על רקע החלטתו של אבו מאזן להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל, השטח מוסיף לבעבע בגדה המערבית. שני בני אדם נפצעו בקרב יריות שהתפתח היום בבית לחם בין אנשי הביטחון הפלסטיני לאנשי פתח. אחד מהפצועים הוא איש תנזים שפעל כסוכן סמוי של מנגנוני הביטחון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במקביל, כוחות פלסטיניים המשיכו גם אתמול (שבת) לסגת מעמדותיהם בשטחי B ו-C ומתכנסים בתוך שטחי A. בחלק מהמקומות הנסיגה בוצעה בהנחיית צה"ל. אחרי שכל דרגי התיאום קיבלו הודעה על הפסקת הקשר עם הכוחות הישראלים, כעת בוטלו גם מפגשי מח"טים בדרגים נמוכים יותר.

המצב החדש מדליק כמה נורות אדומות בישראל. למרות המסרים המרגיעים שהרשות הפלסטינית מעבירה בימים האחרונים, שלפיהם אינה תומכת באלימות, קיים חשש מיוזמות מקומיות ומפיגועים של אנשי פתח. בתמונות שצולמו שלשום בקלקליה נראים חמושי פתח, אנשי תנזים, יוצאים למרכז העיר ויורים באוויר כאות תמיכה בהפסקת הקשר בין ישראל לרשות.

רק ביום רביעי הודיע דובר צה"ל כי כוחות הביטחון חוקרים חשד לניסיון פיגוע סמוך לשכם. מדובר באירוע שהתרחש בשעות אחר הצהריים, סמוך לכפר חווארה שבמרחב החטיבה המרחבית שומרון. במהלכו, על פי עדויות בשטח, חשוד כיוון כלי נשק לעבר רכב ישראלי וניסה לירות לעבר יושביו.

נהג הרכב שהבחין באיום החל במרדף אחר החשוד שכלל ירי והחשוד נמלט. אתמול פורסם לראשונה ב-N12 כי החשוד בניסיון פיגוע זה הוא שוטר פלסטיני. הוא נמצא בתחנת משטרה בשכם, ובישראל מתקשים לדרוש את הסגרתו לצורך חקירה בגלל הפסקת הקשרים והתיאום הביטחוני.

אחד מהמוקשים הכי משמעותיים הוא כניסת חיילי צה"ל לשטחי A לשם ביצוע מעצרים. קיים חשש גדול מפני אי-הבנות שעלולות להתפתח לכדי תקריות כמו זו שקרתה מחברון השבוע, שבה כוח צה"ל הגיע ליעדו ונתקל במחסום של השב"כ הפלסטיני - שמנע את מעבר החיילים. אירוע זה נגמר בשקט והכוח עזב את המקום, אולם הסיטואציה הייתה יכולה להסתיים אחרת לחלוטין.

עימותים בבית לחם
עימותים בבית לחם

עולים גם סימני שאלה - למשל, איך מעבירים סחורה לגדה ולעזה? נכון למחר הדברים עוד מתואמים אבל החל מיום שני למעשה אי אפשר יהיה להעביר דברים לתוך רצועת עזה דרך מעבר כרם שלום, וזאת משום שישראל לא מדברת עם חמאס. קודם לכן הרשויות בישראל דיברו עם הרשות הפלסטנית, אולם כעת הקשר הזה נעצר.

קשה לראות איך הפסקת התיאום האזרחי תימשך לאורך זמן רב. עיד אל פיטר מתחיל מחר, מסתיים ביום שלישי ואחרי זה תושבי הרשות קמים למציאות מאוד מטרידה.