האסון יכול היה להימנע: לחובתו של ערן אזולאי, הנהג שחשוד בדריסתו למוות של בן ה-12 שלשום (רביעי) בערב יום הכיפורים, היו עשרות עבירות תנועה - כך עולה מכתב אישום נגדו משנת 2015. באירוע המתואר, נטען כי אזולאי נהג "בקלות דעת, נמצא ישן ברכבו וריח אלכוהול חזק מאוד נדף מפיו". המשטרה אף טענה שלנוכח ריבוי העבירות שלו והישנותן - "המשך נהיגתו בכביש מהווה סכנה לציבור".

ערן אזולאי, שחשוד בדריסת ילד בן 12 ביום הכיפורים (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
ערן אזולאי, שחשוד בדריסת ילד בן 12, בדיון הארכת מעצרו | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

כתב האישום הוגש באוגוסט 2015, לאחר שאזולאי נתפס נוהג תחת השפעת אלכוהול ברחוב בלפור בבת ים. הוא אף איבד שליטה על רכבו, סטה מהדרך ופגע בגדר, אך למרבה המזל לא היו נפגעים. על פי האישום, שוטרים שהגיעו למקום מצאו את אזולאי ישן בתוך הרכב, ראשו על החלון וריח אלכוהול חזק נודף מפיו.

זירת התאונה שבה נהרג ילד בן 12 (צילום: אנשי הדממה)
צילום: אנשי הדממה

התנהגותו של אזולאי תוארה כפרועה, והוא סירב לבדיקת נשיפה. כמו כן, הוא התנדנד בעמידה, נראה רדום ונכשל בבדיקות של השוטרים. "הנאשם נהג בקלות ראש, לא נתן תשומת לב לדרך, איבד שליטה על רכבו שסטה ימינה מכיוון נסיעתו, עלה על המדרכה ופגע בגדר", נכתב באישום.

לנוכח התנהגותו של אזולאי באותו אירוע, ובעקבות עברו התעבורתי שכלל יותר מ-40 הרשעות וביניהן נהיגה בשכרות, נטען כי "המשך נהיגתו בכביש מהווה סכנה לציבור", ועל כן בית המשפט התבקש להאריך את מעצרו של הנאשם עד תום ההליכים נגדו. על אף הטענות החמורות, אזולאי המשיך לנהוג עד לטרגדיה שהתרחשה שלשום.

עדת ראייה לתאונה הקשה, שהתרחשה בכביש 4 סמוך לגבעת שמואל, סיפרה: "צרחתי באימה ורצתי לשוליים, קיוויתי שהילד ברח. אחרי שבריר שנייה שמעתי קול נפץ זוועתי של התנגשות, ואחריו ירד עליי ענן אבק וריח נורא של שרפה. צרחתי 'הצילו', ורק חיפשתי את הילד ולא ראיתי אותו. לא ילד ולא אופניים".

עורך דינו של אזולאי טען: "הוא בגדר הלום קרב מהאירוע"

בדיון הלילה בבית המשפט, סנגורו של החשוד טען שלנוכח האירוע הקשה, מרשו "בגדר הלום קרב". לדבריו, ליבו של אזולאי "יוצא למשפחת קורבן העבירה והוא מצר על התוצאה". למרות החשד הכבד נגדו, עורך הדין התעקש שאזולאי "נהג במשנה זהירות, שמר על כללי התנועה ולא הגזים במהירות כפי שהתפרסם בתקשורת. אין בחומר הראיות שהוצג בפני בית המשפט דבר שיכול לסתור את גרסתו בהקשר זה".

על עדת הראייה שהייתה במקום, אמר הסנגור: "החשוד אכן הבחין בה יחד עם הנער. הוא אמר שפתאום נכנסת לך איילה לתוך הכביש, הוא לא הצליח לבלום ומההפתעה שהוא חווה באותה נקודת זמן נגרמה התאונה. לא הייתה לו אפשרות למנוע את התאונה בעקבות התנהגותם של אותן דמויות בכביש. החשש שלי הוא שהאדם הזה, שזועק לחפותו, יישאר במעצר ובסוף יתקבל דוח המאשש את כל טענותיו מהחקירה".

למרות עברו התעבורתי של אזולאי, פרקליטו סבור שאין בכך כדי להצדיק את המשך החזקתו במעצר: "מדובר בעבירה משנת 2015, איזה משקל צריך לתת לזה? המסוכנות כאן לא יכולה להצדיק את המשך שהייתו במעצר".

"מוות מיותר וקשה, אני לא מצליחה להשתחרר מזה"

שרית לאופר בורד, המחנכת של בן ה-12 שנדרס למוות, סיפרה עליו ל-N12: "האימא סיפרה לי שכשהילד היה יושב לאכול והיה צץ לו רעיון, הוא היה הולך לחדר ומנסה לבנות וליישם את זה. הוא היה מוזיקאי וצייר, הבית היה מעוטר בציורים שלו. מהרגע שנודע לי על האסון, הפנים היפות שלו מול העיניים שלי ואני לא מצליחה להשתחרר מזה. מוות מיותר וקשה". לדבריה, לא היו איתו חברים נוספים בערב כיפור. הוא רכב לבד ונסע לבקר חבר שלו בפתח תקווה.

"קשה לאסוף את הילדים והכיתה, ילדים בני 12 - איך עוזרים להם להמשיך הלאה?", שיתפה לאופר בורד. "מצד אחד להתמודד עם אובדן גדול, ומצד שני החיים ממשיכים והם צריכים לאסוף את עצמם. אתמול נפגשנו הילדים, הצוות החינוכי וההנהלה עם השירות הפסיכולוגי העירוני. הם לאט לאט נפתחים ושואלים שאלות קשות, מספרים על חוויות אישיות וזיכרונות שלהם איתו ומה הוא בשבילם – ואיך עכשיו הכיתה שלנו תהיה אחרת כשהוא לא שם".