במשך שבעה ימי עדות, שרטט מנכ"ל "וואלה!" לשעבר אילן ישועה את רצף האירועים שהובילו להגשת כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן, לראשונה במדינת ישראל. החקירה הראשית של ישועה אופיינה באמירות מהדהדות, לצד הקלטות ותכתובות דרמטיות שהוצגו על ידי התובעת בתיק 4000 עו"ד יהודית תירוש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חקירתו הראשית של מנכ"ל "וואלה!" לשעבר היא רק קצה קצהו של הקרחון הענק שנקרא תיק 4000. הוא אומנם תיאר בעדותו מספר גדול למדי של אירועים מתוך כתב האישום, אך זו רק המערכה הראשונה. במערכה הזו ניתן לזהות רמזים להמשך שלב ההוכחות - האקדחים שהופיעו בחקירה הראשית של העד הראשון, ויירו רק בהמשך.

באופן מעט מפתיע, נראה שבשני הצדדים מביעים סיפוק מסוים מעדותו של ישועה. בפרקליטות למשל, יכולים להיות שבעי רצון משיתוף הפעולה שלו ומהתיאורים שהוא סיפק. יחד עם זאת, גם הסנגורים הצליחו לאתר כמה נקודות תורפה. את הנקודות האלה הם ינסו להעצים במהלך החקירה הנגדית, שתחל בעוד כשבועיים.

סיקור עדות אילן ישועה ב-N12:

אילן ישועה מלווה באבטחה כבדה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
העד אילן ישועה מלווה באבטחה כבדה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ההישגים של הפרקליטות

הכמות והאיכות

הדיונים האחרונים התמקדו בדרישות הסיקור הרבות שהפנו בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' לאילן ישועה. בכתב האישום מתוארות יותר מ-300 דרישות סיקור כאלה. לדברי מנכ"ל "וואלה!" לשעבר, כלל דרישות הסיקור שקיבל מצד פוליטיקאים ב-13 שנות כהונתו - משתוות לכמות הדרישות שקיבל בשבוע אחד בנוגע לראש הממשלה נתניהו ולרעייתו.

ישועה תיאר מכבשי לחצים אדירים בכל פעם שעלתה ידיעה נגד משפחת נתניהו, לצד דרישות רבות נוספות להעלות ידיעות שליליות נגד יריביו של ראש הממשלה. התיאורים הללו גובו בהקלטות ובתכתובות וואטסאפ בין ישועה לבני הזוג אלוביץ' וגורמים נוספים. כך למשל, בהודעה ששלח זאב רובינשטיין (מקורב למשפחת נתניהו), הוא דרש להעלות פרסומים נגד ח"כ נפתלי בנט וכתב: "הוא (נתניהו) יושב ומסתכל על 'וואלה!'. זה חשוב לו ולה, בהיסטריה". באופן דומה תיאר ישועה ניסיונות להעלות תכנים שליליים על יריבים נוספים של נתניהו מהימין, בהם איילת שקד ואורי אריאל.

דרישות הסיקור המתוארות עסקו במקרים מסוימים גם בידיעות רכילות. באחד המקרים כתב אלוביץ' לישועה שיצפה לטלפון מראש הממשלה בעקבות פרסום על יאיר נתניהו ובת זוגו - "אילן, תמנע זאת בכל מחיר", כתב שאול אלוביץ', "זה תפס כיוונים הזויים. מחר הוא אמור לחתום על האישור להנפקה".

פינוי-מינוי

לצד דרישות הסיקור, הראתה הפרקליטות ניסיונות שונים להשפיע על זהות העיתונאים ב"וואלה!". ישועה העיד בין היתר שהוא נדרש לשלוח הביתה את העורכת טלי בן עובדיה משום שהיא כתבה בעברה נגד שרה נתניהו. מנכ"ל "וואלה!" לשעבר סיפר גם על נתק שנוצר בין בני הזוג אלוביץ' לראש הממשלה ורעייתו, בעקבות מינויו של אבירם אלעד לעורך האתר. "כדי להחזיר את אבירם אלעד טענתי שהוא ימני", העיד ישועה, "איך הסברתי את זה? אמרתי שהוא סגן אלוף בדובדבן. הגעתו הייתה אחד הימים השחורים ב'וואלה!'".   

מעט המחזיק מרובה

ישועה שימש כמנכ"ל אתר "וואלה!", וככזה הוא יכול להעיד בעיקר על דרישות הסיקור, ולא על הצד השני של האישום בשוחד - הפעולות השלטוניות. את הפעולות הללו יתארו עדים אחרים שיופיעו בהמשך. יחד עם זאת, בחקירתו הראשית של ישועה ניתן היה לראות גם ניצנים ראשונים לפעולות השלטוניות. ישועה סיפר למשל שבני הזוג אלוביץ' קשרו פעמים רבות בין דרישות הסיקור לבין הפעולות השלטוניות, ואף הבטיחו לו שניתן יהיה לחזור לשגרה לאחר שישיגו את מטרותיהם.

עדות נוספת לכך נמצאת בהתכתבויות ובהקלטות שהוצגו בבית המשפט. איריס אלוביץ' הוקלטה בשיחה עם ישועה: "אני מוכנה בשביל הקבוצה למכור את נשמתי לשטן, זה עולה לי בבריאות שלא תבין". עם זאת, בהמשך השיחה היא ציינה שהכותרות באתר "צריכות להיות אובייקטיביות". בהתכתבות אחרת שנלקחה מיום הבחירות ב-2015, תשע דקות אחרי סגירת הקלפיות ופרסום המדגמים, אור אלוביץ', בנם של שאול ואיריס כתב: "הצלת את ביבי", ישועה השיב: "אל תצחק, מה שחשוב זה שהוא יעריך וידע לומר תודה", שאול אלוביץ' ענה: "נקווה שכן", ואור אלוביץ' סיכם "לא נקווה, נדרוש".

סיקור עדותו של מנכ"ל וואלה לשעבר ב-N12:

יש כלל קבוע לשמיעת העדויות במשפט פלילי - "תמיד צריך לחכות לחקירה הנגדית". במקרה של ישועה, הכלל הזה תקף ביתר שאת. מדובר בעד שמשתף פעולה באופן כמעט מלא עם הפרקליטות, דבר שקשה לומר באותה מידה על עדים אחרים שצפויים להתייצב בהמשך ההליך. לכן, אין זה פלא שהחקירה הראשית הסתיימה אתמול כמעט ללא הפתעות בדרך. בעוד כשבועיים, עם תחילת החקירה הנגדית - המאזן יתהפך. הסנגורים ישלפו חרבות, הפרקליטות תצטרך לעבור למגננה והעד ישועה יישלח מהזרועות הפתוחות של התביעה - לידיים של ההגנה, שלא מתכוונת לעשות לו חיים קלים.

החקירה הנגדית תהיה ארוכה יותר מהחקירה הראשית. כעשרה דיונים יוקדשו לחקירה הנגדית שינהלו עורכי הדין ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר, המייצגים את בני הזוג אלוביץ'. לאחר מכן יוקדשו כעשרה ימים נוספים לחקירה הנגדית שינהל עו"ד בועז בן צור, המייצג את ראש הממשלה. הסנגורים ינסו להפוך כל אבן כדי להפריך את עדותו של ישועה. ניתן למצוא בדיונים האחרונים כמה רמזים מקדימים למה שצפוי לקרות בחקירה הנגדית, בעוד כשבועיים:

נקודות התורפה

בלון מנופח

הסנגורים טענו בדיונים האחרונים שישועה מנפח את המציאות ומעצים אותה באמצעות תיאורים דרמטיים יתר על המידה.  כך למשל, ישועה אמר בעדותו: "זה היה abuse, הייתי כמו אישה מוכה במובן מסוים. עשו לי abuse ואני עשיתי לאלו שמתחתיי".

אפשר להניח שגם בחקירה הנגדית הסנגורים יטענו זאת, וינסו לאתר סתירות בין העדות של ישועה בבית המשפט, לבין חקירתו במשטרה. כלומר, עורכי הדין של הנאשמים ינסו להפוך את החיסרון ליתרון ולהציג את עדותו של ישועה כעדות מוקצנת. אם תרצו, כמו בלון מנופח - ככל שהוא גדול יותר, כך גם קל יותר לפוצץ אותה.

באופן דומה, הסנגורים טענו כי עדותו של ישועה הייתה כללית בחלק ומהמקרים, ושהוא לא תמיד פירט למי מהנאשמים הוא מייחס את הדברים. השופטת פרידמן-פלדמן העירה אף היא: ״כל אחד הוא אדם בפני עצמו. כשאתה מתייחס למישהו, תפריד ותגיד למי אתה מתכוון".

איפה נאשם 1?

תיק מספר 67104-01-20 ידוע יותר בשמו "משפט נתניהו", אלא שבחקירתו הראשית של ישועה - לא הוצגו ראיות הקשורות לנתניהו באופן ישיר. כבר במהלך החקירה הראשית טען סנגורו של ראש הממשלה, עו"ד בועז בן צור, שישועה מסיק שהפניות הגיעו מנתניהו רק על סמך עדות שמיעה.

לא מן הנמנע שהטענה הזו תחזור גם בחקירה הנגדית. יחד עם זאת, בפרקליטות מלכתחילה לא ציפו שעדותו של ישועה תציג את התמונה הכוללת. מדובר בעד שלא היה מצוי בקשר עם ראש הממשלה, ולכן על חלקו של נתניהו צפויים להעיד חלק מהעדים הבאים.

מעמדו של ישועה

מנכ"ל "וואלה!" לשעבר אילן ישועה לא נחקר באזהרה במשטרה ולא נחשב מעולם כחשוד בפרשה, זאת על אף שהוא שיתף פעולה עם חלק מדרישות הסיקור שהגיעו מבני הזוג אלוביץ'. בנוסף, ישועה גרף 15 מיליון שקלים כבונוס על מכירת אתר יד 2, כפי שעלה בחקירתו הראשית.

לפיכך, הסנגורים גם יכולים לטעון שאם הוחלט לא לחקור באזהרה את ישועה - באותה מידה לא הייתה הצדקה לחקור את הנאשמים ולהעמידם לדין.