אלמונים ריססו צלבי קרס בליל שבת בשני בתי כנסת בעיר בני ברק. בנוסף לצלבי הקרס, נזרקו בבתי הכנסת גם תמונותיה של שירה בנקי ז"ל שנרצחה במצעד הגאווה בירושלים ב-2015. אתמול (שבת) מתפללי בית הכנסת של קהילת "ישראל הצעיר" הגיעו לתפילת שחרית ונחשפו למראות המזעזעים. אביה של שירה בנקי הגיב על האירוע ל-N12: "אנשים שחושבים לעשות שימוש בשירה במסגרת ונדליזם וחילול בתי כנסת הם אנשים הזויים, פושעים שלא מבינים על מה שירה הלכה למצעד".

השחתת בית כנסת
הרס בבית הכנסת בבני ברק

המשטרה פתחה בחקירה בעקבות האירוע והחלה באיסוף ראיות. בהודעת המשטרה נכתב: "המשטרה פתחה בערב בחקירה, עם קבלת תלונה במוצאי השבת בדבר חשד לריסוס צלבי קרס על קירות של שני בתי כנסת בעיר בני ברק. חוקרי המשטרה אוספים ממצאים בזירה, פורנזיים ותיעודיים, במסגרת חקירה שנפתחה לבחינת הנסיבות וחשיפת מבצעי העבירה".

"תחושת תדהמה והלם אופפת את מתפללי בית הכנסת 'ישראל הצעיר' שהוקם ונוסד על-ידי ניצולי שואה רבים שמספר חרוט על זרועם", כתב רב בית הכנסת, הרב חיים אשר לנדאו שליט"א, במכתב שפרסם בשם המתפללים. "בית הכנסת שלנו חרט על דגלו אחדות ישראל וקירוב לבבות, והינו בית הכנסת המרכזי בשכונה אשר מתפללים בו תושבים מכל העדות והחוגים".

אביה של שירה בנקי ז"ל, אורי בנקי, גינה את מעשה ההשחתה בריאיון ל-N12: "השימוש בצלבי קרס ובכינויים נאציים עובר פה מתחת לרדאר. היה נחמד אם היינו זוכרים את המשמעות האמיתית של הסמל הזה ולא היינו עושים בו שימוש בכלל, אין שום מצב בישראל שמצדיק שימוש בסמל הזה".

עצרות ברחבי הארץ לזכר שירה בנקי (צילום: מתוך חי בלילה, שידורי קשת)
אורי בנקי: "מי שמנסה להיבנות מהשסעים בחברה הישראלית - בסוף זה מסתובב עליו ונושך אותו" | צילום: מתוך חי בלילה, שידורי קשת

בנקי ביקר את המעשה, ואמר: "אנשים שחושבים לעשות שימוש בשירה במסגרת ונדליזם וחילול בתי כנסת הם אנשים הזויים, פושעים שלא מבינים על מה שירה הלכה למצעד. אנחנו נלחמים למען מתינות וסובלנות, לא למען שנאה והסתה. מי שחושב שבגלל העובדה שאת שירה רצח אדם חרדי צריך לצאת למלחמה נגד חרדים ובתי כנסת – לא מבין כלום".

האב השכול ביקש להעביר מסר למקבלי ההחלטות לאחר האירוע: "המסר שלנו למקבלי ההחלטות הוא המסר שאנחנו עובדים עליו כבר שש שנים – לשפוך מים קרים, לדבר במתינות. החברה הישראלית היא חברה מאוד מגוונת ויש בה הרבה מאוד שסעים. מי שמנסה להיבנות מהשסעים האלה בסוף זה מסתובב עליו ונושך אותו במקום שיושבים עליו. לא לשנוא – להתווכח, לריב, הכל בסדר – אבל בסופו של דבר לזכור שרוצים לחיות כאן ביחד גם אם לא מסכימים כאן על הרבה מאוד דברים".

"מעשה בזוי, מסוכן ומעורר שאט נפש"

ראש הממשלה, נפתלי בנט, התייחס לאירוע הונדליזם: "השחתת בית הכנסת בבני ברק היא מעשה חמור של שנאה והסתה. ביזוי קודשי ישראל, ובתוך כך השימוש הנפשע בתמונתה של הנערה שירה בנקי ז"ל שנרצחה, הוא מעשה של נבזות ורשעות. לא נעבור על כך בשתיקה. המשטרה תמצה את הדין עם הפושעים, ואנו נבוא עמם חשבון. לקראת חודש אלול עם ישראל צריך להתאחד ולגלות אהבת חינם איש לרעהו".

גם שר החוץ יאיר לפיד (יש עתיד) התייחס גם הוא להשחתה בבתי הכנסת: "קורא למשטרה לחקור במהירות. צריך למצות את כל חומרת הדין עם מי שעשה את המעשה הנורא הזה". גם חה"כ גלעד קריב (העבודה) הגיב: "צלבי הקרס שצוירו על קירות ביתה כנסת בבני ברק הם מעשה בזוי, מסוכן ומעורר שאט נפש. השלכת התמונות של שירה בנקי ז"ל במקום רק מוסיפה לכיעור של המעשה ומחללת את זכרה".

ח"כ מקלב: ליברמן מנסה לסחוט את רה"מ (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
חה"כ אורי מקלב: "תוצאה של ההסתה של ליברמן" | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

חה"כ אורי מקלב (יהדות התורה) התייחס גם הוא להשחתה, ובחר להאשים את שר האוצר אביגדור ליברמן בהסתה: "המראות הללו שהגיעו לפתחה של העיר בני ברק הינם תוצאה ברורה של ההסתה של ליברמן המתמשכת חודשים ארוכים בניסיון להביא לפילוג וקיטוב בעם".

השחתת בית כנסת
צלבי קרס בבית כנסת שהושחת בבני ברק

"רוב הציבור בארץ סולד מכך, אך מערכת הכפשות וההשמצות של השמאל והתקשורת מביאה למקרים נוראיים מעין אלו. אסור שמקרים מעין אלו יעבור לסדר היום, אין מדובר במקרה הראשון שהיה במקום", הוסיף חה"כ מקלב. "פניתי כבר הערב למפכ"ל המשטרה כדי לדעת כיצד הם פועלים כדי שלא נגיע לפגיעה בנפש חלילה. אני קורא לשר לביטחון הפנים שלא להניח למקרה זה, ולמצות את החקירה עד תום".

יעקב וידר, יו"ר סיעת הליכוד בעיריית בני ברק, מסר: "אנחנו רואים בחומרה רבה את האירוע. ריסוס של צלבי קרס על בית כנסת ציוני בעיר מזכיר ימים אפלים מאוד בהיסטוריה של העם היהודי ואסור בשום אופן לעבור לסדר היום במקרה כזה".

השחתת בית כנסת
מתפללים בבית הכנסת שהושחת בידי אלמונים

"אני מצפה ממשטרת ישראל לטיפול מהיר ונחוש כדי שהאחראים לאירוע ייתפסו במהרה ויטופלו במלוא חומרת הדין", הוסיף וידר. חה"כ מיכל וולדיגר (הציונות הדתית) הגיבה גם כן: "אני לא יודעת תוצאה של מה זה, אני כן יודעת שיש לתפוס את האחראים לכך ולהענישם בכל חומרת הדין!!!!" 

השחתת בית כנסת
קונדום בבית הכנסת בבני ברק

שלום כ"ץ, אחד ממתפללי בית הכנסת שפתח את בית הכנסת אתמול בבוקר, אמר: "הגעתי לבית הכנסת ונחרדתי לגלות מציאות נוראית שמבזה את המקום. צלבי קרס מזכירים לכולנו ימים אפלים. אני מקווה שהמשטרה תתפוס את הפושעים בהקדם".