות מוגש לכל היותר בתחילת שבוע הבא.

היחידה המרכזית של משטרת מחוז המרכז סיימה את החקירה: מיד לאחר האירוע, הגיעו חוקרים ובלשים של הימ"ר והחלו לבחון את הזירה. התפנית הגיעה ברגע שאיתרו בסמוך לזירה מצלמה שתפסה את מסלול ההימלטות של המתנקש, שמו לב שהוא רכב על אופנוע כהה ויצא מזירת הרצח לכיוון נס ציונה, לאחר מכן לכיוון ראשון לציון - ומשם לא ידעו באותו שלב לאן הוא נמלט.

רצח יזם הנדל"ן אלדד פרי  (צילום: פלאש/90 )
זירת הרצח של אלדד פרי | צילום: פלאש/90

בבדיקה הבליסטית בזירה, שמו לב אנשי המז"פ שאספו את התרמילים, שהרצח בוצע באמצעות אקדח גלוק. צוותי החקירה התחלקו לשניים: צוות אחד בחן את האפשרות שהמחסל הגיע מארגון פשע, צוות אחר התמקד באפשרות שהרוצח הגיע מ"נפגעי פרי" כלכלית, בין השאר לקוחות שקנו ממנו דירה.

כבר אחרי זמן קצר שללו החוקרים את האפשרות שהמתנקש הגיע מארגון פשע, אז התחילו למפות כ-2,000 אנשים שהיו "נפגעי פרי" ושוב צוות החקירה התחלק לשניים. צוות אחד בחן את אלו ש"אין להם מה להפסיד" ולכן יש יותר סיכוי שיהיו מעורבים באירוע מסוג זה, ואלה שיש להם מה להפסיד – כלומר אין להם מניע לבצע פעולה שכזו.

החוקרים שמו לב שלמתנקש יש אופנוע ייחודי: כלי כבד מסוג נינג'ה, SX1000 שנת ייצור 2020, כלומר - מדובר בדגם שמחזיקים בו עשרות בודדות של אנשים בארץ. מבדיקה מעמיקה, עלה כי רק אדם אחד שמחזיק באופנוע כזה וגם יש ברשותו אקדח גלוק, מהסוג שתרמיליו נמצאו בזירה. בנוסף, נמצא שהוא קיים באותה רשימה של "נפגעי פרי". שמו דניאל קידר.

חוקרי הימ"ר הופתעו לגלות שהחשוד שהם חוקרים הוא סב לשישה נכדים, אב לשלושה, ללא עבר פלילי וללא שום הסתבכות עם המשטרה בעבר. אז החלו במשטרה להתחקות אחר קדר בצורה סמויה, הוציאו צו מעצר לכל מקרה - והחלו לתצפת אחריו. צוות סמוי הלך לביתו, תצפת על ההתנהלות שלו - והבחין בסוג האופנוע והרכב שלו שהתאים בצורה מושלמת לחומרים שהצליחו לאתר.

ראש צוות החקירה: "שפשפנו את העיניים"

ראש צוות החקירה, רב פקד עזרא גולדשטיין, אמר: "שפשפנו את העיניים, הופתענו שדווקא האיש הזה מסוגל לבצע רצח אכזרי שכזה. ביקשנו מבני המשפחה בזירה שלא יתקרבו לגופה של פרי. זו הייתה הפתעה עבורנו, זה לא הבן אדם שציפינו אליו".

מהחקירה עלה כי קדר היה מגיע במשך חודשים ארוכים ברכב שלו למקומות שבהם היה פרי, לעיתים גם על גבי האופנוע שלו. הוא למד את ההתנהלות של פרי, תצפת עליו, מאיפה הוא יוצא, לאן הוא נוסע, התחקה אחריו - ולמד את ההתנהלות בשגרה היומית שלו.

במשך שבועיים החוקרים ניהלו חקירה סמויה, כך גם למדו הכול אודותיו ואז הוחלט לבצע מעצר, המעצר תוכנן לשעות הבוקר, כי החוקרים הבינו שהראייה המפלילה היא בעצם האקדח, אז היה להם חשוב לתפוס אותו כשהאקדח או ברשותו או במקום שבו הוא יכול להסתיר אותו. לפני כשבועיים, המעצר בוצע בשעות הבוקר המוקדמות, הבלשים מצאו את האקדח ולקחו את הרכב והאופנוע שלו. עם מעצרו, עוכבו לחקירה עוד 7 אנשים, רובם מהגרעין המשפחתי שלו.

בחקירה ראשונית הבינו החוקרים כי קדר לא עירב אף אדם נוסף בתכנון הרצח. עוד עלה כי הוא הסתיר את לוח הרישוי של האופנוע שלו. מיד אחרי הרצח הוא הגיע לביתו, התקלח -ונסע לחברו שבפתח תקווה. עם מעצרו, הבלשים של ימ"ר מרכז עיכבו לחקירה גם את אותו חבר, אך במהרה התברר שהוא לא היה מעורב כלל והוא שוחרר.

"תכנן את הרצח למעלה מחצי שנה"

ראש צוות החקירה סיפר שקדר לא הופתע מהמעצר, "הוא כאילו ידע שיבואו אליו, הוא חיכה לנו". הוא מסר גרסה ראשונית עם המעצר שלו, אך לאחר מכן בחר לשתוק ולא לשתף פעולה עם החוקרים לאורך החקירה. בשלב זה החוקרים החזיקו בראיות נסיבתיות בלבד. הבשורה הגיע כשבוע אחרי מעצרו, אז התקבלה הבדיקה הבליסטית שהתאימה בדיוק לסוג אקדח שהוא מחזיק, גלוק, אז הבינו שיש להם התאמה מושלמת. מבחינת החוקרים היו כבר ראיות פורנזית.

לפני יומיים הוחלט לעמת את קדר עם כל הראיות שהחזיקו החוקרים, אך הוא הכחיש בתוקף. התברר שהוא תכנן את הרצח למעלה מחצי שנה. למד, עקב - ועשה חקירה סמויה עצמאית.

קדר קנה שתי דירות בפרויקט של פרי בלוד, דירה עבורו ואחת עבור בנו בשווי שני מיליון שקלים. הוא שילם את כל הסכום מראש.  קדר טען בחקירתו כי לא היה לו מניע לרצוח את פרי, משום שהאחרון נתן לו ערבות לכסף ששולם לו, בדמות שעבוד של קרקע. מנגד, החוקרים טענו כי הצליחו להפריך את הטענה הזו. על פי החוקרים, קדר ידע כבר שההבטחה הזו הייתה שקר, כי פרי העניק את אותה הבטחה למאות לקוחות נוספים. החוקרים אומרים שיש בידם הוכחה לכך שקדר הבין וידע שהכסף שלו ירד לטימיון - מה שמבסס את המניע לרצח.

עורכי דינו של קידר, ששי גז ועידן שני אמרו ל-N12: "רק הבוקר נודע לנו מהיחידה החוקרת על הגשת הצהרת תובע. אנחנו עוד לא חשופים לראיות שמחזיקה היחידה החוקרת, לכשנראה ונלמד נוכל להגיב על ההאשמות החמורות שהמשטרה מייחסת למרשינו".

עו"ד ששי גז (צילום: חדשות 2)
עורך הדין ששי גז | צילום: חדשות 2

עו"ד עידן שני, סנגורו של דניאל קדר‎
עו"ד עידן שני, סנגורו של דניאל קדר‎