נערה בת 16 מירושלים, שמשפחתה מוכרת לרווחה, צלצלה למשטרה כדי לדווח על בן משפחה שנקט באלימות נגדה. לאחר שהגיע לתחנה וסירבה להתלונן - המשטרה זימנה אותה שוב, והעבירה אותה לתחנה אחרת כדי להיוועץ עם גורמים ממשרד הרווחה. אלא ששם היא הוחזקה שעות ללא אוכל ומים - וכשהתעקשה להשתחרר, המשטרה טוענת כי תקפה שוטרת וגרמה לפציעתה. כשהובאה בפני שופטת - היא הורתה על שחרורה ונזפה בשוטרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשבוע שעבר הנערה צלצלה למשטה לפנות בוקר ודיווחה כי בן משפחה היה אלים כלפיה, בביתה שבעיר העתיקה. השוטרים הדריכו אותה כיצד להגיע לתחנה המשטרה הקרובה ושם החליטה הקטינה לא להגיש תלונה ולשוב לביתה.

לאחר ששבה לביתה, התקשרו אליה מהמשטרה וביקשו ממנה להגיע לתחנה פעם נוספת. בתחנה הסבירה הקטינה בשנית כי היא לא מעוניינת להגיש תלונה נגד בן משפחתה, ובעקבות החלטתה השוטרים העבירו אותה בניידת לתחנה אחרת, כדי להיוועץ עם גורם מהרווחה בעיריית ירושלים.

הוחזקה שעות ללא אוכל ומים

בזמן שבמשטרה המשיכו את החקירה באשר לתלונתה, הקטינה הושארה בתחנה מהשעה 6 בבוקר והוחזקה ללא אוכל ומים. למרות בקשותיה החוזרות ונשנות ללכת הביתה, החוקר לא הסכים לשחרר אותה מהמקום ומנע ממנה לעזוב את התחנה. בעודה דופקת על הדלת, שוטרים נוספים הגיעו להרגיע אותה ולפי טענת המשטרה במהלך האירוע תקפה הקטינה שוטרת, שנפצעה ופונתה לבית החולים. בעקבות המקרה הקטינה נעצרה במקום.

רק אחרי שנעצרה – נציג מהסנגוריה הציבורית, עו"ד איליה תיאודורי, הגיע לתחנה. עורך הדין נוכח לדעת כי המשטרה מבקשת להאריך את מעצרה ב-3 ימים. כשהובאה לבית משפט לנוער, בבית המשפט השלום בירושלים, החליטה השופטת שרון לארי-בבלי לשחרר את הקטינה ללא תנאים ואף נזפה במשטרה על התנהלותה.

"הפרו ברגל גסה את כל זכויותיה של הקטינה"

בהחלטה נכתב: "לא מצאתי כי קיים ולו בדל חשד סביר שהמשיבה ביצעה את המיוחס לה בבקשה. המבקשת הפרה ברגל גסה את כל זכויותיה של הקטינה ולא אתפלא אם קטינה זו למדה את הלקח שאין כל סיבה לסור למשטרה ולהתלונן גם אם היא קורבן או לשתף פעולה עם חקירה בה היא המתלוננת".

"אני מורה על שחרורה של המשיבה ללא כל תנאי. מאחר ומדובר בקטינה בת 16 שנועלת כרגע כפכפים (ובחוץ סערה), אני מורה על משטרת ישראל להסיע אותה מבית המשפט לביתה ולוודא שהיא נכנסת לבית בטוח". לאחר הדיון הנערה סירבה לחזור לביתה ואף התעמתה על כך עם השוטרים, והשופטת אישרה שיש לקחת אותה למקום אחר.

"בעטה, דחפה והשתוללה במקום"

מעו"ד איליה תיאודורי נמסר: "התנהלות המשטרה אינה מקובלת כלל, וכאשר בן אדם מגיע ומחליטה לאחר משבה שאינו רוצה להגיש תלונה, אפשר לברר את העניין בצורה מכובדת. אם הוא לא רוצה אז משחררים אותו הביתה, למה להשאיר אותה שם 5 שעות בלי לדבר איתה בכלל. אין להתנהלות כזו כל הצדקה או סיבה".

ממשטרת ישראל נמסר :"בשעה שהשוטרים טיפלו בתלונה וניסו לערב גורמי רווחה במטרה למצוא עבורה פתרון הולם, החליטה הצעירה להשתולל ולהכות את השוטרת שהייתה עמה. לאחר ששלחה אגרוף לפניה מה שגרם לה דימום מהאף, שרטה אותה, בעטה, דחפה והשתוללה במקום - נאלצו השוטרים להשתלט עליה ולעוצרה בעוד השוטרת שנפצעה פונתה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. החלטת בימ״ש אינה מעידה כהוא זה על חפותה או תוצאות ההליך בעניינה והחקירה נמשכת. אנו רואים בחומרה רבה כל תקיפה של שוטרים משרתי ציבור ונמשיך למצות את הדין עם כל מי שיפעל באלימות ויפגע בלובשי מדים באשר הם".