מיד אחרי הודעת היועמ"ש מנדלבליט ביום חמישי האחרון, על הגשת כתב אישום חמור נגד ראש הממשלה, הגיב נתניהו בביקורת חריפה על התנהלות מערכת אכיפת החוק. במשך דקות ארוכות תקף ראש הממשלה הנאשם את החוקרים ואת הפרקליטים בשלל טענות. מערכת "אולפן שישי" החליטה לבדוק: מה מדבריו נאמן לאמת, ומה לא ממש תואם את המציאות?

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

טענת נתניהו: "אנחנו עדים לניסיון של הפיכה שלטונית נגד ראש ממשלה, בעלילות שווא ובתהליך חקירות מזוהם ומגמתי"

למעשה, מדובר בהחלטה של הרשויות המוסמכות במדינת ישראל, בהובלת היועץ המשפטי לממשלה - כזו שמבוססת על בחינה ארוכה של שלל ראויות ועדויות, שכעת ייבחנו בבית המשפט. ספק אם מדובר בהפיכה של מאות אנשים מהפרקליטות ומהמשטרה.

טענת נתניהו: "בוודאי שמתם לב שההחלטה של היועמ"ש מתפרסמת דווקא היום, במהירות שיא חסרת תקדים, בעיתוי הרגיש ביותר של המערכת הפוליטית מאז קום המדינה"

החקירות החלו בדצמבר 2016, לפני כמעט שלוש שנים. בניגוד לטענת נתניהו דווקא נשמעה ביקורת כלפי מנדלבליט על כך שעיכב את פרסום החלטתו כדי שלא להשפיע על הבחירות באפריל ובספטמבר. ולגבי העיתוי הרגיש: נתניהו אם היה מתעקש - יכול היה למנוע בחירות בפעם השנייה, וגם את אלו שמתקרבות בפעם השלישית.

טענת נתניהו: "התהליך הזה נגוע בשיקולים זרים, הוא נועד להפיל ראש ממשלה של הימין"

למען האמת היועמ"ש מנדלבליט נחשב לאיש מקצוע ומשפטן מעולה, וגם לאחד שמגיע דווקא מחוגי הימין - ומונה על ידי נתניהו עצמו. כך גם מפכ"ל המשטרה לשעבר רוני אלשיך.

טיעונו של נתניהו אף אינו מתיישב עם העובדה שגם נגד אולמרט, שמדיניותו נתפסה כשמאלנית, הוגש כתב אישום. גם חיים רמון, חבר "העבודה" ו"קדימה" לשעבר, נשפט והורשע. גם אריאל שרון, האדם שעומד מאחורי תכנית ההתנתקות, נחקר גם הוא במשטרה ובנו אף הלך וכלא. וזו רשימה חלקית בלבד.

אהוד אולמרט בבית המשפט
אולמרט בבית המשפט. "שמאלני" שהורשע | צילום: ap

טענת נתניהו: "אני רוצה לראות כאן שוק חופשי לא רק בכלכלה, אלא שוק חופשי בשוק הדעות"

כתבי האישום בתיקים 2000 ו-4000 מפרטים בדיוק ההיפך, כיצד נתניהו פעל להשתלט על הסיקור ב"ידיעות אחרונות" וב"וואלה!". הפגיעה לא הייתה רק בשוק הדעות, אלא גם בשוק התקשורת: הקלות על בזק, לדרישת אלוביץ', רק צמצמו את התחרות בשוק הטלפוניה. בנוסף,  העיתון הנפוץ ביותר היום בישראל הוא "ישראל היום", שמקורב לנתניהו.

טענת נתניהו: "כשמטייחים וסוגרים את התיק החמור של פרקליטת המכון רות דוד, כשמסכלים את הכהונה של השופטת הילה גרסטל למבקרת הפרקליטות שאמרה שהפרקליטות חולה"

במקרה הזה יש הרבה צדק בדברים של נתניהו: הפרקליטות נהגה באופן תמוה בשני המקרים הללו. כך גם לגבי הטענות שלו על היחס של המשטרה לעובדת מעון ראש הממשלה סבטלנה גורודצקי שלטענתה הופעל עליה לחץ לא סביר בחקירה המשטרתית

טענת נתניהו: "הם לקחו את ניר חפץ, אחד משני העדים המרכזיים שעליהם בנוי כל תיק 4000 המפוברק, והפעילו נגדו סחיטה באיומים"

שיטות החקירה כלפי חפץ היו אכן אגרסיביות, ומנדלבליט אמר שאם ימצא שבוצעו שם פעולות לא תקינות, הן יטופלו. ועדיין -  תיק 4000 לא בנוי רק על עדותו של ניר חפץ, אלא גם על הקלטות שהוא ועדים נוספים סיפקו.

ניר חפץ
ניר חפץ. לא העדות היחידה | צילום: החדשות 12

טענת נתניהו: "שמענו שגם על עד המדינה השני שעליו בנוי תיק 4000 המפוברק, מומו פילבר, גם עליו עשו תרגיל של חקירה חסוי"

פילבר עצמו אמר אמש, באמצעות מקורביו, כי "ידוע היטב לכל מי שבחן את הדברים, כי אין כל מניע נסתר, אישי או סודי מאחורי העדות. הוא לא נסחט ולא ניתן היה לסחיטה". כלומר, פילבר מבהיר: לא סחטו אותי.

טענת נתניהו: "ובאיזו דמוקרטיה פרקליט המדינה מוציא אימיילים לשופטים מכהנים ומתדרך אותם כיצד לדבר בתקשורת? בעיקר לדבר נגד ראש הממשלה"

מדובר אכן בצעד בעייתי של שי ניצן, שזכה לביקורת פומבית גם מצד נשיאת בית המשפט העליון, אולם בניגוד לדברי נתניהו, השופטים לא התבקשו למתוח ביקורת על נתניהו אלא רק להגן על ניקיון כפיה של הפרקליטות.

פרקליט המדינה שי ניצן
שי ניצן. התנהלות שנויה במחלוקת | צילום: הלל מאיר / TPS

טענת נתניהו: "לזה אני קורא 'אכיפה בררנית על סטרואידים', לזה קוראים תפירת תיקים. ולכן אני חייב להגיד לכם - תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

ראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני הואשם במשפטו בסעיף מתן טובות הנאה בתמורה לסיקור חיובי בעיתונות. הוא אמנם זוכה מסעיף זה מחמת הספק, בגלל הקושי להוכיח, אבל בית המשפט קבע שיש דבר כזה. השופטת לימור מרגולין-יחידי הכשירה בהכרעת הדין את האפשרות להגדיר סיקור תקשורתי כמתת. לדבריה, "מתת עשוי להתבטא גם בשירות ובכל 'טובת הנאה אחרת', מוחשית ובין שאינה מוחשית".

טענת נתניהו: "בדמוקרטיה אין מישהו שהוא מעל ביקורת, אין מישהו שהוא לא חייב לתת דין וחשבון"

נתניהו מתכוון לחוקרי המשטרה ולפרקליטות. אבל האם לא ראוי שהוא עצמו ינהג כך?