מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו: פחות משבועיים לפני הבחירות, הנהלת בתי המשפט הודיעה היום (שלישי) על התאריך שבו ייפתחו הדיונים במשפטו של ראש הממשלה - 17 במרץ, שבועיים לאחר הבחירות ויום למחרת השבעת הכנסת. נתניהו - שמואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים בשלוש פרשות שונות - יהיה ראש הממשלה המכהן הראשון שמתמודד עם משפט פלילי. נתניהו ויתר הנאשמים יהיו מחויבים להתייצב בבית המשפט להקראת כתב האישום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשבוע שעבר הודיע בית המשפט המחוזי בירושלים כי בראש ההרכב תעמוד השופטת רבקה פרידמן-פלדמן. שני השופטים הנוספים יהיו משה בר-עם ועודד שחם‎.

אישום בגין שוחד נגד מוזס ואלוביץ' (צילום: הדס פרוש, רועי עלימה, פלאש 90, חדשות)
יתייצבו גם הם בבית המשפט. מילצ'ן, מוזס ואלוביץ' | צילום: הדס פרוש, רועי עלימה, פלאש 90, חדשות

השופטת פרידמן-פלדמן דנה בתיק אולמרט-טלנסקי, במשפט רצח הנערה נועה אייל ז"ל שפוענח לאחר 21 שנה בזכות בדיקת DNA ובמשפטו של השר לשעבר איציק מרדכי שהורשע במעשים מגונים. ‎פרידמן-פלדמן הייתה בין השופטים שהחליטו בשנת 2015להפוך את הזיכוי של אולמרט להרשעה ב"תיק טלנסקי". בהכרעתה מתחה ביקורת על השופטים שלא הרשיעו את אולמרט בפעם הראשונה‎.

השופט עודד שחם היה בדעת המיעוט בבית משפט השלום וסבר כי יש להרשיע את צחי הנגבי בפרשת המינויים הפוליטיים במשרד לאיכות הסביבה בעבירות של הפרת אמונים ושוחד בחירות. הוא נותר בדעת מיעוט ורוב האישומים נגד הנגבי אז בוטלו בנימוק של הגנה מן הצדק.‎

נוני מוזס (צילום: KokoFlash90)
מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס | צילום: KokoFlash90
נתניהו מילצ'ן בעבר (צילום: פלאש 90, חדשות)
נתניהו וארנון מילצ'ן | צילום: פלאש 90, חדשות

השופטים עודד שחם ומשה בר-עם מונו באותה ישיבה של הוועדה למינוי שופטים לבית המשפט המחוזי בשנת 2012. בוועדה חבר השר גלעד ארדן, שהוא גם עד תביעה בתיק 4000. ‎

כתב האישום המלא נגד נתניהו: שוחד, מרמה והפרת אמונים בשלוש פרשות
 
לפני כשבועיים הגיש היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט את כתב האישום נגד נתניהו לבית המשפט המחוזי בירושלים - שעות בודדות לאחר שנתניהו הודיע כי הוא מושך את בקשת החסינות שהגיש לכנסת. 

במשפט האחרון בכתב האישום צוין כי המדינה תבקש להטיל מאסר בפועל על הנאשמים, אם יורשעו: ראש הממשלה נתניהו, מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, שאול אלוביץ' ורעייתו איריס.‎

"כידוע, ביום 21.11.19 החליט היועץ המשפטי לממשלה על הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה ואחרים בפרשות המכונות '1000', '2000' ו-'4000'", ציין מנדלבליט בהודעתו על הגשת כתב האישום לפני כשבועיים.

מנדלבליט הסביר מדוע הוגש כתב האישום בעיתוי זה: "בהתאם להוראות חוק חסינות חברי הכנסת, זכויותיהם וחובותיהם, כתב האישום לא הוגש לבית המשפט, על מנת לאפשר דיון בבקשת ראש הממשלה מהכנסת לקבלת חסינות".

מנדלבליט הוסיף: "בעקבות הודעת ראש הממשלה מהיום כי הוא מושך את בקשתו לקבל חסינות מהכנסת, אנו מעדכנים כי כתב האישום הוגש למזכירות בית המשפט המחוזי בירושלים, כמתחייב בחוק". 

לקריאת כתב האישום המלא נגד נתניהו לחצו כאן