מלווה באבטחה כבדה הגיע אתמול (ראשון) בנימין נתניהו לבית המשפט המחוזי בירושלים כדי להתייצב בפני השופטים. הוא ישב על ספסל הנאשמים ושמע את שלושת האישומים נגדו - שוחד, מרמה והפרת אמונים. לצדו של נתניהו התייצבו חברי כנסת ושרים בכירים, והוא עצמו הבטיח להילחם על חפותו בנאום שנשא דקות ספורות לפני הדיון, בו האשים את המשטרה, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה בתפירת תיק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

שעות לאחר מכן כבר הגיב היועץ המשפטי לממשלה על המתקפה של נתניהו, אך החליט שלא להשיב בירי כבד לירי הכבד. בפרקליטות, כך מתברר, חישבו מסלול מחדש כי הבינו שהם עלולים להיגרר לקטטות רחוב. זה קרה בשבוע שעבר כשפרקליטי נתניהו האשימו את הפרקליטות שהם חלק מקמפיין "רק לא ביבי" וחותרים לתמונה של נתניהו על ספסל הנאשמים. בפרקליטות ענו שמדובר בטענות כוזבות, אך הבינו שהם עלולים להיגרר לקרבות קשים והחליטו להנמיך את הלהבות ולהסתפק היום בהודעה מטעם היועץ המשפטי לממשלה.

נתניהו בבית המשפט
צילום: חדשות 12

ברקע המתקפות על הפרקליטות, נתניהו יצא היום עם הישג מהדיון לאחר שעל דעת הפרקליטות הסכימו כל עורכי הדין באולם שהנאשמים לא יצטרכו להופיע לכל הדיונים המקדמיים. המשמעות היא שייתכן שהפעם הבאה שבה נראה את ראש הממשלה בבית המשפט תהיה ב-2021.

אמש פרסם ראש הממשלה סרטון הפונה לתומכיו: "תודה לכם. כל כך ריגשתם אותי", אמר נתניהו. "ראיתי המונים-המונים לאורך הרחובות, מחזיקים את הדגלים כחול-לבן. הלוואי שהייתי יכול לצאת וללחוץ את היד של כל אחד ואחד מכם".

"תודה לשרי הליכוד, חברי הכנסת וסגני השרים", הוסיף ראש הממשלה. "מאוד ריגשו אותי. באמת. תודה לכם שבאתם. תודה על התמיכה האדירה".

בכחול לבן נזהרים - אך מזהירים

ואיך מסתכלים על המתקפות השותפים החדשים של נתניהו מכחול לבן? נראה שהאירוע הזה הוא פיגוע תדמיתי לכחול לבן, לא פחות ממה שהוא בעבור הליכוד מבחינת פוטנציאל הנזק שלו. המניה של נתניהו כבר מגלמת בתוכה את כל מה שקשור במשפט ובסביבת גנץ מבינים זאת.

נתניהו ושרים בבית המשפט
נתניהו ושרים בבית המשפט

בכחול לבן תכננו לא להתייחס לדיון בבית המשפט אבל רק כשראו את עוצמת המתקפות הם בחרו בדרך ביניים: לגבות את מערכת אכיפת החוק, אך לא להשמיע את הזמירות שהשמיעו בעבר בקשר להגנה על שומרי הסף.

הדילמה שלהם מורכבת: מצד אחד הם רוצים לשמור על המאחז שהשיגו, משרד המשפטים. הם גם גאים מאוד בזה שהמשפט נפתח כסדרו ומבטיחים שלא יתנו לשבש אותו בשום פנים ואופן בעתיד. הם רוצים לשמור על המשרד ויודעים שנתניהו רגיש מאוד לכל אמירה בעניין. מצד שני, אין שום משמעות למשרד אם לא עושים איתו כלום.

בינימין נתניהו
בינימין נתניהו | צילום: החדשות 12

בינתיים מנסים בכחול לבן להשאיר את כל הכדורים באוויר. אם זה יימשך, מבהירים בכירים במפלגה, יהיה להם קשה לשמור על איפוק סביב המתקפות על מערכת אכיפת החוק. זו תהיה התאבדות פוליטית מבחינתם להשאיר את התגובות למתקפות על אש קטנה כמו שקרה היום.

שווה להפנות זרקור גם לימינה – שקד ובנט שומרים על שתיקה, לא מגבים את נתניהו לאורך היום הזה כמו שראינו מצד שרים בימין. השתיקה הזו היא כמובן איתות לנתניהו – בסיבוב הזה לא תקבל את התמיכה שלנו.

משפט נתניהו
משפט נתניהו | עיבוד: יהונתן ולצר, TPS

לראיות של נתניהו ערך ציבורי, לא משפטי

כנאשם יש לנתניהו, לדבריו, ראיות הגנה מצוינות - מסמך משרד המשפטים משנת 2017, וכן אופן חקירת עדי המדינה, והאינוס שלהם לטענתו. לנוכח הדברים האלו, העובדה שבזבז היום את התחמושת בנאום ולא שמר אותה למשפט, מעלה את ההערכה שלראיות ההגנה שהוצגו יש אמנם ערך ציבורי - אך לא משפטי.