סרטון שפורסם היום (חמישי) מציג תיעוד קשה של מקרה שאירע אתמול בתחנת הרכבת הקלה בירושלים. בסרטון נראות שוטרות מנסות להקים אישה מהספסל עליו ישבה, גוררות אותה על הרצפה ואוזקות אותה. בריאיון לחמש עם עמליה דואק שוחחנו עם אותה אישה, שביקשה להישאר בעילום שם וסיפרה: "מד"א הגיעו לבדוק אותי, לא שחררו לי את האזיקים בערך שעתיים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"המסכה לא הייתה על האף", סיפרה ג'. "פשוט קשה לי מאוד לנשום והיה 12 בצהריים. אז אני לא יכולה לשים את המסכה על האף. אני בדרך כלל כן מקפידה על זה כי אני עובדת במרפאת שיניים ששם מאוד מקפידים. ישר הם ראו אותי, ביקשו ממני תעודת זהות".

ג' המשיכה וסיפרה: "מרוב הלחץ כנראה הבאתי להם את מספר תעודת הזהות. אין לי מושג למה, הם לא מצאו את זה במסוף שלהם. איך שלא מצאו שמו לי את האזיקים ישר, גררו אותי. כשהיה לי אזיקים נתתי להם את תעודת הזהות שלי. מד"א הגיע לבדוק אותי, כי אני הייתי בסחרחורת. אני פשוט שוכבת שם, הוא אמר לי 'תשכבי אני צריך לבדוק אותך'. לא שחררו לי את האזיקים למרות שמד"א הגיע, בערך שעתיים. קמתי בבוקר וכל הכתף כואבת לי".

בסרטון שהופץ ברשתות החברתיות נראית אישה ישובה על ספסל בתחנה לאחר ששוטרים ביקשו ממנה לשים את מסכת הפנים כיאות. לאחר שלא הסכימה להזדהות בפניהם לצורך רישום דוח, החלו שתי שוטרות לנסות ולהקימה מהספסל בכוח - ובשלב מסוים הן נראות גוררות אותה על הרצפה, תוך זעקות ממושכות של האישה.

בזירה נכחו שני שוטרים נוספים - ותוך שזעקות האישה נמשכות והיא כבר על הרצפה ומבקשת שישחררו אותה לביתה, ובסופו של התיעוד הקשה היא נראית שכובה על הרצפה כשהיא אזוקה בידיה. הסרטון מגיע ברקע מספר תיעודים נוספים בהן נראים השוטרים נוהגים באלימות כלפי אזרחים ללא סיבה מספקת.

"במהלך פעילות אכיפה של השוטרים בירושלים, זיהו את האישה שירדה מהרכבת הקלה כשהיא לא עוטה את המסכה על פניה כנדרש", נמסר מהמשטרה בתגובה. "כשהבחינה בשוטרות, ניסתה לחמוק מהם וכשעיכבו אותה לזיהוי, סירבה להזדהות בפניהן, תוך שהיא מנסה ללכת מהמקום על פסי הרכבת. לכן עוכבה תחילה על ידי השוטרות, וחרף אזהרות חוזרות ונשנות לשתף פעולה ולא להכשיל את האכיפה, הן נאלצו לעצור אותה לאחר שסירבה לעיכוב ולבסוף לאזוק אותה לאור התנגדותה למעצר. לאחר שזוהתה, וחרף התנהלותה הפסולה בניגוד לחוק, הוחלט להסתפק רק ברישום הדוח בגין אי עטיית המסכה כנדרש - והיא שוחררה לדרכה". 

על רקע התיעודים הרבים שמגיעים לכלי התקשורת, ובהם נראים שוטרים מתנפלים על אזרחים שלא עטו מסכות במרחב הציבורי - כתב השבוע השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה מכתב חריף ליועמ"ש מנדלבליט בנושא. במכתב ביקש אוחנה ממנדלבליט להתיר למשטרה לפרסם את הסרטונים המלאים למרות חקירה של מח"ש בעניין, מבלי שהדבר ייחשב "שיבוש הליכי חקירה".