סוף שבוע של אלימות: למרות ההכרזות החוזרות והנשנות של ממשלת בנט על המאבק בפשיעה בחברה הערבית, אירוע הירי והדקירות נמשכים ברחובות. התקריות האלימות החלו ביום חמישי בלילה עם פיצוץ הרכב בנהרייה, שבו נפצעו שני בני אדם קשה והגיעו לשיאן אתמול (שבת) - לאחר שבכיר בעולם הפשע חוסל ביריות לאור יום בנמל יפו ומול עיניהם של המבלים. במשטרה לא לוקחים סיכון בעקבות החיסול והחליטו לתגבר כוחות באזור יפו.

החיסול ביפו

צרור היריות שאירע אתמול בזמן שנמל יפו היה הומה בהורים ובילדים, החריש את הסביבה. במשטרה רואים בחיסול של עבד קזז, עליית מדרגה. מדובר בעבריין מוכר כבן 40 ששוחרר לפני כשנה ממאסר, והפעם ארגון הפשע שהוציא לפועל את החיסול לא נרתע מהעובדה שבנמל היו המוני מבלים. הרקע לכך הוא ככל הנראה סכסוך קשה שהתגלע לאחרונה בין קזז לבין אותו ארגון פשע שפעל בזירה.

עיבוי הכוחות של המשטרה באזור יפו כולל כוחות מיוחדים וכוחות סמויים - על מנת למנוע את החיסול הבא. עוד נודע לנו כי בידי המשטרה תיעוד של החיסול ומסלול ההימלטות, ושם פועלים בניסיון לעצור חשודים פוטנציאליים. גורם בכיר במשטרת מחוז ת"א אמר לחדשות 12 כי "זה מטריד אותנו, זה מראה מצד אחד על השחיקה בהרתעה שלנו ומצד שני - על התעוזה של ארגוני הפשע".

"כשאני הגעתי לשם הוא כבר היה במים. היו  ארבעה אנשים שהרימו אותו, שלא יטבע. ממש עשינו שרשרת אנושית ומשכנו אותו החוצה מהמים", סיפר עד ראייה לאירוע הירי. נצ"מ חיים בוביל מפקד מרחב יפתח במשטרה, הדגיש: "מדובר באירוע חמור, שפוגע בתחושת הביטחון של הרבה מאוד תושבים, שנמצאים פה ומגיעים לפה בשבת, לנמל יפו. אנחנו רואים את האירוע הזה בחומרה, הדבר לא יעבור לסדר היום, ולכן החקירה הוטלה על ידי היחידה המרכזית".

קזז נחשב לאחד ממקורביו של ראש ארגון הפשע היפואי, עיזאת חמאד, שנרצח בחודש יולי והוא הקורבן ה-104 בחברה הערבית שנרצח בנסיבות הקשורות לאלימות ופשיעה.

קורבן החיסול ביפו  עבד קזז (עיבוד: אבי כהן, Ynet)
קורבן החיסול ביפו עבד קזז | עיבוד: אבי כהן, Ynet

מכת מדינה - מתחילת השנה

  • נתפסו 34 אלף פריטי אמל"ח

  • נעצרו 5,000 חשודים בירי

  • הוגשו 1,500 כתבי אישום בגין ירי

  • 96% מכלי הנשק - בחברה הערבית

פיצוץ הרכב בנהרייה

ביום חמישי בסביבות השעה 22:00, מכונית התפוצצה ברחוב המייסדים בנהרייה ושני יושביה, בני 19 ו-32 - נפצעו קשה מאוד ונפגעו בגפיים התחתונות. הם פונו לבית החולים בעיר, שם נותחו במהלך הלילה ומצבם הוגדר קשה ויציב. שניהם מקורבים לראש ארגון פשיעה מוכר ואחד מהם הוא אחיינו.

יחד עם זאת, מקורב לעבריין הבכיר טען שהאחיין הוא אדם נורמטיבי ואין לו חלק בעולם הפשע: "אין לו חלק בסכסוך. לא מובן למי יש אינטרס לחסל אותו כי הוא מחוץ למעגל המשפחתי ולא קשור בכלל". הוא הוסיף שהפצוע לא היה בקשר עם דודו בשנים האחרונות.

אירוע דקירה בחיפה

שלושה גברים תושבי נצרת בשנות ה-30 לחייהם נפצעו בין שישי לשבת באורח קשה, וסובלים מפצעי דקירה. הם פונו אתמול בשעה 4:30 לפנות בוקר לבית החולים רמב"ם, והחשד הוא שמדובר באירוע אלימות שהתרחש בעיר התחתית של חיפה.

לאחר היוודע דבר האירוע, הגיעו בני משפחתם של הפצועים לשערי בית החולים - שם התפתחה מהומה: צוותי האבטחה ברמב"ם נאלצו לפעול להרחקת בני המשפחה, שהגיעו לחדר המיון. שוטרים מתחנת חיפה אף נאלצו להתערב ולסייע במאמצים.

עלייה משמעותית באירועי הירי (צילום: החדשות)
האלימות ברחובות משתוללת. תמונת ארכיון | צילום: החדשות

קטטה בחצור הגלילית

בשעות הצוהריים אתמול אירעה תקרית אלימה בבית בחצור הגלילית שבצפון. בן 32 פונה לבית החולים זיו עם פצעי דקירה. חוקרי המשטרה הגיעו לזירה כדי לאסוף ממצאים ופתחו בחקירה - שבמסגרתה נעצר אחיו של הקורבן, בן 26. מהחקירה הראשונית עולה כי בין האחים התפתח סכסוך, שבו החשוד דקר את אחיו.

אירוע ירי באעבלין

צעיר כבן 20 נורה אתמול בכניסה לכפר אעבלין בכביש 781 ונפצע באורח בינוני. הוא פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים רמב"ם שבחיפה, ואדם נוסף ששהה בזירה פונה אף הוא לקבלת טיפול - לאחר שלקה בחרדה.

סוכלה הברחת סמים ונשק בגבול לבנון

כוחות המשטרה, בשיתוף פעולה עם תצפיות צה"ל, סיכלו אתמול הברחה גדולה של סמים ונשק בגבול לבנון. בין היתר נתפסו 2 אקדחים וכ-9 ק"ג של סם מסוג חשיש בשווי כולל של כ-350 אלף שקלים. הסמים נתפסו ב-21 חבילות שונות. בצה"ל הודיעו כי יבחנו את מידת המעורבות של ארגון חיזבאללה בפרשה.

הברחת נשקים וסמים מסוכנים בגבול לבנון (צילום: דוברות המשטרה)
סוכלה הברחת נשק וסמים בגבול לבנון | צילום: דוברות המשטרה

מוחים נגד האלימות המשתוללת: "שומעים רק הבטחות"

במשך חודשים בכל יום שישי התקיימו הפגנות מול תחנות המשטרה באום-אל פחם. שלשום שוב יצאו מאות אנשים להפגין נגד האלימות המשתוללת בעיר ואתמול יצאו מאות בני אדם להפגין מול תחנת המשטרה במשגב - בדרישה לעצור את מקרי הרצח ולתפיסת כלי הנשק הבלתי חוקיים בחברה הערבית.

הפגנה בתחנת המשטרה במשגב נגד האלימות בחברה הערבית
הפגנה מול תחנת המשטרה במשגב

מספרים מספרים - הפשיעה גואה בחברה הערבית

  • ביישובים הערביים - יותר מ-30 אלף מקרי ירי בשנה - כך עולה מנתוני מרכז אמאן

  • מתחילת השנה - 8 מקרי רצח באום אל-פחם, מתוכם 3 רק בשבוע האחרון. שום מקרה לא פוענח.

הכעס של התושבים מופנה בעיקר כלפי המשטרה, אבל בחברה הערבית מודעים שהפתרון לאלימות לא יבוא רק דרך המשטרה - אלא גם דרך גורמים אחרים, שחייבים לשלב כוחות במשטרה הקשה. "כל מה שאנחנו שומעים אלו הבטחות, פטפטת נמשכת. בשטח מספרם של הנרצחים רק הולך וגובר", אמר ד"ר יוסף ג'בארין מאום אל-פחם. "איבדנו את הרגשת הביטחון האישי. משפחות חוששות לשלוח את הילד החוצה בשעות הלילה. זה מצב בלתי מתקבל על הדעת", הוא הוסיף.

גבר נורה למוות בכפר דיר חנא (צילום: N12)
זירת הירי בדיר חנא | צילום: N12

"הגיעו יותר מ-100 אלף מסכנין, עראבה, דיר חנא, ואפילו מבאר שבע ומכפר סבא הגיעו יהודים להפגין", אמר חסן חמוד, אביו של ג'יהאד חמוד, שנרצח בשבוע שעבר בדיר חנא. "אנשים מגיעים לשבח את בני, לא רק מפני שאני אבא שלו".