שעות ספורות אחרי שיצא לאור החשד להפעלת כת בירושלים שבה הוחזקו עשרות נשים וילדים בתנאי עבדות, נחשפו פרטים על החיים הקשים בצל הרב שעל פי החשד "שלט באופן אבסולוטי" בכפופים לו. לפי דבריו של נציג המשטרה בדיון להארכת מעצרו של הרב החשוד, בנות שהוחזקו ב"סמינר" נאלצו להכניס את אצבעותיהן ללהבות כדי להבין מה יקרה להן בגיהנום אם לא יצייתו להוראות, וקטינים הותקפו באלימות כצעד משמעתי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בשלב החקירה הסמוי התקבלו עדויות מנשים שהיו בכת, מקרובי משפחה וגם מנציגי מדינה", הסביר נציג המשטרה בבית המשפט. "הבנות היו צריכות לבקש מהחשוד אישור לכל מיני פעולות הכי בסיסיות, ולעדכן אותו בכל דבר ודבר מהתנהלותן היום-יומית. יש מקרה שאחת מהן הייתה בבית החולים והתייעצה עם הרב בנוגע להחלטות הבסיסיות שלה".

הרב החשוד שעמד בראש כת בירושלים (צילום: החדשות12)
הרב החשוד מובא לדיון בהארכת מעצרו | צילום: החדשות12
גבר חשוד שהחזיק עשרות נשים וקטינים בתנאי עבדות (צילום: דוברות המשטרה)
המתחם שבו יל פי החשד פעלה הכת | צילום: דוברות המשטרה

"הבנות שגיוסיו לכת קיבלו בהתחלה יחס טוב", ציין נציג המשטרה. "אבל בשלב שהן כבר היו בתוך הכת, בשיעורים של החשוד והנשים המקורבות אליו לימדו אותן לבטל את רצונותיהן האישיים וניתוק מההורים. הן עברו הרבה שיעורים שנוגעים לציות. איומים והפחדות עם סימני גיהנום לגבי העולם הבא והעולם הזה. חלק משיעורים היו לגבי מה יקרה אם הן לא יציית. הכניסו אצבעות של הנשים לתוך להבות אש כדי שיבינו איך ירגישו בגיהנום אם לא יקשיבו להוראות. הייתה גם פגישה בנוגע להתנהגות קשוחה עם הילדים, שקיבלו עונשים שונים".

נציג המשטרה הוסיף וסיפר: "חלק מהבנות היו שם קרוב לעשר שנים. הוא נחשד בניהול לא תקין של קבלת כספים ובמהלך החקירה היו גם תלונות של הורים של בנות שטענו שהבנות נמצאות במצב לא טוב. גן הילדים נמצא במרתף, בצמוד לסמינר, במתחם של שלושה מבנים שבו גם נמצאת דירתו של החשוד. יש עדויות שהוא תקף אישית את הקטינים".

החשוד: "הכל קשקוש, לא היה ולא נברא"

לפי מידע שהגיע לידי חדשות 12, ארבע נשים שונות עזבו את המתחם שבו התנהלה הכת בתקופה האחרונה ופנו לשירותי הרווחה. אותן נשים מתמודדות היום עם קשיים נפשיים, סובלות מפוסט טראומה ועוברות תהליך שיקום. אישה המקורבת לאחת הבנות בכת, וביקשה להישאר בעילום שם, אמרה על החשוד המרכזי כי היא "שמחה שהוא נעצר".

החשוד המרכזי, רב כבן 60 שעמד בראש סמינר, נעצר בעבר בחשד לעברות דומות אבל שוחרר לאחר שנשים שהתגוררו במתחם העידו לטובתו. עם הגעתו לדיון בהארכת מעצרו היום התייחס הרב לחשדות נגדו: "הכל קשקוש, לא היה ולא נברא. המשטרה עוצרת והשופטים ישחררו. אף אחד לא מאמין שזה נכון". לגבי הילדים שנמצאו במתחם טען: "הקטינים שהיו בבית זה אולי נכדים שלי שבאו לבקר".

גבר חשוד שהחזיק עשרות נשים וקטינים בתנאי עבדות (צילום: דוברות המשטרה)
החשד: עשרות נשים וקטינים הוחזקו בתנאי עבדות | צילום: דוברות המשטרה

בתום הדיון הורה בית המשפט על הארכת מעצרו בשבעה ימים. הוא חשוד בהחזקה בתנאי עבדות, בקשירת קשר לעשות פשע, בתקיפת קטין וגרימת חבלה על ידי אחר, בבעילת אישה מעל גיל 18 תוך ניצול מרות ובעושק ע"י קבלת דבר שאינו מגיע כדין. שמונה נשים נוספות שעל פי החשד שיתפו פעולה עם מנהיג הכת נעצרו גם הן והמעצר של חלקן הוארך חמישה ימים. 

כרמל ליבמן השתתף בהכנת הידיעה