"המציאו עבירות, על חלקן נתניהו כלל לא נחקר": עורכי הדין בועז בן צור ועמית חדד הגישו היום (שני) לבית המשפט המחוזי בירושלים את תשובתם לכתב האישום המתוקן נגד נתניהו בתיקי 1000, 2000 ו-4000. הם טוענים שנתניהו מואשם במעשים שהוא בכלל לא נחקר וטענו שראש הממשלה כלל לא קיבל שוחד, ובנוסף - שחקירות ראש הממשלה נפתחו ללא אישור היועץ המשפטי לממשלה כנדרש בחוק - מה שלטענתם מטיל צל כבד על כתב האישום וההליך כולו. 

תשובת פרקליטי נתניהו לכתב האישום - המסמך המלא 

עורכי הדין בן צור וחדד טוענים כי ראש הממשלה נתניהו כלל לא נשאל בחקירותיו על למעלה מ-90% מהפניות ל'וואלה'. לדבריהם, "מתוך 150 המקרים שכתב האישום המתוקן טוען לגביהם למעורבות לכאורה בסיקור התקשורתי ב'וואלה' של ראש הממשלה באמצעות דובריו, נשאל ראש הממשלה רק על מספר מקרים בודדים. איך אפשר להאשים את ראש הממשלה על אירועים שכלל לא נחקר עליהם?". 

בהתייחסם לתיק 1000, הצביעו הפרקליטים על יחסי החברות הקרובים בין ראש הממשלה למילצ'ן, כולל בתקופה שבה נתניהו היה מחוץ לזירה הפוליטית: "היועץ המשפטי עצמו קבע בעניין רות דוד שקבלת מתנות בין חברים היא מותרת ושם היא דווקא היוותה 'אינדיקציה לחברות העמוקה'".

"מילצ'ן לא דיבר איתי בעניין אישי". רה"מ (צילום: החדשות)
יחסי חברות קרובים? נתניהו ומילצ'ן | צילום: החדשות

עוד הם טוענים כי "התכתובות המושחרות הבודדות שהועברו מלמדות שהתיק נחקר כמעט כולו ללא אישור של היועמ"ש, ושחוקרי המשטרה ניצלו אישורים ממוקדים בתיק 4000 כדי לבצע פעולות חקירה שונות, כולל חדירה שלא כדין וללא צו לטלפונים ותיבות דוא"ל, ללא סמכות וללא רשות". 

בעניין תיק 4000 הראו פרקליטיו של ראש הממשלה כי "מרבית הפניות ל'וואלה' היו עבודת דוברות שגרתית ורגילה, למשל הודעות לעיתונות שנשלחו בתפוצה רחבה לכלי התקשורת, ובקשות רגילות ומקובלות לפרסום תגובות. הפרקליטות לא מבינה כנראה כיצד עובדת עיתונות". 

בכל האמור לתיק 2000, הם טוענים ש"קיימת הסכמה חד משמעית על כך שראש הממשלה לא קיבל דבר, והטענה נגדו היא שלא סירב להצעתו של נוני מוזס מספיק מהר. אין כזאת טענה בספר החוקים של מדינת ישראל. זאת טענה מומצאת ואבסורדית שאינה קיימת בדין הישראלי ושאין לה תקדים. פעם אחת המציאו עבירה של 'סיקור חיובי' וכעת המציאו עבירה של 'סירוב לא מספיק מהיר' להצעת שוחד מומצאת". 

מטעמו של נתניהו הוסיפו אנשיו: "כך נראה ניסיון להדיח ראש ממשלה חזק מהימין". 

בפרקליטות השיבו לטענות סנגוריו של נתניהו: "בשלב שמיעת הראיות וליבון הטענות תתברר לבית המשפט התמונה העובדתית המלאה המשקפת את האמת, והגיעה העת שכך ייעשה".

נוני מוזס השיב לכתב האישום: "דוחה מכל וכל את הטענה כי הציע והבטיח שוחד לנתניהו"

מטעמן של עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב-סבאג המייצגות נאשם נוסף בפרשה, מו"ל 'ידיעות אחרונות' ארנון (נוני) מוזס, נמסר כי "מוזס כופר באישום נגדו ודוחה מכל וכל את הטענה כי הציע והבטיח שוחד לנתניהו. האמירות בשיחה בעניין חוק, נאמרו כחלק משיח לגיטימי שמהותו ׳לובינג׳ והאמירות בשיחה בעניין חוק נאמרו כחלק משיח נהוג, לגיטימי ומקובל בין פוליטיקאים וגורמים ציבוריים לבין אנשי תקשורת". 

בנימין נתניהו נוני מוזס (עיבוד: רועי אלימה, פלאש 90)
"השיח בין נתניהו למוזס - לגיטימי ולא פלילי" | עיבוד: רועי אלימה, פלאש 90


לטענתן, ״כתב האישום מתבסס על פרשנות שגויה של האמירות בשיחה תוך התעלמות ממכלול השיחה עצמה ומהשיח הלגיטימי שהתקיים בין נתניהו למוזס לאורך שנים". בתשובתן לכתב האישום הן נימקו כי "ייחוס עבירה למוזס בגין אמירות מסוימות בשיחה הינו ייחוס ראשוני ותקדימי, הסותר מושכלות ראשונים לפיהם שיח כזה, המתקיים ביחסים בין פוליטיקאים וגורמים ציבוריים לבין אנשי תקשורת הוא שיח לגיטימי, שאינו נבחן בשדה של המשפט הפלילי".