זה קרה לפני כמה חודשים בישוב קטן בדרום. צעיר כבן 18 חש ברע והתמוטט במרפסת ביתו. הוא פונה במצב אנוש לבית החולים וכעבור כמה שעות הרופאים נאלצו לקבוע את מותו.

חוקרי תחנת המשטרה במקום מגוריו של הצעיר יחד עם שוטרי המעבדה לזיהוי פלילי מצבו בספה במרפסת כמה בלוני גז קצפת קטנים זרוקים בפינה. "אין לנו מושג מה קרה לו. הוא אף פעם לא השתמש בסמים. אפילו סיגריות לא עישן", סיפרו בני המשפחה לשוטרים.

חקירה מעמיקה של המשטרה גילתה שאותו צעירה שאף גז קצפת בכמויות גדולות. בחדרו נמצאו עשרות בלוני גז קטנים.

"בני הנוער, צעירים וחיילים לא מבינים שמדובר בגז קטלני ביותר. הם מתמכרים אליו בקלות מבלי לדעת שהוא עלול לגרום למותם או לנזק בלתי הפיך", טוען סנ"צ שמעון פורטל ראש ענף מודיעין במשטרת המחוז הדרומי. "זה גז זול מאוד, קל להשגה וממכר בקלות. צריכה גדולה שלו גורמת למוות וכבר היו כמה מקרים כאלה בארץ".

בחודשים האחרונים גז הקצפת, שמשמש קונדיטורים להכנת קצפת, הפך ללהיט קטלני ומסוכן בקרב תלמידי תיכון וצעירים בישראל. השיטה פשוטה: מזרימים את הגז מהמיכלים לבלון ושואפים את תכולתו.

ההערכה היא ששלושה צעירים ובני נוער איבדו את חייהם כתוצאה משימוש חריג בגז. עשרות אחרים אושפזו בבתי חולים ברחבי הארץ לאחר ששאפו כמויות גדולות מהגז.

"אתה בעיקר מאבד שליטה. לא יודע מה אתה עושה. היו לי חברים שקפצו ממרפסות או מגגות של בתי ספר ובנס לא נהרגו. חלקם שברו רגל או יד"

"אי אפשר להסביר את החוויה הזו", מספר א', תלמיד תיכון בן 17 ממרכז הארץ. "אתה פשוט עף, מרחף, מתנתק מהעולם ואתה בעיקר מאבד שליטה לא יודע מה אתה עושה. היו לי חברים שקפצו ממרפסות או מגגות של בתי ספר ובנס לא נהרגו. חלקם שברו רגל או יד. זה סוג של סם הזיה דומה לגז מזגנים רק שהוא זול מאוד. שני שקל לבלון גז זה כלום כסף חברים שלי קונים עשרות כאלה מידי חודש. הם מכניסים את הבלון למיכל משחררים ואז שואפים אוֹתו ומתמסטלים".

מיכל גז לקצפת
מיכלים שנמצאו על ידי המשטרה במהלך חקירה

חוקי לגמרי

את הגז שמשמש להכנת קצפת אפשר להשיג בכל מקום. החל מסופרמרקט שכונתי, פיצוציות, סופרמרקטים גדולים וכלה באתרים באינטרנט. 24 בלוני גז עולים בממוצע 50 שקלים. במקומות מסוימים תשלמו שני שקלים בלבד על מיכל. הכל תלוי בכמות.

"מאות צעירים מגיעים לפה כל שבוע לרכוש בלוני גז קצפת", מגלה בעל פיצוציה בבאר שבע. "הם טוענים שאימא שלהם שלחה אותם. גם אם אני לא רוצה להאמין אין לי דרך לבדוק את זה. יותר מזה, זה חוקי למכור את זה לכל אחד. אין איסור בחוק. היו כמה תיכוניסטים שסיפרו לי שהם שואפים את זה כמו גז צחוק של מזגנים, אבל הם לא קנו אצלי. באו לקנות דברים אחרים והתחילו לדבר על זה".

"מאות צעירים מגיעים לפה כל שבוע לרכוש בלוני גז קצפת", מגלה בעל פיצוציה בבאר שבע. "הם טוענים שאימא שלהם שלחה אותם. גם אם אני לא רוצה להאמין אין לי דרך לבדוק את זה"

במשטרה מודאגים מאוד מהתופעה. "נתקלנו בכמה מקרים כאלה, כולל מוות של צעירים", אומר סנ"צ פורטל, "הם חושבים ששאיפת הגז לא תגרום להם לנזקים לכן הם משתמשים בכמויות גדולות. הסם  הזה תפס בישראל בשנה האחרונה והוא מכונה 'הסם של העניים' בגלל המחיר הזול שלו. הוא ממסטל מאוד והתופעות שלו יכולות לגרום למשתמשים לאבד שליטה, להרגיש תחושת ריחוף וניתוק מהסביבה ולעשות מעשים הזויים שעלולים לגרום למותם. זה דומה לטריפ. ההשפעה שלו על גוף האדם יכולה להימשך כרבע שעה. מעבר לפגיעה הפיזית הוא גורם לנזק נפשי קשה מאוד".

על פי המידע שנאסף באחרונה במשטרת המחוזי הדרומי מרבית המשתמשים בסם הם תלמידי תיכון בגילאי 16, 17 וצעירים עד גיל 23 כולל סטודנטים, חיילים וחיילים משוחררים.

בפשיטות שערכו בלשי המשטרה במחוז הדרומי על ריכוזים של צעירים ביישובים באזור הם מצאו כמויות עצומות של בלוני גז קצפת מלאים וריקים. הגז עצמו, כך מתברר, החל להימכר גם בקבוצות ייעודיות באפליקציית טלגרם, מה שהופך אותו לעוד יותר נגיש לכל אחד.

סנ"צ שמעון פורטל (צילום: משטרת ישראל)
צילום: משטרת ישראל

"שאפתי את הגז הזה כמה פעמים וכשראיתי שאני עושה שטויות ומאבד שליטה הפסקתי עם זה כשהבנתי שזה מסוכן ויכול לגמור לי את החיים", אומר יונתן, בן 17 מאחד הישובים בדרום הארץ. "הבעיה בכל השימוש בגז קצפת זה שההורים לא יודעים על כך. אנחנו מסתירים את זה מהם. יש לי חברים שגנבו בלוני גז קצפת מהמטבח בבית. זו תופעה מטורפת".