המשטרה פתחה היום (חמישי) בבדיקה מחודשת של פרשת הסוהרות בכלא גלבוע, שטענו שמפקדי הכלא סרסרו בהן מול מחבלים בכלא. הפרקליטות החליטה לסגור את תיק החקירה, אבל בעקבות עדותו של מפקד כלא גלבוע בפני ועדת החקירה לעניין בריחת האסירים מכלא גלבוע פנה השר לביטחון הפנים עמר בר-לב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בהמלצה לערוך בדיקה מחודשת. במקביל, גם בשב"ס פנו במכתב לפרקליט המדינה ולמשטרה בבקשה לברר את דבריו של מפקד כלא גלבוע בוועדה.

הוועדה לחקירת בריחת האסירים הביטחוניים הודיעה הבוקר כי אין בכוונתה לבדוק את החשדות לסרסור בסוהרות, שנחשפו אתמול במהלך עדות שהושמעה בה. הוועדה הבהירה כי הסיפור "אינו עניין לבדיקתנו", וציינה כי אנשיה "סומכים על הגורמים המוסמכים שייתנו דעתם לסוגיה זו שעלתה אתמול.

פרדי בן שטרית, מפקד כלא גלבוע, מעיד בועדת החקירה  (צילום: חדשות 12)
פרדי בן שטרית בוועדת החקירה | צילום: חדשות 12

השר בר-לב השיב להחלטת הוועדה ופנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבחון מחדש את האפשרות לבדוק את ממצאי החקירה והחלטת הפרקליטות בנושא. "לאחר שוועדת הבדיקה הממשלתית הודיעה כי האירוע שעלה מעדותו של מפקד בית הסוהר אינו עניין שייבדק על ידי הוועדה, פניתי ליועץ המשפטי לממשלה בהמלצה לערוך בחינה נוספת של הממצאים שעלו בתיק החקירה שבוצעה על ידי היחידה לחקירות סוהרים וכן של החלטת הפרקליטות לסגור את התיק נגד הסוהרים המעורבים בפרשה".

במקביל, היועץ המשפטי של שב"ס עירן נהון פנה לפרקליט המדינה עמית איסמן וראש אגף החקירות במשטרה יגאל בן שלום בבקשה להורות על בדיקת אמירותיו של מפקד כלא גלבוע על סרסור בסוהרות. "לא ניתן להתעלם מאמירות אלו, המיוחסות לקצין בכיר בשירות בתי הסוהר. נבקש כי האמירות ייבדקו על ידי גורמי החקירה והתביעה המוסמכים", כתב נהון.

רב גונדר קטי פרי  בוועדה לביטחון פנים (צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ)
רב גונדר קטי פרי בוועדה לביטחון הפנים | צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ

מפקד כלא גלבוע, גונדר-משנה פרדי בן שטרית, מסר אתמול עדות בוועדת החקירה בנושא בריחת האסירים והטיל פצצה כשאמר: "סרסרו בחיילות חובה של הארגון ששירתו בכלא על מנת לספק צרכים כאלה ואחרים, לא לצרכים מקצועיים ולא לצרכים מבצעיים. אירוע הסרסרות היה אירוע מכונן".

בן שטרית התייחס לפרשיית שלוש הסוהרות ששירתו בכלא גלבוע ונפלו קורבן להטרדות מיניות ומעשים מגונים מצד מנהיג המחבלים באגף הביטחוני בכלא גלבוע.

הועדה לביטחון פנים, סקירת השר ח"כ עמר בר לב (צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ)
פנה ליועמ"ש. השר בר-לב | צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ

בריאיון למהדורה המרכזית סיפרה אחת הסוהרות שכאשר התלוננו על כך למפקדיהם, נדהמו לגלות כי לסוהרים היה חלק בהבאתן לשרת באגף הביטחוני ובהתאם לדרישתו של אותו אסיר, כמעין נערות שעשועים וזאת על מנת לשמור על "שקט תעשייתי" באגף.

"אסיר ביטחוני מתנהג איך שהוא רוצה כלפיי", סיפרה. "עלבונות, הטרדות מיניות, הטרדות מילוליות. כל פעם שהייתי מגיעה למשמרת הייתי מתבאסת. כשהסיפור התבהר, הבנתי ששולחים אותי בתור נערת שעשועים בתור חפץ, בתור אישה יפה, בתור נערת פיתויים. פשוט להיות אובייקט מיני כדי להוציא ממנו מידע. לא אכפת למפקדים שלי מה אני מרגישה או מה אני חווה".