העיר לוד הייתה לאחד ממוקדי העימותים המרכזיים בין אזרחים ערבים ליהודים במהלך מבצע שומר החומות. בזמן המבצע וכמה ימים לאחר ההכרזה על הפסקת אש, פתחה המשטרה 65 תיקים פליליים על עבירות שהתרחשו בעיר. לידי N12 הגיע פילוח הנתונים הפנימיים של המשטרה לפי מקום מגורי החשודים ודתם.

מתוך כלל התיקים הפליליים שנפתחו בתאריכים 10-25 במאי, 50 נפתחו נגד תושבי לוד - 46 מהם לא יהודים, ו-5 יהודים. בנוסף, 6 תיקים נפתחו נגד תושבי ירושלים שאינם יהודים, ואחד נגד יהודי. גם נגד 4 תושבי רמלה לא יהודים נפתח תיק, ואחד יהודי. בתיק שבו יש מספר מעורבים, יהודים ולא יהודים - הוא נרשם תחת שתי הקטגוריות.

תוצאות הפרעות בלוד (עיבוד: AP)
בסך הכול נפתחו 65 תיקים פליליים | עיבוד: AP

כזכור, בחלק מהימים הגיעו תושבים מיהודה ושומרון להגן לדבריהם על התושבים היהודים המקומיים בלוד. לא מפורט בנתונים על אלו עבירות נפתחו התיקים, אבל קיימים 2 תיקים נגד תושבי המועצה האזורית מטה בנימין ו-3 תיקים נגד תושבי המועצה האזורית שומרון.

"הנתונים מלמדים כי בלוד לא הייתה סימטריה באלימות," אומרת נאוה זרנגר, סנגורית פלילית, תובעת משטרתית לשעבר. "מספר הלא יהודים שנעצרו כפול פי חמישה ממספר היהודים ומעיד על אירוע לאומני שטופל לא טוב. לפי המראות שנשקפו בלוד, המספר המועט של פתיחות התיקים מלמד על סובלנות והכלה של המשטרה, שאולי ניסתה להעביר מסר מפוייס אך המסר שעבר הוא מסר בעייתי של התרפסות. לדעתי, כתבי האישום שהוגשו, צריכים בחלקם הגדול לכלול בתוכם אישומים על מניע גזעני. דבר שיחמיר את הענישה וירתיע פורעים נוספים שמחכים להזדמנות הבאה".

עו"ד נאוה זרנגר (צילום: יניר סלע)
עו"ד נאוה זרנגר, "מסר של התרפסות" | צילום: יניר סלע