יהודה משי זהב, יו"ר זק"א לשעבר שחשוד בעבירות מין חמורות נגד נשים, גברים וילדים, הובהל הבוקר (חמישי) לבית החולים שערי צדק במצב אנוש, לאחר שניסה לשים קץ לחייו בביתו בגבעת זאב. בנו הוא זה שהזעיק את כוחות ההצלה שפינו אותו לבית החולים תוך פעולות החייאה. חוקרי המשטרה מצאו בביתו מכתב התאבדות שהשאיר אחריו. פרופ' עופר מרין, מנהל ביה"ח שערי צדק, עדכן כי מצבו עדיין מוגדר קשה מאוד, עם לחץ דם ודופק במצב יציב. לדבריו, "עדיין ישנה סכנת חיים בטווח המיידי - התמונה תתבהר בשעות ובימים הקרובים. ההערכה המאוד זהירה שלנו היא שנגרם נזק".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

משי זהב השאיר אחריו בביתו מכתב התאבדות מודפס, ועל פי הנטען נמצא לידו הפתק הבא שבני משפחתו מכחישים שמדובר בכתב ידו: "סליחה, את העונש שלי כבר קיבלתי, תשתדלו לזכור את הטוב שעשיתי, תשתדלו לזכור תמיד את מה ששכחתי: עין רואה - אוזן שומעת וכל מעשיך בספר נכתבים. אהבתי תמיד ומתבייש מאוד, יהודה".

בעקבות פרסום המכתב, בניו של יו"ר זק"א לשעבר טוענים כי מישהו ניצל את מצוקת המשפחה והוציא מכתב מזויף ובכוונת פרקליטו של אביהם להגיש תלונה במשטרה על המעשה החמור.

חלק מבני משפחתו של משי זהב הגיעו לביתו לאחר ששמעו את הבשורה. כוחות משטרה גם הגיעו למקום והחלו בחקירת האירוע. שכן של משי זהב שפגש אותו אתמול בצוהריים, סיפר: "הוא היה נראה הרוס ומכונס בעצמו. הוא אמר שהולכים לגמור אותו. בשבת היינו יחד בבית כנסת - בשבתות הראשונות לאחר התחקיר הוא לא היה יוצא מהבית". השכן הוסיף: "כולי רועד עכשיו. היינו נפגשים בבית הכנסת והוא היה עוזר למשפחות נזקקות".

יהודה משי זהב, זירה, התאבדות
זירת האירוע בגבעת זאב
יהודה משי זהב ניסה לשים קץ לחייו (צילום: החדשות12)
ביתו של משי זהב, הבוקר | צילום: החדשות12

שכן אחר סיפר על ההלם שבו הוא נמצא מאז ששמע על האירוע: "הוא היה איש חביב, נחמד, מחלק לילדים סוכריות". לדבריו, משי זהב "ממש יהודי חם ואמיתי, היה בן אדם מיוחד - ומהעשייה הציבורית שלו זו נפילה".

פרופ' עופר מרין, מנהל בית החולים שערי צדק, עדכן שמשי זהב נמצא כעת בסכנת חיים מיידית, מאושפז במחלקת טיפול נמרץ ונכון לעכשיו הוא מורדם ומונשם. לדבריו, "לחץ הדם והדופק במצב יציב. אנחנו לא יודעים להעריך במדויק מה מידת הנזק ולכן יש כאן חוסר ודאות רבה. מד"א איתר אותו ללא דופק וללא נשימה והצליחו להחזיר את הדופק. ככל שהזמן יימשך נוכל לקבל הערכה יותר טובה לגבי מצבו: מדובר במספר שעות עד מספר ימים". בהמשך הוסיף: "ההערכה המאוד זהירה שלנו היא שנגרם נזק".

יהודה משי זהב ניסה לשים קץ לחייו (צילום: החדשות12)
ביתו של משי זהב, הבוקר | צילום: החדשות12

מוקדם יותר ציין פרופ' מרין כי "מד"א הגיעו מהר וביצעו את פעולות ההחייאה, אך לפעמים זה יכול להיות עניין של דקות לפה או לפה כדי שישפיעו על התוצאה הסופית". מנכ"ל שערי צדק גם העריך שביממה הקרובה נוכל לדעת אם מצבו מתייצב "ואז תישאל השאלה המרכזית אם נגרם נזק - כן או לא - ובאיזו מידה".

זמן קצר לאחר שהובהל לבית החולים, משערי צדק נמסר: "ליחידת הטראומה במרכז הרפואי שערי צדק הובא יהודה משי זהב לאחר מספר מאמצי החייאה. צוותי שערי צדק ביצעו הערכה ראשונית ומצבו מוגדר אנוש עם סימן להתייצבות מסוימת במצבו. כעת נשלח להמשך בירור".

יו"ר נעמת במסר לקורבנות: "מאמינים לכם על אף האירוע הטרגי"

יו"ר נעמת, חגית פאר, התייחסה לאירוע והדגישה כי "חשוב להעביר מסר חד וברור לקורבנות ולמתלוננים: דווקא היום מאמינים לכם ואיתכם על אף האירוע הטראגי". פאר הוסיפה: "עיתונאים אמיצים חשפו את הפרשה המזעזעת הזאת וכולי תקווה שעל אף האירוע הקשה היום התקשורת בישראל תמשיך לעסוק בנושא הזה, לחשוף עוולות, למנוע מגורמים לטאטא פרשות שכאלו ולהוביל פעמים רבות לתיקון הנדרש".

משי זהב היה נתון לאחרונה תחת חקירה פלילית של משטרת ישראל, בעקבות שורה של עדויות על כך שתקף מינית, נשים גברים וילדים לאורך שנים רבות. החקירה נפתחה בעקבות תחקיר שפורסם בעיתון הארץ, שבו נחשפו עדויות של גברים ונשים שהעידו שמשי זהב ניצל ותקף אותם מינית, חלק מהם בזמן שהיו נערים וילדים.

בית חולים, אמבולנס (צילום: החדשות12)
בית החולים שערי צדק, הבוקר | צילום: החדשות12

בעקבות התחקיר שפורסם וקריאות בציבור לשלול ממשי זהב את הזכייה בפרס ישראל על מפעל חיים, יו"ר זק"א לשעבר הודיע כי הוא מוותר עליו. עם זאת, משי זהב הכחיש את המיוחס לו ואמר שמדובר ב"עלילת דם". "מרשי כמאמין בחפותו יזם את הצעד הלא שגרתי והעמיד את עצמו לחקירה בפני להב", אמר פרקליטו עו"ד אפרים דימרי. "אין למרשי מה להסתיר".

כתבי הארץ, אהרון רבינוביץ ושירה אלק, הביאו את סיפורה של צ', שב-2011, בעודה צעירה חרדית שהייתה נתונה למצוקה כלכלית, יהודה משי זהב התגייס לעזור לה והציע לה סיוע כלכלי. השניים נפגשו ובשלב כלשהו הוא התקרב אליה פיזית. "הוא הפשיט את הבגדים שלי בכוח", שחזרה צ'. לבסוף, הוא הצמיד אותה בכוח לספה שעליה ישבו - וכפה את עצמו עליה. הוא הזהיר אותה שאם היא תדבר, "ג'יפ של זק"א ידרוס אותך".

קורבן נוסף שעדותו פורסמה בתחקיר הארץ הוא נ'. ב-1996, כשהתנדב בזק"א, היה נער בן 16, ואילו משי זהב היה אז בן 36. בין השניים התפתח קשר מיוחד שהוביל לניצול מיני, ועל פי עדותו של נ' הוא הפך ל"זונה במלוא מובן המילה" במשך ארבע שנים ארוכות. "היה מחסן בבית ספר בשכונת רמת אשכול, קיבלתי מיהודה מפתח והייתי צופה שם בטלוויזיה. יהודה היה מגיע ועושה בי כרצונו", סיפר. לדבריו, על אף התעקשותו של משי זהב לקיים יחסי מין מלאים, נ' הצליח לעמוד מולו ולסרב.

אחד מהמתלוננים במשטרה נגד משי זהב הוא משה אייזיק בלוי, שהכיר את משי זהב עוד מימי פעילותם במחתרת הירושלמית קשת לפני שלושים שנה. בריאיון ל"חמש עם" הוא סיפר כי הידיעות על המעשים של משי זהב לא היו חדשות עבורו: "לא הופתעתי – לא אני ולא אף אדם חרדי. לא היה מדובר רק בחשד – ידעתי בוודאות".

"בעדותי במשטרה נתתי פרטים של זונת זכר, שפחת מין שהיה צעיר מיהודה בעשרים שנה", סיפר אייזיק בלוי. "הוא היה בן 15 – יהודה ניצל את מצוקתו וניצל אותו מינית. אני יודע שאותו בחור העיד במשטרה ואישר את דבריי". מקורבו של משי זהב סיפר כי על הקטינים שניצל לכאורה ידעו, אך הופתעו בעניין הנשים והקטינות.