העימותים האלימים אמש (חמישי) בבני ברק הסתיימו בפשיטה של המשטרה על ישיבה בעיר. אלו, החלו כאשר שוטרים ופקחים ששהו ברכב ללא סממני זיהוי משטרתיים הותקפו באלימות על ידי קבוצת חרדים שמשתייכת לחסידות ויז'ניץ-מרכז. הבוקר נשמעת ביקורת קשה בקרב תושבי בני ברק על הכוח הרב שהפעילה המשטרה הלילה, ותיעוד שפורסם ברשתות מראה כיצד שוטר מכה חרדים באלה. השר לביטחון הפנים: "תקיפת שוטרים לא יכולה לעבור בשקט", ליצמן: "ענישה קולקטיבית כלפי מאות אלפים מתושבי העיר".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הכל התחיל אמש, כאשר מתפרעים בבני ברק השליכו אבנים לעבר הרכב, ניפצו שמשות וניקבו את הצמיגים. לאחר מכן, הם ניסו לפתוח את דלתות הרכב ולפגוע ביושביו, והשוטרים נאלצו להזעיק כוחות תגבור למקום. בעקבות האירוע החריג, הגיעו למקום עשרות שוטרים כדי לפשוט על ישיבה בחסידות ויז'ניץ-מרכז, כשהם משליכים רימוני הלם; במהלך פעילות המשטרה נעצרו 6 חשודים בגין הפרות סדר.

במהלך הלילה והבוקר פורסמו תיעודים שונים בהם נראית האלימות שהפגינו השוטרים כלפי המתפרעים. באחד הסרטונים נראה שוטר שמכה את אחד האנשים במקום באמצעות אלה, ואדם אחר שנגרר על ידי הכוחות המשטרתיים.

הכוח הרב שהפעיל הכוח המשטרתי ברחבי העיר גרר ביקורת קשה בקרב תושבי בני ברק: "להגיע לפורעים האלימים ולבוא איתם חשבון זה חשוב, אבל מי שזורק עשרות רימוני הלם ומכה נמרצות תושבים באלות ובבעיטות - זה כבר איבד שליטה. התחושה ברחוב החרדי שבמשטרה החליטו לנקום בציבור שלם".

המשטרה מצידה, פרסמה הבוקר את תגובתה לאירועים וטענה כי אמש התמודדה עם "רצף הפרות סדר קשות ואלימות מצד המון פורע חוק, שתקף באופן ברוטאלי ומשולל כל רסן את כוחות המשטרה וגרם לפציעתם של 7 שוטרים בתפקיד". 

"אנו דוחים על הסף טענות וציוצים חסרי תוכן והגיון, הטוענים לאכיפה 'מחמירה מדי'", הוסיפו, "שעה שפורעי חוק רבים יידו אבנים לעבר שוטרים, הכו ופצעו שוטרים, התפרעו והפרו את הסדר הציבורי והבעירו פחים. עליית המדרגה באלימות שהייתה אמש בבני ברק עולה כדי התנהגות פושעת ומסוכנת. לצערנו פורעי חוק אלו פוגעים ומכתימים ציבור שלם שנפגע בריאותית לא רק כתוצאה מהפרה המונית של התקנות אלא גם מאלימות פסולה המופנית כלפי מי שאוכף את החוק ופועל לשמירת שלומם ובריאותם".

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה התייחס לביקורת וכתב הבוקר: "אוהבים את הנחיות הקורונה או לא - תפקידה של המשטרה לאכוף. תקיפת שוטרים לא יכולה לעבור בשקט. רוב הציבור החרדי וב"ב בפרט שומר חוק ולצערי סבל הלילה על לא עוול בכפו.  אנו במאבק משותף להצלת חיים. האויב הוא הנגיף, לא אחר. אפשר לנצח – יחד. הניחו למריבות כעת. לכל זמן ועת לכל חפץ".

בניגוד לאוחנה, מספר בכירים במערכת הפוליטית גינו את התנהלות המשטרה בבני ברק, בהם גם שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן. "מה שראינו הלילה בבני ברק הוא מסע נקמה פראי ותוקפני מצד שוטרים מוסתים, תוך ענישה קולקטיבית, כלפי מאות אלפים מתושבי העיר, חפים מכל פשע. יודגש, אין כל הצדקה לשום מעשה אלימות מכל סוג, כולל כמובן כלפי אנשי משטרה העושים מלאכתם. כל שימוש באלימות הוא מעשה פסול שיש לגנותו".ליצמן הוסיף: "עם זאת, אני מגנה בתוקף מתן ההוראה להכניס פלוגות שוטרים לפרוק זעמם באלות לעוברי אורח, שימוש ברימוני הלם ומכתזיות, ובמשך כל שעות הלילה סיכנו רבים, תוך פגיעה במנוחת רבבות אזרחים, ביניהם ילדים קטנים, על לא עוול. פניתי לשר לבט”פ אמיר אוחנה ולמפכ”ל הנכנס קובי שבתאי, לקבל הבהרות נוכח התנהגות זו שאינה מוסיפה למאמצי המאבק בנגיף הקורונה, אלא להיפך".

ראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין שוחח הבוקר עם מפכ"ל המשטרה רב ניצב קובי שבתאי בדרישה לחקור מיידית את הירי והשלכת הרימונים הלילה ברחבי העיר. "המראות הלילה ברחובות העיר היו קשים ומיותרים", אמר רובינשטיין. "רימונים וירי חסרי הבחנה ברחובות מתוך יצר נקמה וללא קשר לניטרול מפרי סדר או הוראות הסגר"."אסור שהמשטרה תפעל באופן לא מידתי נגד אוכלוסיה שלמה, ותשדר את המסר ש'אחד יחטא ועל כל העדה תקצוף'", הוסיף. "מעגל האלימות כנגד אזרחים תמימים חייב להיחקר. בני ברק אינה שטח הפקר שבו מותר להשתולל ללא אבחנה. חובה לפעול בתקיפות כנגד אלו שפגעו בשוטרים, ומנגד להגן על כלל תושבי העיר שומרי החוק והסדר המכבדים את השוטרים".

גם סגן שר התחבורה אורי מקלב תקף: "אלימות כנגד אלימות? זריקת רימוני הלם ללא הבחנה, ענישה ואלימות מול עוברי אורח, בהלת תינוקות וילדים קטנים, מעצרי שווא, כל זה מעמיד את השוטרים והמשטרה כולה במקום בו נמצאים הפורעים", כתב מקלב.

סגן השר הוסיף: "אין אלימות תחת אלימות ואין ענישה קולקטיבית מול מיעוט שסרח". עוד נכתב כי מקלב שוחח אמש עם אמיר אוחנה בדרישה לעצור את ההשתוללות של המשטרה: "אסור לאפשר לשוטרים לצאת למסע נקמה, למשטרה יש תפקיד מוגדר בחוק ועליה לפעול אך ורק על פי מה שהחוק מאפשר לה. שלא פועלים כך הם עצמם נהפכים לפורעי חוק".

חרדים תוקפים שוטרים בבני ברק‎ (צילום: דוברות המשטרה)
חרדים תוקפים שוטרים בבני ברק‎ | צילום: דוברות המשטרה

גם סגן השר במשרד החינוך, מאיר פרוש, כתב:  "אני מגנה בתוקף כל אלימות בכל מקום ובכל זמן נגד כל אחד וגם נגד השוטרים שעושים את מלאכתם. ומאידך גם למשטרה אין זכות להתנהג ולהגיב כוחנית באופן לא פרופורציונלי של שימוש ברימוני הלם בשטח צפוף ושימוש באלות נגד עוברי אורח, הדבר אינו מקובל".

עוד כתב: "גם אם המחזה של פגיעה ברכבי המשטרה אינו מוצדק כלל, אסור למשטרה להתנהג כאילו שמדובר במסע נקמה אלים שאינו תורם להשבת השקט לעיר, הדברים היו צריכים להתנהל בצורה חכמה ולא כוחנית. בחצות הלילה דאגתי יחד עם ראש העיר בני ברק לפגישה בין מנהל המוסדות במקום לבין מפקד מרחב דן בניסיון להרגעת הרוחות וצר לי שלא עלה בידינו".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר: "בכל המקרים שראינו עד היום של אלימות, התפרעויות וחתונות המוניות בקרב הציבור החרדי, תמיד הסבירו שמדובר בשוליים ובקבוצות קיצוניות. במקרה של אתמול מדובר בזרם הכי מרכזי - חסידות ויז'ניץ - עם נציגות מכובדת במועצת גדולי התורה ובכנסת. מטריד שעד עכשיו לא שמענו שום גינוי מטעם המנהיגות הרוחנית של הציבור החרדי והגינויים ששמענו מצד רה"מ ומספר חברי כנסת מהמפלגות החרדיות, הם מס שפתיים בלבד".

ליברמן הוסיף: "לו רה"מ היה רוצה לנקוט ביד קשה כלפי אותם פורעים, כפי שהודיע, הוא היה מוציא צו סגירה לאותה ישיבה ומפסיק לתקצב אותה לאלתר. זה יקרה רק אם ישראל ביתנו תהיה גדולה וחזקה ונחליף את השלטון".

גם אמש, ההתרחשויות בבני ברק גררו שורת תגובות חריפות מכל קצות הקשת הפוליטית. ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את האירוע האלים: "אני מגנה בכל תוקף את האלימות כלפי כוחות משטרת ישראל שפעלו בבני ברק ומחזק את ידי גורמי האכיפה שדואגים לשמור על תקנות משרד הבריאות שמצילות חיים. אנו נפעל ביד קשה נגד מפרי החוק, בראש ובראשונה נגד מי שהרים את ידו נגד השוטרות והשוטרים שלנו. אני קורא לכל אזרחי ישראל, בלי יוצא מן הכלל - שימרו על ההנחיות!".

שר הפנים, אריה דרעי, אמר אמש כי "האלימות הקשה הערב בבני ברק, של מספר פורעים נגד שוטרים שהגיעו במסגרת תפקידם לאכוף את הסגר - חמורה ומקוממת. צריך לעצור את הפורעים ולפעול נגדם בכל חומרת הדין. חייבים לשמור על ההנחיות ולהציל חיים. זה בנפשנו!".