הקצין הודה בביצוע שורה של עבירות - ונשאר בארגון: יממה לאחר העדות של מפקד כלא גלבוע שטען שמפקדי הכלא סרסרו בסוהרות מול מחבלים, הזימון לשימוע של קצין המודיעין של הכלא שנחשף אמש (חמישי) ב"המהדורה המרכזית" מגלה איך הודה ששלח את הסוהרות, שביקש אותן ספציפית, ואיך למרות הביקורת שנמתחה עליו הוחזר לשירות. במקביל, המשטרה פתחה בבדיקה מחודשת של התיקים נגד הקצינים המעורבים.

פרטי הפרשה היו ידועים, כתובים וממוסמכים. הסוהרות התלוננו, התראיינו, נפתחה חקירה, המידע עובד, קצינים בכירים נחקרו, והאסיר הביטחוני נחקר והואשם. התיק כנגד בכירי הכלא נסגר. בתווך, שירות בתי הסוהר ביקש לפטר את קצין המודיעין של הכלא שעמד במרכז הפרשה. הוא זומן לשימוע לפני פיטורין.

"נחשדת שבמהלך עבודתך כקצין מודיעין בבית הסוהר גלבוע דווח לך על ידי מספר סוהרות על הטרדות על רקע מיני מצד האסיר הביטחוני ואתה לא דיווחת על כך וכן הסתרת והעלמת את המידע מבלי לפעול להפסקת האירועים הללו", נכתב בהודעת השימוע.

כתב השימוע מלמד שקצין המודיעין חשב ששימוש בסוהרת בלי ידיעתה דרוש לשם הפעלת מודיעין: "הודית כי ביקשת על דעת עצמך כי הסוהרת תיכנס לאגף שבו נמצא האסיר הביטחוני לטובת פעילות מודיעינית, זאת לטענתך מבלי שאף אחד מגלבוע ידע מדוע אתה מבקש לשלוח את הסוהרת לשם, כולל הסוהרת עצמה".

מהמסמך עולה כי קצין המודיעין ידע כי האסיר הביטחוני מבצע עבירות מין בסוהרות. מתברר שקצין המודיעין גם הודה כי המחבל בחר את הסוהרות.

בריאיון למהדורה המרכזית סיפרה אחת הסוהרות שכאשר התלוננו על כך למפקדיהם, נדהמו לגלות כי לסוהרים היה חלק בהבאתן לשרת באגף הביטחוני ובהתאם לדרישתו של אותו אסיר, כמעין נערות שעשועים וזאת על מנת לשמור על "שקט תעשייתי" באגף.

סוהרת שב"ס לשעבר
סוהרת שב"ס לשעבר
סוהרת שב"ס לשעבר
סוהרת שב"ס לשעבר

"אסיר ביטחוני מתנהג איך שהוא רוצה כלפיי", סיפרה הסוהרת. "עלבונות, הטרדות מיניות, הטרדות מילוליות. כל פעם שהייתי מגיעה למשמרת הייתי מתבאסת. כשהסיפור התבהר, הבנתי ששולחים אותי בתור נערת שעשועים בתור חפץ, בתור אישה יפה, בתור נערת פיתויים. פשוט להיות אובייקט מיני כדי להוציא ממנו מידע. לא אכפת למפקדים שלי מה אני מרגישה או מה אני חווה".

"הבנתי שמשתמשים בי בתור נערת פיתוי", המשיכה הסוהרת. "שלחו אותי למשימות שאני לא מודעת אליהן, פשוט להיות אובייקט מיני".

מדהים לגלות שחרף הודאתו של קצין המודיעין וחרף תלונות הסוהרות, קצין המודיעין לא פוטר, וגם היום הוא נמנה עם קציני שירות בתי הסוהר. "נראה שנסתם הגולל על ניסיונות הטיוח המבישים של המערכת בעניין קצין המודיעין ומפקדים נוספים בכלא וטובות ההנאה שסיפקו לאסירים ביטחוניים במחיר גופן וכבודן של נשים שכל רצונן היה לתרום למדינה ולהשתלב בתפקידים ביטחוניים רגישים", אמרה עו"ד קרן ברק, שמייצגת שתיים מהסוהרות. "לא נסכים להליך משמעתי או נזיפה קלה. מרשותיי ואני דורשות הליך פלילי כפי שהיה אמור לקרות מהיום הראשון".

עורכת הדין קרן ברק (צילום: עמיר צוק)
עו"ד קרן ברק | צילום: עמיר צוק

מפקד כלא גלבוע, גונדר-משנה פרדי בן שטרית, מסר שלשום עדות בוועדת החקירה בנושא בריחת האסירים והטיל פצצה כשאמר: "סרסרו בחיילות חובה של הארגון ששירתו בכלא על מנת לספק צרכים כאלה ואחרים, לא לצרכים מקצועיים ולא לצרכים מבצעיים. אירוע הסרסרות היה אירוע מכונן".

בן שטרית התייחס לפרשיית שלוש הסוהרות ששירתו בכלא גלבוע ונפלו קורבן להטרדות מיניות ומעשים מגונים מצד מנהיג המחבלים באגף הביטחוני בכלא גלבוע.

בעקבות העדות, השר לביטחון הפנים עמר בר-לב שוחח אתמול עם היועץ המשפטי לממשלה ועם מפכ"ל המשטרה. במקביל, בשירות בתי הסוהר פנו לפרקליט המדינה בבקשה שיורה על בדיקה מחודשת של התיק. "הדברים המתוארים בעדותו של גונדר משנה פרדי בן-שטרית מעוררים קבס ומזעזעים", כתב השר בר-לב.