אחרי חקירות שנמשכו שנים והניבו כתב אישום על עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים - ביום ראשון הקרוב ראש הממשלה נתניהו יתייצב בבית המשפט, מול הרכב של שלושה שופטים, לפתיחת משפטו. איך זה צפוי להיראות? זהו לוח הזמנים הצפוי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כמה זמן ייארך המשפט?

זאת כנראה השאלה המעניינת ביותר. ההערכות וניסיון העבר מלמדים שהמשפט בערכאה הנוכחית, בית המשפט המחוזי בירושלים, צפוי להיארך לפחות שנתיים, אולי אפילו שלוש. כל זה, כשבאמצע יכולים להיכנס שיקולי לו"ז של ראש הממשלה, כמו: ביקור מדיני חשוב שנקבע בזמן דיוני ההוכחות, זאת רק דוגמה כמובן.

מה יהיה ביום ראשון?

הדיון הוא דיון הקראה בלבד, וככל הנראה כבר במהלכו יעלו טענות מקדמיות של הסנגוריה, כמו טענות על אכיפה בררנית כלפי נתניהו. הסניגוריה תבקש זמן להעלות את הטענות המקדמיות על הכתב, סדר זמן של 60 יום, למאשימה יינתנו גם 60 יום למתן תשובה, ואז ייקבע דיון בעל פה בעניין.

המשמעות היא שרק כעבור מספר חודשים לא מועט - בין חצי שנה לשנה - יתחיל הלכה למעשה הדיון עצמו, עם ההוכחות והעדים - 333 במספר. חלקם יתבקשו לעלות לדוכן העדים, ואלו רק עדי המאשימה.

מה יקרה אם ראש הממשלה יורשע?

אם תהיה הרשעה - צפוי ככל הנראה גם ערעור מצדו של נתניהו, מה שיוסיף בערך עוד שנתיים בבית המשפט העליון, אלא אם השופטים יחליטו לפנות זמן לתיק הספציפי הזה ולתת לו עדיפות - ואז ערכאת הערעור יכולה להתקצר לחצי שנה. אולי שנה.

אם נסכם, התהליך המשפטי נגד ראש הממשלה נתניהו הולך להיות ארוך. יחד עם זאת, יש את האפשרות שבמהלך המשפט הצדדים יסכימו על הסדר טיעון, מה שכרגע כמובן לא עומד על הפרק - הן מבחינת נתניהו והן מבחינת הפרקליטות.