שר המשפטים במתקפה חריפה נגד הפרקליטות: שר המשפטים, אמיר אוחנה, כינס הערב (שלישי) מסיבת עיתונאים בה התייחס לפרשת הטרדת עד המדינה, במסגרתה נחקרו בכירים בסביבת ראש הממשלה נתניהו ומטה הליכוד.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני מכיר את הפרקליטות היטב, התמחיתי בה ומאז עבדתי איתה שנים רבות כעורך דין", אמר השר אוחנה, "מכהנים בה בחריצות ומסירות פרקליטים רבים שעושים את עבודתם נאמנה יום יום בבתי המשפט ובמשרדים. מנהלים הליכים מול נאשמים, חלקים עבריינים וארגונים מסוכנים. אך יש פרקליטות אחרת - פרקליטות שבתוך הפרקליטות. יש מי שבאמצעות כת קטנה של עיתונאי חצר הצליחו לבסס את התפיסה שמתחוללת כאן - מלחמה של בני אור ובני חושך שבה הפרקליטות מגינה בגופה על נבחריו". 

"קהילה של עיתונאי חצר או פרשנים מציגה את הטענות ככפירה בשלטון בחוק", האשים אוחנה, "קריירות פוליטיות וציבוריות חוסלו בזו אחר זו והציבור משוכנע שמדובר בניקוי אורוות. איש לא העז לחשוף את הסימביוזה המסוכנת. כך פעלה השיטה וחוסלו קריירות- סגירת התיקים או הזיכוי תמיד הגיעו מאוחר מדי". 

"בעת הצורך נשלפו תיקים מההקפאה והודלפו מהם פרטים לעיתונאים מסוימים כדי שהפוליטיקאים שסומנו יזכרו שהחרב תמיד תלויה מעל ראשם", אמר. "אם זו אינה סחיטה, איני יודע סחיטה מהי. לא אני כתבתי את הדברים, כתב אותם מי שהיום מכהן כנשיא המדינה, הוא חווה את הדברים על בשרו". 

 "גם הילה גרסטל גילתה בפרקליטות דברים שלא הכירה, ולאחר שנתיים של מאבק התשה שניהלה נגד הפרקליטות, החליטה השופטת להתפטר מתפקידה", אמר אוחנה. "מדובר בשופטת מוערכת שלא דבק בה רבב. באחד הראיונות היא סיפרה על בועה שחיה בה והתפוצצה. הפרקליטות, כך אמרה, היא גוף שיש בו משהו חולה. היא אמרה שהגיעה עם רצון טוב ויצאה מהגוף הזה כאזרחית מודאגת. יש הרבה יותר אזרחים מודאגים בישראל". 

מנדלבליט בכניסה לשימוע של ראש הממשלה
ניסיון להפעיל לחץ? מנדלבליט באחד מימי השימוע לנתניהו | צילום: החדשות , החדשות 12

"בעוד שרוב הפרקליטים קובעים לוחות זמנים באופן מקצועי ובלתי תלוי, הפרקליטות שבתוך הפרקליטות קובעות לו"ז בהתאם לסדר יומה של המערכת הפוליטית - בכך היא הופכת את עצמה לשחקן במגרש הפוליטי, אך שחקן שאיננו נתון לבחירת הציבור", תקף השר.

"בעוד שרוב הפרקליטים מקיימים שימוע בנפש חפצה, הפרקליטות שבתוך הפרקליטות נמצאת בחופשה במהלך השימוע ועל פי הדלפות כבר גיבשה דעתה בטרם קראה והשיבה לחומרים הרבים ואין זה משנה מה היו הדברים שנאמרו בשימוע". 

"הפרקליטות שבתוך הפרקליטות מנהלת יחסי תן וקח עם העיתונאים ומדליפה באופן חד צדדי חומרי חקירה שהגיעו אליהם מתוקף תפקידם, בניגוד לחוק. רות גביזון אמרה: 'אני חוששת שאין לנתניהו סיכוי לקבל משפט צדק, היה יותר מדי משפט עיתונות. זו טרגדיה לביבי אבל גם דבר מאוד לא טוב למדינה ולחברה'". 

"השר לא יכול להורות ולחוקק - ואת בעיית המשילות הקשה הזאת נצטרך לתקן", הצהיר אוחנה, "דבר שיקרה רק עם ממשלה וכנסת מתפקדות. עד אז, אין לי סמכות להורות על פתיחת חקירה - ובכך, אדוני היועץ, אני מבקש זאת, אני פונה אליך ומבקש כי תקיים חקירה בלתי תלויה, שבסופה תוצאה שהציבור יוכל לתת בה אמון. אני מבקש זאת בשם אזרחים רבים מאוד, טובים, ישרים ושומרי חוק שדורשים גם מהמערכות הציבוריות להיות כהלכה". 

מנדלבליט וניצן בתגובה: "דוחים את הניסיון להטיל דופי בעבודת הפרקליטות" 

היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה מצרים מאד על דבריו של שר המשפטים הערב", נמסר בתגובה, "אנו דוחים את הניסיון להטיל דופי בעבודתם של מי מגורמי המשטרה והפרקליטות ללא כל ביסוס עובדתי. מערכת אכיפת החוק לא תיגרר לשדה הפוליטי, כפי שלא נגררה בעבר". 

"עצמאות התביעה הכללית היא עקרון יסוד של משטר דמוקרטי תקין", הוסיפו, "מערכת אכיפת החוק פעלה, פועלת ותמשיך לפעול בלא מורא באופן ענייני, מקצועי ולמען שלטון החוק והאינטרס הציבורי בלבד. איש לא ירתיע אותנו מלעשות את מלאכתנו נאמנה. איש לא יסיט אותנו מדרך הישר".