על רקע הסרטונים האלימים והמתגרים שפורסמו בשבוע האחרון ברשת טיקטוק, העיר ירושלים הפכה בשבוע האחרון לזירת עימותים מתמשכת בין צעירים יהודים וערבים. המשטרה מתכוונת לתגבר את כוחותיה ברחבי העיר הערב (רביעי) ומחר כדי למנוע הסלמה של המצב. במהלך הלילה נעצר צעיר בן 20, תושב נתניה, שנצפה מיידה אבנים לעבר כלי רכב באזור כיכר צה"ל בבירה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תיעוד שהופץ ברשתות החברתיות מהלילה האחרון מציג תקיפה של ערבי על ידי צעירים יהודים, סמוך לכיכר ממילא. בסרטון נראית קבוצה של צעירים יהודים מקיפה רכב שבו נוסעים שני צעירים ערבים, והם בועטים במכונית וצועקים להם לזוז. לאחר שאחד מהנוסעים יוצא מהמכונית, הוא נראה מותקף באמצעות תרסיס הפלפל, תוך קריאות "מוות לערבים". מ"איחוד הצלה" נמסר כי הנפגע פונה במצב קל לבית החולים הדסה עין כרם.

במקביל, במשטרה קיבלו דיווחים על התקהלות של עשרות צעירים בכיכר צה"ל, ושוטרים שהגיעו למקום הפרידו בין קבוצות כדי למנוע אלימות.

המציאות של ירושלים בימים האחרונים חושפת בעיקר רצון וניסיונות של קבוצות עם צעירים יהודים וערבים להתעמת אלה עם אלה, ובפועל המפגשים האלה מגיעים בדרך כלל לעימותים מילוליים על רקע גזעני ופחות לעימותים פיזיים.

גזרת העימותים משתרעת בעיקר על קו התפר בין שני חלקי ירושלים, במשולש שקודקודיו הן כיכר ציון, צומת ממילא ושער שכם. בערבים האחרונים מתגודדים שם קבוצות של צעירים יהודים וערבים, בדרך כלל משועממים, שמחפשים את המפגשים עם הצעירים מהצד השני ומתגרים בהם.

במשטרה הבינו בתחילת השבוע את פוטנציאל הנזק שעלול לצמוח מהעימותים האלה ולכן הכוחות בכל האזור הזה תוגברו במידה משמעותית, כך שברוב המקרים שוטרים מצליחים להגיע מבעוד מועד למפגשים הטעונים בין יהודים וערבים, ולחצות בין שני הצדדים.

צריך לעשות הפרדה ברורה בין העימותים שהיו באזור שער שכם בין מאות פלסטינים לכוחות משטרה על רקע החלטת המשטרה להציב במהלך חודש רמדאן גדרות באזור "האמבטיה של שער שכם", לבין העימותים בין צעירים יהודים וערבים - שהם בעיקר בהשראת הסרטונים שמתפרסמים בשבוע האחרון ברשת החברתית טיקטוק.

העימותים בשער שכם פרצו בעקבות נימוק שהמחסומים שהציבה המשטרה מפריעים למעבר השוטף של עשרות אלפי מתפללים מוסלמים שיוצאים מתפילת הערב בהר הבית. על כך מחו הצעירים הערבים, וזו הייתה הסיבה לעימותים שם בלי שום קשר לסרטונים שהועלו לרשת החברתית.

פרסום הסרטונים ברשת טיקטוק מדרבן במידה ניכרת צעירים, יהודים וערבים, לצאת בשעות הערב המאוחרות לאזורים האלה לאורך קו התפר ולחפש את העימותים – ובמידה רבה לתעד ולהעלות אותם לרשתות החברתיות.

הערב ומחר המשטרה מתכוונת לתגבר את כוחותיה במשולש הבעייתי שלאורך קו התפר עד כיכר ציון במערב העיר מחשש לפרובוקציות של קיצונים משני הצדדים. במשטרה מדגישים שעד עכשיו נתפסו ונעצרו רוב המעורבים באירועי התקיפה וההתגרות שתועדו ופורסמו בטיקטוק ובסך הכול מביעים שם שביעות רצון מן העובדה שהמתיחות הרבה בשלב הזה לא מגדירה את מזרח ירושלים והעימותים האלימים אינם דומים לאלה שאנחנו עדים להם בימים האחרונים ביפו.