אחרי שהבריח את נכדו איתן מאיטליה והביאו לישראל - שמוליק פלג נחקר היום (שלישי) ביחידת ההונאה של מחוז המרכז של המשטרה בחשד לחטיפתו של הילד. לאחר מכן שוחרר פלג בן ה-58 למעצר בית של 5 ימים, והחקירה בפרשה נמשכת. ההתפתחות היום מגיעה בעקבות תלונה שהגישו קרובי המשפחה של איה בירן, דודתו של איתן והאפוטרופוסית שלו, בחשד לחטיפתו.

החקירה של פלג היא התפתחות נוספת בקרב המשמורת המצער שהתפתח על איתן בן ה-6, שאיבד את הוריו ואת אחיו באסון הרכבל באיטליה לפני כ-4 חודשים. ביום שבת פלג ביקר את נכדו באיטליה, אך לא השיב אותו לבית שבו שהה עם דודתו, ומאוחר יותר התגלה כי השניים טסו יחד במטוס פרטי לישראל. בעקבות המעשה של פלג, קרוב משפחתה של הדודה איה בירן הגיש תלונה במשטרה, שהבשילה כאמור לחקירה היום.

גורמים המעורים בחקירה אומרים ל-N12: "דודתו של איתן, שנמצאת באיטליה, ביקשה מאחיה שמתגורר בזכרון יעקב שיגיש תלונה בשם המשפחה על כך שאיתן נחטף ונלקח ברמייה. הדוד הגיש את התלונה נגד הסבא שהביא אותו. משטרת זכרון יעקב העבירה את התלונה למשטרת מחוז המרכז, משום שהסב מתגורר בפתח תקווה. היום בשעות הבוקר הוא זומן לחקירה באזהרה, שם אמר לחוקריו שהוא לא חטף את איתן, וסיפר להם כיצד הביא אותו לארץ. בתום החקירה שארכה כמה שעות הוא נשלח למעצר בית בן 5 ימים".

עוד אמר הגורם  כי "בשלב הזה נראה ששופטים המתמחים בענייני משפחה ימצאו פתרון לסכסוך, ולא חוקרי המשטרה. יחד עם זאת, התלונה נבדקת על ידי המשטרה אם כי הפתרון בסוף יגיע מכיוונו של בית המשפט".

עורך דינה של איה בירן בישראל, שמואל מורן, שוחח עם כתבת העיתון האיטלקי "לה רפובליקה", שרון ניצא, ועדכן אותה בפרטי הפרשה: "אנו לא יודעים היכן איתן, ביקשתי מבית המשפט להורות למשפחת פלג לספר לנו איפה הוא. אם זה לא יקרה מיוזמתם, אבקש את עזרת המשטרה". עו"ד מורן הוסיף שאין קשר בין המשפחות, אך מכר משותף שאל את בירן אם תרצה לדבר עם הילד והיא הסכימה מיד. לטענת מורן, בירן מעוניינת לקבל את המשמורת על איתן גם בזמן שהותו ושהותה בישראל.

למרות החשד לחטיפה, דודתו השנייה של איתן, גלי פלג, הכחישה בתוקף את הטענה שהוא נחטף: "לא חטפנו אותו וגם לא נשתמש במילה הזו. החזרנו אותו הביתה. נאלצנו לעשות זאת אחרי שלא היה לנו מידע על מצבו הבריאותי והנפשי. אם שופטת לא הייתה קובעת מפגשים - לא היינו רואים אותו". גם סבתו אתי פלג תקפה את האפוטרופוסית: "הוא לא ראה רופא במשך 4 חודשים".

המשטרה בזירת תאונת הרכבל באיטליה (צילום: רויטרס)
אסון הרכבל באיטליה, ארכיון | צילום: רויטרס

אחרי שהבינה שאיתן נמצא בישראל, בירן התייחסה גם היא למחלוקת על המשמורת וקראה לרשויות בארץ: "שתפו פעולה עם האיטלקים כדי שאיתן ישוב הביתה". היא אף טענה שהעברתו של איתן לישראל היא "טרגדיה נוספת" עבורו.

"במשך חודשים אני שומרת על פרטיותו של איתן ועל רווחתו הפסיכולוגית מתוך מטרה לשמור על שלומו", טענה בירן. "איתן הוא גם אזרח איטלקי ולא רק ישראלי. הוא הגיע לאיטליה בגיל חודש ו-18 ימים, חי כל חייו בעיר פאביה והגיע לחופשות בארץ אצל משפחת אימו, כמו ילדים רבים. איתן תמיד גר ליד הבית שלי יחד עם אחי ועם גיסתי. אני לא זרה לאיתן, למרות המידע הכוזב שהופץ".

איתן בן ה-6 איבד את הוריו עמית וטל ואת אחיו הקטן טום בטרגדיה בצפון איטליה, שבה קרון רכבל קרס והביא למותם של 14 בני אדם. נוסף עליהם, נהרגו באסון גם יצחק וברברה כהן, סבה וסבתה של האם טל.